ایلان ماسک تلاش‌های هوش مصنوعی را افزایش می‌دهد، حتی زمانی که در مورد خطرات هشدار می‌دهد

در ماه دسامبر، ایلان ماسک از توسعه هوش مصنوعی عصبانی شد و پای خود را زمین گذاشت.

او از رابطه بین OpenAI، استارت آپی که پشت ربات چت محبوب ChatGPT، و توییتر که در ماه اکتبر به قیمت 44 میلیارد دلار خریده بود، مطلع شده بود. دو نفر با آگاهی از این موضوع گفتند که OpenAI به داده های توییتر – فید هر توییت – با حدود 2 میلیون دلار در سال مجوز می داد تا به ساخت ChatGPT کمک کند. آقای. ماسک معتقد بود که استارت آپ هوش مصنوعی به اندازه کافی به توییتر پرداخت نمی کند.

پس آقای آنها گفتند که ماسک OpenAI را از داده های توییتر قطع کرد.

از آن زمان، آقای ماسک فعالیت های هوش مصنوعی خود را افزایش داده است، در حالی که علناً در مورد خطرات این فناوری بحث می کند. به گفته سه نفر از افراد مطلع، او در حال مذاکره با جیمی با، محقق و استاد دانشگاه تورنتو، برای ایجاد یک شرکت جدید هوش مصنوعی به نام X.AI است. او محققان برتر هوش مصنوعی را از DeepMind گوگل در توییتر استخدام کرده است. و او علناً در مورد ایجاد رقیبی برای ChatGPT صحبت کرده است که بدون محدودیت مطالب سیاسی تولید می کند.

اقدامات بخشی از آقای. تاریخچه طولانی و پیچیده ماسک با هوش مصنوعی، با دیدگاه‌های متناقض او در مورد اینکه آیا این فناوری در نهایت به بشریت منفعت می‌رساند یا از بین می‌برد. حتی زمانی که او اخیرا پروژه های هوش مصنوعی خود را شروع کرده است، ماه گذشته نامه سرگشاده ای را امضا کرد که در آن خواستار توقف شش ماهه توسعه فناوری به دلیل “خطرات عمیق آن برای جامعه” شد.

و اگرچه آقای ماسک در حال عقب نشینی با OpenAI است و قصد دارد با آن رقابت کند، او در سال 2015 به تاسیس آزمایشگاه هوش مصنوعی به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی کمک کرد. او از آن زمان گفته است که از OpenAI ناامید شده است زیرا دیگر به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی عمل نمی کند و در حال ساخت فناوری است که از نظر او در بحث های سیاسی و اجتماعی طرف می گیرد.

چی آقای رویکرد هوش مصنوعی ماسک در این خلاصه می شود که خودش این کار را انجام دهد. به گفته افرادی که در مورد این موارد با او صحبت کرده اند، میلیاردر 51 ساله که خودروساز الکتریکی تسلا و شرکت موشکی اسپیس ایکس را نیز اداره می کند، مدت هاست که تلاش های هوش مصنوعی خود را جایگزین های بهتر و ایمن تری نسبت به رقبای خود می داند. .

آنتونی آگویر، کیهان‌شناس نظری در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز، و یکی از بنیان‌گذاران، می‌گوید: «او معتقد است که هوش مصنوعی یک نقطه عطف بزرگ خواهد بود و اگر مدیریت ضعیفی داشته باشد، فاجعه‌بار خواهد بود. موسسه آینده زندگی، سازمانی که در پشت نامه سرگشاده قرار دارد. او نیز مانند بسیاری دیگر از خود می پرسد: در این مورد چه کار خواهیم کرد؟

آقای. ماسک و آقای. Ba، که به دلیل ایجاد یک الگوریتم محبوب مورد استفاده برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی شناخته شده است، به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد. سه نفر مطلع گفتند که گفتگوهای آنها ادامه دارد.

سخنگوی OpenAI، Hannah Wong، گفت که اگرچه اکنون برای سرمایه گذاران سود ایجاد می کند، اما همچنان توسط یک غیرانتفاعی اداره می شود و سود آن محدود شده است.

آقای. ریشه‌های ماسک در هوش مصنوعی به سال 2011 برمی‌گردد. در آن زمان، او یک سرمایه‌گذار اولیه در DeepMind بود، یک استارت‌آپ لندنی که در سال 2010 شروع به ساخت هوش عمومی مصنوعی یا AGI کرد، ماشینی که می‌تواند هر کاری را که مغز انسان می‌تواند انجام دهد. کمتر از چهار سال بعد، گوگل این شرکت 50 نفره را به مبلغ 650 میلیون دلار خریداری کرد.

در یک رویداد هوافضا در سال 2014 در موسسه فناوری ماساچوست، آقای. ماسک نشان داد که برای ساختن هوش مصنوعی خود مردد است.

وی در پاسخ به سوالات مخاطبان گفت: به نظر من باید مراقب هوش مصنوعی باشیم. با هوش مصنوعی، ما شیطان را احضار می کنیم.

در آن زمستان، مؤسسه آینده زندگی، که خطرات وجودی برای بشریت را بررسی می کند، یک کنفرانس خصوصی در پورتوریکو با تمرکز بر آینده هوش مصنوعی Mr. ماسک در آنجا سخنرانی کرد و استدلال کرد که هوش مصنوعی می‌تواند بدون اینکه کسی متوجه شود وارد قلمرو خطرناکی شود و اعلام کرد که به کمک مالی موسسه کمک خواهد کرد. 10 میلیون دلار داد.

در تابستان 2015، آقای. ماسک به طور خصوصی با چندین محقق و کارآفرین هوش مصنوعی در طی یک شام در Rosewood، هتلی در منلو پارک، کالیفرنیا، که به خاطر معاملات سیلیکون ولی معروف است، ملاقات کرد. در پایان آن سال، او و چندین نفر دیگر که در این شام شرکت کردند – از جمله سام آلتمن، رئیس وقت انکوباتور استارت‌آپ Y Combinator و ایلیا سوتسکور، محقق برجسته هوش مصنوعی – OpenAI را تأسیس کردند.

OpenAI به عنوان یک غیرانتفاعی راه اندازی شد، با آقای. ماسک و دیگران متعهد شدند یک میلیارد دلار کمک مالی کنند. این آزمایشگاه متعهد شد که تمام تحقیقات خود را “متن باز” کند، به این معنی که کد نرم افزاری زیربنایی خود را با جهان به اشتراک خواهد گذاشت. آقای. ماسک و آقای. آلتمن استدلال می‌کرد که اگر همه، به جای غول‌های فناوری مانند گوگل و فیس‌بوک، به این فناوری دسترسی داشته باشند، خطر هوش مصنوعی مضر کاهش می‌یابد.

اما وقتی OpenAI شروع به ساخت فناوری کرد که منجر به ChatGPT شود، بسیاری در آزمایشگاه متوجه شدند که اشتراک‌گذاری آشکار نرم‌افزار آن می‌تواند خطرناک باشد. با استفاده از هوش مصنوعی، افراد و سازمان ها به طور بالقوه می توانند اطلاعات نادرست را سریعتر و کارآمدتر از آنچه در غیر این صورت می توانستند تولید و توزیع کنند. بسیاری از کارمندان OpenAI گفتند که آزمایشگاه باید برخی از ایده ها و کدهای خود را از عموم مردم حفظ کند.

در سال 2018، آقای دو نفر مطلع گفتند که ماسک از هیئت مدیره OpenAI استعفا داد تا حدی به دلیل تضاد منافع فزاینده اش با این سازمان. در آن زمان، او در حال ساخت پروژه هوش مصنوعی خود در تسلا بود – خلبان خودکار، فناوری کمک راننده که به طور خودکار اتومبیل ها را در بزرگراه ها هدایت، شتاب می دهد و ترمز می کند. برای انجام این کار، او یک کارمند کلیدی از OpenAI را شکار کرد.

در مصاحبه اخیر، آقای آلتمن از بحث درباره آقای. ماسک به طور خاص، اما گفت: آقای. جدایی ماسک از OpenAI یکی از چندین انشعاب در این شرکت در طول سال ها بود.

آقای “اختلاف، بی اعتمادی، منیت وجود دارد.” آلتمن گفت. «هرچه افراد به یک جهت نزدیکتر باشند، اختلاف نظرها بیشتر است. این را در فرقه ها و دستورات دینی می بینید. دعواهای تلخی بین نزدیک ترین افراد وجود دارد.»

پس از اینکه ChatGPT در ماه نوامبر عرضه شد، آقای. ماسک به طور فزاینده ای از OpenAI انتقاد کرد. او هفته گذشته در مصاحبه ای با تاکر کارلسون، مجری سابق فاکس نیوز، گفت: “ما نمی خواهیم این یک شیطانی باشد که از جهنم به حداکثر می رساند، می دانید.”

آقای. ماسک شکایت خود را مبنی بر خطرناک بودن هوش مصنوعی تجدید کرد و تلاش های خود برای ساخت آن را تسریع کرد. در یک رویداد سرمایه‌گذار تسلا در ماه گذشته، او از رگولاتورها خواست تا از جامعه در برابر هوش مصنوعی محافظت کنند، حتی اگر شرکت خودروسازی او از سیستم‌های هوش مصنوعی برای عبور از مرزهای فناوری‌های خودران که در تصادفات مرگبار دخیل هستند، استفاده کرده است.

همان روز آقای ماسک در توییتی پیشنهاد کرد که توییتر از داده های خود برای آموزش فناوری در راستای خطوط ChatGPT استفاده کند. دو نفر از افراد آشنا به این استخدام گفتند که توییتر دو محقق از DeepMind را استخدام کرده است. اطلاعات و اینسایدر پیشتر جزئیاتی از استخدام ها و تلاش های هوش مصنوعی توییتر را گزارش کرده بودند.

طی مصاحبه هفته گذشته با آقای. کارلسون، آقای ماسک گفت OpenAI دیگر به عنوان کنترلی بر قدرت غول های فناوری عمل نمی کند. او گفت که او می‌خواست TruthGPT را بسازد، “یک هوش مصنوعی با حداکثر حقیقت جستجوگر که سعی می‌کند ماهیت جهان را درک کند.”

ماه گذشته، آقای ماسک X.AI را ثبت کرد. طبق مدارک ثبت نام که افسران شرکت را نیز به عنوان آقایان فهرست می کند، این استارت آپ در نوادا ثبت شده است. ماسک و مدیر مالی او جرد برچال. این اسناد قبلا توسط وال استریت ژورنال گزارش شده بود.

کارشناسانی که هوش مصنوعی را با آقای. ماسک معتقد است که در نگرانی هایش در مورد خطرات این فناوری صادق است، حتی اگر خودش آن را بسازد. برخی دیگر گفتند که موضع او تحت تأثیر انگیزه های دیگر، به ویژه تلاش های او برای تبلیغ و کسب سود از شرکت هایش بود.

او می گوید ربات ها ما را می کشند؟ رایان کالو، استاد دانشکده حقوق دانشگاه واشنگتن، که در رویدادهای هوش مصنوعی در کنار آقای دکتر حضور داشته است، گفت. مشک. ماشینی که شرکت او ساخته بود قبلاً یک نفر را کشته است.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما