بحران شورشیان در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو گوریل های کوهستانی در خطر انقراض را تهدید می کند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: اصلاح شده:

یک سخنگوی روز سه شنبه گفت که فعالیت شورشیان M23 در شرق شرق کنگو گوریل های کوهستانی پارک ملی ویرونگا را تهدید می کند و گونه های در حال انقراض را در برابر شکارچیان آسیب پذیر می کند.

حدود یک سوم از جمعیت جهانی گوریل‌های کوهستانی در این پارک زندگی می‌کنند، یک ذخیره‌گاه حیات‌وحش معروف به وسعت 7800 کیلومتر مربع (3000 مایل مربع) در مرز با کشورهای همسایه اوگاندا و رواندا.

سخنگوی Bienvenu Bwende گفت: اما شورشیان M23 در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو در حمله اخیر بخش‌هایی از قلمرو پارک را تصرف کرده‌اند و محافظه‌کاران را از مناطقی که میمون‌های بزرگ زندگی می‌کنند محدود کرده‌اند.

او به خبرگزاری فرانسه گفت که تیم‌های متخصص پارک ملی ویرونگا دیگر گوریل‌های کوهستانی را ردیابی نمی‌کنند، که به این معنی است که حیوانات در صورت مریض شدن از مراقبت‌های پزشکی محروم خواهند شد.

Bwende افزود: “بیش از هر چیز خطر افتادن در تله شکارچیان غیرقانونی وجود دارد.”

پارک ملی ویرونگا – یک سایت میراث جهانی – در ماه سپتامبر، زمانی که عوامل آن هنوز می توانستند با آزادی نسبی در گردش باشند، حدود 234 گوریل کوهستانی را شمارش کرد.

بیش از 120 گروه مسلح در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو فعال هستند که بسیاری از آنها میراث جنگ های منطقه ای هستند که در آغاز قرن گذشته شعله ور شدند. پارک وسیع ویرونگا مدت‌هاست به عنوان پایگاه پشتی برای شبه‌نظامیان عمل می‌کرده است.

M23 اولین بار زمانی که شهر گوما در شرق کنگو را در سال 2012 تصرف کرد، قبل از بیرون راندن و رفتن به زمین، به شهرت رسید.

اما گروه تحت رهبری توتسی در اواخر سال گذشته دوباره ظاهر شد و مدعی شد که جمهوری دموکراتیک کنگو در کنار سایر نارضایتی ها به تعهد خود مبنی بر ادغام جنگجویان خود در ارتش عمل نکرده است.

شورشیان M23 از آن زمان در استان کیوو شمالی افزایش یافته اند و به چند ده کیلومتری گوما رسیده اند. خشونت همچنین صدها هزار نفر را آواره کرده است.

جمهوری دموکراتیک کنگو همسایه کوچکتر آفریقای مرکزی خود رواندا را به حمایت از M23 متهم می کند، چیزی که مقامات آمریکایی و فرانسوی و همچنین کارشناسان سازمان ملل متحد با آن موافق هستند، اگرچه رواندا آن را رد می کند.

(AFP)

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما