امارات متحده عربی می گوید روابط روسیه یک & خطر محاسبه شده& در جهان به طور فزاینده قطبی شده است

یادداشت ویراستار: نسخه ای از این داستان در خبرنامه CNN’s Meanwhile in the Middle East، سه بار در هفته به بزرگترین داستان های منطقه نگاه می کند. اینجا ثبت نام کنید.


ابوظبی، امارات
CNN

بزرگترین مجمع اقتصادی روسیه، که غرب پس از حمله به اوکراین از آن دوری می‌کند، جمعه در آخرین لحظه مهمان برجسته‌ای داشت – محمد بن زاید، رئیس‌جمهور امارات متحده عربی.

رئیس جمهور امارات متحده عربی در سفری کاری به روسیه، از غرفه این کشور در خیابان سن پترزبورگ بازدید کوتاهی کرد. مجمع بین المللی اقتصادی پترزبورگ (SPIEF).

تا صبح روز جمعه، اکثر مقامات خارجی که برای شرکت در آن فهرست شده بودند، عمدتاً در سطح وزیران بودند و به نمایندگی از کشورهایی که نقش بی طرفی در جنگ روسیه علیه اوکراین داشتند، حضور داشتند.

شیخ محمد به پوتین گفت: «خوشحالم که امروز اینجا در کنار شما جناب عالی هستم و مایلیم این روابط را تقویت کنیم و برای انجام این کار به شما اعتماد داریم.»

SPIEF که در شهر تولد و پرورش پوتین برگزار شد، زمانی یکی از اصلی ترین اجلاس های بین المللی روسیه بود. با این حال، این رویداد پس از جنگ اوکراین شاهد هیچ حضوری از سوی کشورهای غربی نبوده است و ظاهر برجسته، خشم ایالات متحده و اروپا را که مصمم به انزوای روسیه در صحنه بین‌المللی هستند، برانگیخته است.

یک مقام ارشد امارات متحده عربی در اظهارنظری اختصاصی روز پنجشنبه به سی‌ان‌ان گفت: برای امارات، این یک «خطر محاسبه‌شده» است که مایل به پذیرش آن است، بخشی از سیاست کاهش تنش و گفت‌وگو این کشور در دنیایی که به طور فزاینده قطبی شده است.

انور قرقاش، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور امارات گفت: «این دوقطبی باید شکسته شود.

“[Sheikh Mohamed] قرقاش گفت که با بسیاری از رهبران غربی ملاقات می کند، همچنین برای او مهم است که از رئیس جمهور پوتین بشنود تا بتواند از تلاش جمعی جامعه بین المللی حمایت کند تا از قطب بندی فعلی فراتر رود.

قرقاش گفت: «ما سعی می کنیم همه طرف ها را بشنویم. وی سفر رئیس جمهور امارات به روسیه را بخشی از این سیاست دانست. یک “ریسک محاسبه شده مثبت” برای اطمینان از باز ماندن کانال ها با پوتین.

پوتین در دیدار تلویزیونی خود از شیخ محمد به خاطر تلاش های وی برای “حل و فصل مسائل بشردوستانه در جریان رویدادهای اوکراین مرتبط با تبادل زندانیان” تشکر کرد.

خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی WAM گفت شیخ محمد با پوتین در مورد تسریع تلاش ها برای “کاهش پیامدهای انسانی بحران و حمایت از طرح های مبادله زندانیان در هر دو طرف” صحبت کرده است.

قرقاش گفت که به جای نگاه کردن به “دیدگاه مرسوم دور ماندن از بحرانی که همه را فرا گرفته است… ما واقعاً باید به یک تفاوت مثبت فکر کنیم.”

در ماه دسامبر، امارات متحده عربی برای آزادی بسکتبالیست آمریکایی بریتنی گرینر در ازای فروشنده اسلحه روسی، ویکتور بوت، واسطه شد.

یک مقام ارشد امارات متحده عربی در ماه دسامبر به CNN گفت که دیدار شیخ محمد با پوتین در اکتبر سال گذشته بخشی از دلایل آزادی گرینر بود.

دینا اسفندیاری، مشاور ارشد خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه بحران، گفت که امارات از طریق میانجیگری در سطح جهانی نفوذ ایجاد می کند.

او به سی‌ان‌ان گفت: «با توجه به اینکه این کشور روابط خود را با روسیه حفظ کرده و همچنین با ایالات متحده صحبت می‌کند، در موقعیت خوبی برای انجام این کار قرار دارد».

یک سال پس از تهاجم روسیه به اوکراین، اقدام متعادل کننده دولت خلیج فارس نشان دهنده سیاست گسترده تر بی طرفی محتاطانه در سراسر خاورمیانه و همچنین ناتوانی ایالات متحده در تحت فشار قرار دادن متحدان خاورمیانه ای خود برای پیوستن به اردوگاه غربی علیه دشمنانش است.

امارات میزبان 5000 نیروی آمریکایی در پایگاه هوایی الظفره در خارج از پایتخت خود ابوظبی است. طی سه سال گذشته روابط نزدیکی با اسرائیل ایجاد کرده و به یکی از نزدیکترین متحدان آن در خاورمیانه تبدیل شده است.

در همین حال، تجارت دوجانبه آن با روسیه با افزایش 68 درصدی به 9 میلیارد دلار در سال 2022 رسید که بیشتر صادرات روسیه به امارات بود. این در مقایسه با بزرگترین شریک تجاری خود، چین، که تنها در تجارت غیرنفتی به 72 میلیارد دلار رسید، یا حتی ایالات متحده که در سال 2021 به 23 میلیارد دلار رسید، هنوز کمرنگ است.

امارات همچنین به خط ارتباطی باز با ایران ادامه می دهد، روابط تجاری خود را با چین گسترش می دهد و روابط تیره شده با ترکیه را بهبود می بخشد.

اما سیاست امارات در قبال روسیه هشدارهایی را از سوی ایالات متحده به همراه داشته است مبنی بر اینکه افراد و مؤسساتی که به روسیه اجازه می دهند تحریم ها را دور بزند، در خطر از دست دادن دسترسی به بازارهای G7 هستند.

امارات متحده عربی کشور “مهمان افتخاری” امسال در SPIEF است که در این رویداد چهار روزه توسط حاکم یکی از هفت امارات تشکیل دهنده فدراسیون عربی به همراه عبدالله بن طوق المری، وزیر اقتصاد امارات متحده عربی، نمایندگی می شود.

اسفندیاری گفت که امارات متحده عربی احتمالاً «قبل از اینکه با روسیه کاملاً دریچه گاز باشد، آب را آزمایش کند که چه چیزی می تواند از آن دور شود».

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما