آیا روزه گرفتن برای سلامتی مضر است؟ دکتر حقایق را در مقابل افسانه ها به اشتراک می گذارد، نکاتی را برای بیماران مبتلا به قند خون بالا ارائه می دهد سلامت نیوز

به تازگی، گواهر خان، بازیگر تلویزیون و برنده Bigg Boss 7، جاستین بیبر، خواننده پاپ آمریکایی و همسرش هایلی بیبر را به دلیل اظهارنظرهایشان در مورد روزه گرفتن در ماه رمضان یا رمضان مورد انتقاد قرار داده بود. جاستین و هیلی در ماه رمضان در مورد جنبه روزه گرفتن گرفتار خنده شدند، جایی که آهنگساز «بیبی» نیز گفته بود که «بدن شما را از تغذیه محروم می‌کند». به نوبه خود، Gauahar این ویدئو را در استوری اینستاگرام خود منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: “فقط ثابت می کند که چقدر احمق هستند. فقط اگر از علم پشت آن اطلاع داشته باشند. و فواید آن برای سلامتی!” و او در ادامه این زوج را به باد انتقاد گرفت.

در حالی که جیب گاواهر سرفصل خبرها بود، همیشه افسانه هایی در ارتباط با روزه وجود داشته است. دکتر بیر سینگ سهروات، مدیر گوارش، بیمارستان های آسیای مارنگو، فریدآباد، به این موضوع می پردازد. او می‌گوید: “روزه از قدیم الایام بوده است و موارد متعددی وجود دارد که روزه با ادیان مختلف پیوند خورده است. اساساً روزه گرفتن برای اجداد ما از قدیم الایام شناخته شده است. گاهی اوقات روزه کمک می کند و یک نوع مفید روزه گرفتن روزه متناوب است.” .

روزه متناوب: فواید آن چیست؟

دکتر صحروات به اشتراک می‌گذارد که روزه‌های متناوب می‌تواند برای افرادی که در تلاش برای کاهش وزن ناسالم هستند، چیز خوبی باشد. “روزه داری همیشه آنقدر که تصور می شود مضر نیست. به عنوان مثال، در طول روزه داری متناوب، به افراد توصیه می شود قبل از اینکه ساعات خاصی روزه بگیرند، غذاهای سبک به شکل تنقلات و میوه ها بخورند. کالری بیش از حدی که ما داریم. مصرف به شکل غذای سرخ شده، شیرینی، و شیرین کننده های مصنوعی – روزه داری متناوب می تواند به این کیلوهای اضافی کمک کند. همچنین بدن ما را از یک سیستم معمولی که در آن گاهی بیش از حد نیاز بدنمان غذا می خوریم استراحت می دهد. جدای از آن روزه داری متناوب به سم زدایی بدن نیز کمک می کند.

همچنین بخوانید: بیماری نشستن: چگونه بر مشکلات سلامتی ناشی از سبک زندگی کم تحرک غلبه کنیم – نکات ساده

وقتی روزه می تواند خطرناک باشد

دکتر صهروات خاطرنشان می کند که اگر فردی بدون خوردن وعده های غذایی متناوب روزه بگیرد و همچنان انرژی خود را برای کاهش وزن محروم کند، ممکن است مضر باشد. “اگر به سرعت وزن کم کنید و در یک بازه زمانی کوتاه وزن زیادی از دست بدهید، منجر به تولید کتون هایی می شود که می تواند به بدن آسیب برساند. بنابراین در حالی که روزه داری متناوب خوب است، روزه داری طولانی مدت، بدن را از مواد مغذی محروم می کند… این بد است. ”

قند خون بالا: روزه و دیابت

وقتی صحبت از روزه داری تمام روز به میان می آید، پزشکان می گویند که برخی بیماری ها وجود دارد که توصیه می شود افراد تمام روز را روزه نگیرند. “کسانی که بیماری های دستگاه گوارش دارند – افراد مبتلا به دیابت، بیماری های کبدی مانند سیروز، افراد مبتلا به بیماری پانکراس – باید از روزه گرفتن تمام روز خودداری کنند. اینها افرادی هستند که ذخیره گلوکز آنها کوچک، شکننده و متغیر است. بنابراین گاهی اوقات می توانند روزه بگیرند. دچار هیپوگلیسمی شوید – قند پایین که علائم متفاوتی دارد و بیماران نیز ممکن است بیهوش شوند. این بیماران باید از روزه گرفتن تمام روز خودداری کنند.

پزشک همچنین به کسانی که قند خون بالایی دارند توصیه می کند در صورت ناشتا بودن سطح قند خون خود را در صورت سرگیجه بررسی کنند و احتیاط کنند.

روزه: بایدها و نبایدها

دکتر صحراوت موارد زیر را پیشنهاد می کند:

  • قبل از شروع روزه یک صبحانه پر کالری بخورید که مدت طولانی تری در روز طول بکشد. میوه های خشک را هم بگنجانید.
  • بعد از افطار، پرخوری نکنید. وقتی روزه می گیریم بدن ما به حالت کم انرژی عادت می کند و بدن سعی می کند انرژی را حفظ کند. بنابراین در حالت کم انرژی، وقتی بیش از حد غذا می خوریم، به خصوص در شب، می تواند منجر به تولید کالری اضافی شود و کالری به شکل چربی در کبد رسوب کرده و منجر به بیماری های متعدد شود.

وقتی گواهر خان به جاستین و هیلی بیبر کوبید

در همین حال، نظرات جاستین هیلی و پست Gauahar را در زیر بررسی کنید:

gauahar-fast

(عکس: استوری اینستاگرام؛ اینستاگرام/gauaharkhan@)

(این مقاله فقط برای مقاصد اطلاعاتی است و نباید به عنوان جایگزینی برای توصیه های ارائه شده توسط متخصصان پزشکی واجد شرایط در نظر گرفته شود.)

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما