آیا آیفون ها آلوده می شوند؟

فرارو- وقتی صحبت از امنیت گوشی های هوشمند می شود، معمولا همه می گویند که آیفون قابل اعتمادتر است و اندروید به سرعت آلوده می شود. اگرچه نصب برنامه های مخرب بر روی آیفون از منابعی غیر از اپ استور امکان پذیر نیست، اما بسیار دشوار است.

बह रोगल फरारो बह निकल अग रहनामातो، این موضوع نشان می دهد که اپل برای امنیت سیستم عامل های خود اهمیت زیادی قائل است. اما به خاطر داشته باشید که iOS هنوز 100٪ ایمن نیست و گاهی اوقات در معرض آسیب است. اگرچه اکثر این آسیب پذیری ها به سرعت توسط این شرکت رفع می شوند. در ادامه خواهیم دید که آیا آیفون ها نیز ویروسی می شوند یا خیر.

iOS چگونه از ما در برابر بدافزار محافظت می کند؟

اپل سیستم عامل iOS را طوری طراحی کرده است که کاربران می توانند برنامه های کاربردی خود را تنها از طریق اپ استور دانلود کنند. اپل به طور مرتب برنامه های اپ استور را بررسی می کند و در صورت شناسایی کوچکترین آسیب پذیری، آنها را از اپ استور حذف می کند. مگر اینکه کاربران دستگاه خود را جیلبریک کنند.

کاربران اندروید می توانند برنامه هایی مانند ویندوز را از هر منبعی دانلود و نصب کنند. این موضوع احتمال ویروسی شدن دستگاه را افزایش می دهد. بنابراین اگر اپلیکیشن مورد نظر را از اپ استور دانلود کنید، مطمئن باشید که سیستم شما به ویروس آلوده نمی شود.

همچنین، اپل اغلب به روز رسانی های جدیدی را برای سیستم عامل های خود منتشر می کند. این یکی دیگر از مزایای کلیدی iOS نسبت به اندروید است. همچنین مهم است که همه دستگاه ها آخرین نسخه سیستم عامل سازگار را پیدا کنند. اگر به آمار نسخه های iOS نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که اکثر کاربران آخرین نسخه سازگار با دستگاه خود را کشف کرده اند. همه اینها برای محافظت کامل از دستگاه در برابر ویروس ها ضروری است.

مورد سوم این است که iOS قابلیتی به نام sandboxing را ارائه می دهد. این ویژگی به هیچ برنامه ای که به تازگی نصب شده است اجازه دسترسی به داده های برنامه های دیگر را نمی دهد. حتی اگر به طور تصادفی یک برنامه مشکوک را نصب کنید، سطح دوم محافظت iOS به شما امکان دسترسی به سیستم عامل و فایل ها را نمی دهد.

ویروسی شدن

در چه صورت گوشی آیفون ویروسی می شود؟

با وجود اینکه فناوری اپل از نظر امنیتی عالی است، اما همچنان مهاجمان زیادی هستند که سعی در آلوده کردن گوشی های این شرکت دارند. آنها می توانند با ارسال ایمیل به قربانی یا صحبت با آنها در سایت ها، برنامه ها و رسانه های اجتماعی افراد را قربانی کنند. برخی دیگر نیز پیام‌های تصادفی با موضوع سرمایه‌گذاری و پیشنهادات تراکنش در واتس‌اپ ارسال می‌کنند.

چگونه پیام های کلاهبرداران را تشخیص دهیم؟

اپل به مشتریان خود توصیه هایی در مورد نحوه شناسایی ایمیل ها و پیام های مشکوک ارائه کرده است، از جمله موارد زیر:

پیام هایی با نام اپل و سایر شرکت های معروف ارسال می شود

پاپ آپ ها و تبلیغاتی که ادعا می کنند دستگاه کاربر دارای مشکلات امنیتی است

تماس‌های تلفنی یا پست‌های صوتی که ادعا می‌کنند توسط اپل پشتیبانی می‌شوند

تبلیغات دروغین که وعده کالا و جوایز رایگان می دهد

دعوت‌های مشکوک برای اشتراک‌گذاری در هر کجا

لطفا توجه داشته باشید که این کیس ها نه تنها برای کاربران آیفون، بلکه برای کاربران سایر سیستم عامل ها نیز می باشد. بنابراین، اگر کاربران آیفون لینک های مخرب را باز نکنند و برنامه های مشکوک را دانلود نکنند، هرگز با هیچ ویروسی در گوشی هوشمند خود مواجه نخواهند شد.

آیفون ویروسی می شود

جیلبریک چیست؟

Jailbreak به کاربران iOS این امکان را می دهد که محدودیت های برنامه را دور بزنند و به مدیر حقوق دسترسی پیدا کنند. اگر گوشی خود را جیلبریک کنید، کاربران اپل می توانند مانند کاربران اندروید، برنامه ها را از هر منبعی دانلود و نصب کنند.

آیا آیفون به آنتی ویروس نیاز دارد؟

می توان گفت که آیفون ها نیازی به آنتی ویروس ندارند. اپل قبلاً به فکر امنیت کاربران خود بوده است و آنها مجبور نیستند برای این کار هزینه ای بپردازند. برای محافظت از امنیت آیفون خود، فقط برنامه های ناخواسته را نصب نکنید.

شاید بپرسید هدف از این آنتی ویروس در اپ استور چیست؟ چنین برنامه‌هایی به یافتن دستگاه‌های گمشده کمک می‌کنند و از شما و هویت دیجیتالتان در برابر وب‌سایت‌های خطرناک، Wi-Fi ناامن، سرقت هویت یا هک محافظت می‌کنند. برای ایمن نگه داشتن آیفون خود، آن را جیلبریک نکنید، iOS را هر زمان ممکن به روز کنید و برنامه ها را فقط از اپ استور نصب کنید.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما