آیا استاتین ها خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهند؟

س: آیا استاتین ها خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهند؟

دکتر دکتر گفت: اگر شما در میان ده‌ها میلیون آمریکایی هستید که می‌توانند از مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول سود ببرند و در عین حال آن را مصرف نکنید، تردید شما ممکن است تا حدودی ناشی از نگرانی در مورد عوارض جانبی آن باشد. ساویتا سوبرامانیان، متخصص غدد در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سیاتل.

استاتین ها که به کاهش سطح LDL (یا کلسترول “بد”) در خون کمک می کنند، می توانند عوارض جانبی مانند سردرد، درد عضلانی، مه مغزی و خستگی ایجاد کنند. اما یکی از نگران کننده ترین آنها برای بسیاری از افراد افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 است که در آن بدن نمی تواند به درستی قند (یا گلوکز) را به عنوان سوخت تنظیم کند و از آن استفاده کند.

در حالی که دیابت نوع 2 یک نگرانی واقعی است، دکتر. سوبرامانیان گفت، این بدان معنا نیست که شما باید به طور خودکار از استاتین ها اجتناب کنید. در اینجا دلیل آن است.

استاتین ها از دهه 1980 برای درمان و پیشگیری از بیماری های قلبی با کاهش سطح کلسترول در خون استفاده شده اند. پزشکان مصرف آنها را به افرادی که حملات قلبی یا سکته مغزی داشته اند و افرادی که در معرض خطر ابتلا به چنین شرایطی هستند توصیه می کنند زیرا کلسترول بالایی دارند.

در حالی که سایر داروهای کاهش دهنده چربی وجود دارد، اکثر بزرگسالانی که به چنین داروهایی نیاز دارند، از استاتین ها استفاده می کنند که با مهار آنزیم های کبدی تولید کننده کلسترول عمل می کند. این از تجمع رسوبات چربی در رگ‌های خونی که در نهایت می‌تواند آنها را مسدود کند، جلوگیری می‌کند و التهابی را که هنگام مسدود شدن شریان‌ها ایجاد می‌شود، کاهش می‌دهد. این اقدامات با هم، احتمال ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهند.

با توجه به اثرات ضد التهابی آنها، محققان در اوایل دهه 2000 فکر کردند که استاتین ها واقعاً ممکن است از دیابت محافظت کنند. اما در یک کارآزمایی که در سال 2008 در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، محققان دریافتند که افراد مسن‌تر و سالم‌تر که روزانه 20 میلی‌گرم روزوواستاتین (کرستور) مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که روزانه به آنها 20 میلی‌گرم روزوواستاتین (کرستور) داده می‌شد، احتمال بیشتری داشت که پس از حدود دو سال به دیابت مبتلا شوند. تسکین دهنده.

دکتر دکتر گفت: قبل از آن مطالعه، “این حس وجود داشت که شاید استاتین ها خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهند.” جیل کراندال، متخصص غدد در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک. در پایان، ما چیز کاملا متفاوتی دیدیم.»

چندین تجزیه و تحلیل دیگر ارتباط بین استاتین ها و خطر ابتلا به دیابت را تایید کرده اند، اما علل آن هنوز یک راز است. تاکنون، مطالعات روی حیوانات و آزمایش‌های بالینی روی افراد نشان داده‌اند که استاتین‌ها ممکن است سلول‌ها را در برابر انسولین، هورمونی که به تنظیم سطح گلوکز در خون کمک می‌کند، مقاوم‌تر کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، سطح قند خون می تواند به حدی افزایش یابد که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد.

در حالی که همه استاتین‌ها می‌توانند این اثر را داشته باشند، معمولاً با “دوزهای متوسط ​​تا شدید” دیده می‌شود. سوبرامانیان گفت، مانند 40 یا 80 میلی گرم در روز آتورواستاتین (لیپیتور)، یا 20 یا 40 میلی گرم روزوواستاتین.

دکتر گفت: همه افرادی که استاتین مصرف می کنند به دیابت مبتلا نمی شوند. مریلین تان، متخصص غدد در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا. به عنوان مثال، از حدود 8900 بزرگسالی که در کارآزمایی 2008 روزوواستاتین مصرف کردند، 270 نفر به دیابت مبتلا شدند. 216 نفر از همین تعداد که دارونما مصرف کردند نیز به این بیماری مبتلا شدند. یک بررسی از مطالعات انجام شده در سال 2010 تخمین زد که درمان با استاتین با 9 درصد افزایش خطر ابتلا به دیابت مرتبط است.

اما این برای همه صدق نمی کند. یک فرد سالم و جوانتر نسبت به فردی که سن بالاتری دارد و سایر عوامل خطر را دارد در معرض خطر بسیار کمتری برای ابتلا به دیابت است. تان گفت.

این خطر همچنین در صورت پیش دیابت، وضعیتی که در آن سطح قند خون بالا می رود، افزایش می یابد. دکتر دکتر استاتین ممکن است سطح قند خون را به اندازه کافی افزایش دهد تا فرد را از پیش دیابت به دیابت تبدیل کند. کراندال گفت.

او افزود: “اما تغییرات در سطح قند خون در واقع بسیار کم است.” این بدان معنا نیست که شما در معرض خطر شدید دیابت یا عوارض دیابت هستید.

حتی اگر استاتین مصرف می کنید، انتخاب های سبک زندگی مانند فعال بودن و پیروی از یک رژیم غذایی سالم می تواند احتمال ابتلا به دیابت را کاهش دهد. تان گفت.

با این حال، ترس از دیابت یا سایر عوارض جانبی می تواند افراد را در استفاده از استاتین ها مردد کند. سوبرامانیان گفت. او گفت اگر نگرانی هایی دارید، آنها را با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان بگذارید که می تواند به یافتن استاتین و دوز مناسب برای شما کمک کند. در حالی که استاتین های با شدت بالا ممکن است خطر ابتلا به دیابت را برای برخی افراد افزایش دهند، آنها داروهای ضروری برای پیشگیری از بیماری قلبی هستند و مزایای آنها بسیار بیشتر از خطرات است.

دکتر “استاتین ها رپ بدی دارند.” سوبرامانیان گفت. اما خطر ابتلا به دیابت نباید کسی را از شروع مصرف استاتین منصرف کند.

جیوتی مادوسودانان یک روزنامه نگار مستقل مستقر در پورتلند، اوره است.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما