آمریکا مرگ سرکرده گروه داعش را تایید کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

ارتش آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که ابوالحسن الهاشمی القریشی رهبر شبه نظامیان دولت اسلامی (داعش) در عملیاتی که توسط ارتش آزاد سوریه در اواسط اکتبر در استان درعا سوریه انجام شد، کشته شد. گروهی که زمانی در سراسر خاورمیانه ترس ایجاد کرده بود.

یک سخنگوی ارتش آمریکا گفت که هیچ نیروی نظامی آمریکایی در این عملیات شرکت نداشته است.

پیشتر در روز چهارشنبه سخنگوی دولت اسلامی در پیامی صوتی که در یکی از کانال های تلگرامی وابسته به آن منتشر شد، گفته بود که ابوالحسن الهاشمی القریشی رهبر این گروه در درگیری کشته شده است.

این سخنگوی داعش افزود که داعش ابوالحسین الحسینی القریشی را به عنوان رهبر جدید خود انتخاب کرده است. او بدون اشاره به جزئیات گفت که ابوالحسن الهاشمی القریشی در حین “مبارزه با دشمنان خدا” کشته شد.

هیچ جزئیاتی در مورد رهبر جدید داعش در این فایل صوتی ارائه نشده است.

این سخنگو از اعضای دولت اسلامی در همه کشورها خواست تا با رهبر جدید بیعت کنند و افزود: «او یکی از فرزندان وفادار دولت (اسلامی) است».

حسن حسن، نویسنده کتابی درباره دولت اسلامی، گفت که این گروه کاهش یافته است. او گفت: «این بدان معنا نیست که این گروه تمام شده است، اما در حال حاضر این گروه سایه‌ای از خود سابق خود است، آنها از نظر رهبری و توانایی‌شان برای انجام حملات توخالی شده‌اند.

آنها دیگر رهبران نمادین و کاریزماتیک ندارند و اخیراً هیچ حمله بزرگی انجام نداده اند.»

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی به خبرنگاران گفت کاخ سفید از خبر کشته شدن ابوالحسن الهاشمی القریشی استقبال کرد.

دولت اسلامی از هرج و مرج جنگ داخلی در عراق همسایه بیرون آمد و مناطق وسیعی از عراق و سوریه را در سال 2014 تحت کنترل خود درآورد. ابوبکر البغدادی خلیفه سابق داعش در آن سال از مسجدی در شهر موصل در شمال عراق خلافت اسلامی را اعلام کرد. خود را خلیفه همه مسلمانان معرفی کرد.

حکومت وحشیانه دولت اسلامی که طی آن هزاران نفر را به نام تفسیر محدود خود از اسلام کشت و اعدام کرد، زمانی که نیروهای عراقی و بین المللی در سال 2017 این گروه را در آنجا شکست دادند، در موصل به پایان رسید.

از زمان اوج قدرت خود در هفت سال پیش، زمانی که بر میلیون‌ها نفر در خاورمیانه حکومت می‌کرد و جهان را با بمب‌گذاری‌ها و تیراندازی‌های مرگبار به وحشت انداخت، داعش دوباره به سایه فرو رفته است.

هزاران شبه‌نظامی باقی‌مانده آن در سال‌های اخیر عمدتاً در مناطق دورافتاده عراق و سوریه مخفی شده‌اند، اگرچه هنوز قادر به انجام حملات مهمی به سبک شورشیان هستند.

(رویترز)

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما