اگر علی دایی می خواست مهاجرت کند…

روزنامه شرق نوشت: هنوز چند روز تا آغاز جام جهانی 2022 قطر و اولین بازی تیم ملی ایران در جام جهانی باقی مانده است. اما شرایط به گونه ای است که رنگ و بوی جام جهانی مورد انتقاد تعدادی از بازیکنان و مسئولان قرار گرفته و فوتبال کمتر رایجی حداقل در فضای مجازی قابل بحث است.

ورزشکاران ایرانی از یک سو و بازیکنان فعلی و سابق فوتبال ایران از سوی دیگر، از ابتدای حوادث اخیر پس از درگذشت مهسا امینی در کانون توجه قرار گرفته اند و مسئولان باید با آن برخورد کنند. با این گروه که طرفداران زیادی دارد، پیچیده است. اگرچه در این بین برخی تصمیم گیری ها مورد توجه قرار نگرفته است، اما باعث سردرگمی ورزشکاران نیز شده است.

یکی از این اقدامات توقیف پاسپورت علی دایی، اسطوره فوتبال ایران در فرودگاه امام خمینی (ره) بود. او پس از مرگ مهسا امین دو پست در اینستاگرام منتشر کرده بود و پس از ورودش به ایران در سفر به استانبول غافلگیر شد و پاسپورتش را ضبط کردند. علی دایی چند روزی سکوت کرد و بعد از رفتارش در فرودگاه جلوی اعضای خانواده اش انتقاد کرد.

این تصمیم جنجالی به سرعت در رسانه های داخل و خارج از ایران پخش شد و از عملکرد مسئولان و تعدادی از چهره های مطرح ورزش ایران انتقاد کرد. در واقع اگر تا آن زمان خبر چنین برخوردهایی با تعدادی از ورزشکاران مورد توجه مجامع جهانی قرار نمی گرفت، پس از رفتن به سراغ علی دایی که به طور قطع مطرح ترین فوتبالیست تاریخ فوتبال ایران است، این رفتار بازتاب های مختلفی داشت. رسانه های سراسر جهان

نتیجه همین اتفاق است، علاوه بر یک، دو موضوع سوال برانگیز و چند داستان متفاوت از علی دایی که منجر به انتشار شایعات کذب در مورد این چهره شد. از جمله اینکه آیا علی دایی دستگیر شده یا قرار است در تجمعات مختلف شرکت کند. مسئولان به سرعت در پی جبران در این زمینه بودند و با اعلام اینکه باید در برخورد با افرادی مانند علی دقت بیشتری شود، پاسپورت ضبط شده را به کاپیتان و سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران بازگرداندند.

با توقیف گذرنامه افراد سرشناس ایرانی که در حوادث اخیر از اعتراضات حمایت کرده بودند، مدعی شد که برخی از مسئولان بر خروج این چهره ها و عزیمت آنها به کشورهای دیگر به منظور پناهندگی یا مهاجرت نظارت دارند. ضمناً این تاپیک برای همان افرادی نوشته شده است که باید از فعالیت هایشان در فضای مجازی سؤال شود. دستگیری حسین ماهینی و البته بازجویی از هفت بازیکن و مربی پرسپولیس گواه چنین موضوعی است.

با وجود این، مشکل این است که اگر شخصی مثل علی می خواست از ایران مهاجرت کند، زمین را در دسترس نمی دید؟ او در آمریکا گرین کارت دارد و با توجه به قهرمان بودنش می تواند به راحتی به هر کشور دیگری که بخواهد مهاجرت کند. قبل از چنین وضعیتی، عموی علی به اندازه کافی افسرده شد و حتی به جایی رسید که متناوباً اعلام کردند که او به قصد جوانی از ایران می رود. ماجرای ممنوعیت کار و در فوتبال ایران هنوز حل نشده و در اتفاقات اخیر چند روزی است که بحث ممنوع الخروجی مطرح شده است.

اما الان هم چندین بار گفته است که قصد مهاجرت از کیشور را ندارد. و آخرین بار اسفند 1400 خیلی شفاف در این زمینه صحبت کرد و گفت: من سراغ خیلی جوان ها رفته ام. اگر کار داشتم ظرف 30 دقیقه انجام می شد، در جوانی باید 10 بار به عقب برمی گشتم و سه تا چهار ماه طول می کشید تا کار تمام شود. به هر حال ایران کشور من است. ক্র্বেনিক্য়্য়্যান ক্তিক্ত্য্তা اما کشور آبروی پدر و مادرم را دارد. من نمی توانم به ناموس و پدر و مادرم پشت کنم. من عاشق این کشور هستم. من می خواهم در جوانی تا آخرین روز زندگی ام زندگی کنم. من هر کاری که بتوانم به عنوان یک انسان برای همنوعم، در جوانی و برای مردمم انجام خواهم داد، اول این کار را خواهم کرد.»

بدیهی است که مصادره پاسپورت چهره های بین المللی که همواره به عنوان نماینده ایران در رویدادهای معتبر فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور داشته و پرچم ایران را در این میادین برافراشته نگه داشته اند، موضوعات بحث برانگیزی بود که بر انتقاد مسئولان مربوطه افزود. البته گذرنامه به او بازگردانده شد و او این فرصت را پیدا کرد تا با خیالی آسوده در فعالیت های برون مرزی خود که یکی از آنها شرکت در رویدادهای مربوط به دنیای فوتبال است، شرکت کند. نمونه اش این است که از او دعوت شد تا به خانواده اش، همسر و دخترانش، به دنیای قطر بپیوندد. دعوتی که اگر در شرایط دیگری صورت می گرفت، مانند سایر مراسم با پاسخ مثبت انجام می شد; اما این بار در تصمیمی خبرنگار اعلام کرد که قصد ترک کیشور را ندارد و می خواهد اینجا در کنار مردم بماند.

علی دایی با انتشار این خبر در پست اینستاگرامی خود نوشت: سلام خدمت همشهریان عزیز و عزیزم. در این روزها که حالم خوب نیست دعوت رسمی فیفا و فدراسیون فوتبال قطر برای حضور در جام جهانی را رد کردم، اجازه بدهید اعلام کنم این روزها گذشت. به امید روزهای روزهای بری ایران و ایرانی».

جواد نکنام کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران نیز همانند علی دایی اجرا کرد. او هم روز کاکری گفت که به قطر داوات شد با تحمیل کابری از این گفت; اما ترجیح می دهد در چنین شرایطی به دنیا نرود و به فکر مردم باشد.

رفتار اخیر علی دایی با استقبال گسترده ای در فضای مجازی روبه رو شده و افراد زیادی از او به خاطر اینکه ترجیح داده روی موضع خود ثابت قدم بماند تشکر کرده اند. این موضوع در شرایطی قطعی شد که همزمان انتقادات بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران که به دیدار رئیس جمهور رفته بودند همچنان ادامه دارد. بازیکنان ایران پیش از سفر به قطر به دیدار ابراهیم رئیسی رفتند که عکس های منتشر شده از برخی از این بازیکنان به ویژه روزبه چشمی و علیرضا بیرانوند انتقاداتی را به همراه داشته است.

در کنار این انتقادات، عده ای نیز از زاویه دیگری به دیدار بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران با ابراهیم رئیسی نگاه کردند و از آن به عنوان فرصتی برای ابراز صریح بازیکنان از وضعیت اخیر یاد کردند. موضوع به طور خاص رخ نداد. چرا که در فیلم های این دیدار بازیکنان تیم ملی فوتبال که در این جلسه حضور داشتند تنها به صحبت در مورد موضوعات فوتبالی پرداختند. حتی یحیی گل محمدی، سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس هم به جمع منتقدان پیوست و با انتقاد از بازیکنان تیم ملی، نمره آنها را صفر دانست.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم