بررسی اطلاعاتی نشان می دهد که دشمنان خارجی “بعید است” در سندرم هاوانا مقصر باشند

واشنگتن – مقامات روز چهارشنبه اعلام کردند که سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده تشخیص داده‌اند که یک دشمن خارجی “بسیار بعید” مسئول بیماری‌های مرموز موسوم به سندرم هاوانا است که جاسوسان و دیپلمات‌های آمریکایی از سال 2016 در مأموریت‌های خود در سراسر جهان گزارش کرده‌اند.

این ارزیابی مبتنی بر یافته‌های موقت آژانس اطلاعات مرکزی در سال گذشته است که نه روسیه و نه یک قدرت متخاصم دیگر مسئول کمپین جهانی با هدف قرار دادن افسران اطلاعاتی و دیپلمات‌هایی که طیف گسترده‌ای از علائم مانند سردرد، سرگیجه و مشکلات تعادل را گزارش کرده‌اند، استوار است. در بسیاری از این موارد، بیماران گفتند که علائم پس از شنیدن صدای عجیب و احساس فشار شدید در سرشان شروع شده است.

اما نتیجه‌گیری‌هایی که روز چهارشنبه منتشر شد گسترده‌تر بود و نشان داد که هیچ یک از قسمت‌هایی که دولت بررسی کرده است را نمی‌توان به اقدام خارجی خصمانه نسبت داد.

ارزیابی جامعه اطلاعاتی نشان داد که در حالی که هفت آژانس مختلف دارای سطوح مختلف اعتماد بودند، اکثر آنها «بعید است» به این نتیجه رسیدند که یک دشمن خارجی مسئول بیماری های گزارش شده باشد. به عنوان بخشی از تحقیقات، آژانس‌های جاسوسی ایالات متحده اطلاعاتی را بررسی کردند که نشان می‌داد دشمنان گیج شده‌اند و تصور می‌کردند علائم گزارش‌شده بخشی از توطئه آمریکایی است.

برخی از محققان، از جمله در گزارش سال 2020 آکادمی ملی علوم، گفته اند که یک وسیله مایکروویو یا سلاح با استفاده از انرژی هدایت شده پالس محتمل ترین علت بوده است.

اما روز چهارشنبه، سازمان‌های جاسوسی به این نتیجه رسیدند که هیچ «شواهد معتبری» وجود ندارد که نشان دهد دشمنان سلاح یا ابزار جمع‌آوری اطلاعاتی را که بتواند جراحاتی را که مقامات آمریکایی گزارش کرده‌اند ایجاد کند، ساخته باشد. با این حال، تیمی از کارشناسان در پنتاگون به بررسی این موضوع ادامه می دهند.

این بیماری های مرموز به عنوان سندرم هاوانا نامیده می شود زیرا اولین موارد شناخته شده توسط افسران سیا در پایتخت کوبا در سال 2016 گزارش شد. موارد متعاقباً توسط افسران اطلاعاتی، دیپلمات ها و سایر کارمندان دولت ایالات متحده در چین، اتریش و ده ها کشور دیگر گزارش شد. .

ویلیام جی برنز، مدیر سیا، در بیانیه ای گفت که یافته ها منعکس کننده بیش از دو سال “جمع آوری دقیق، پر زحمت، کار تحقیقاتی و تجزیه و تحلیل” توسط سیا و سایر سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده است.

“من و تیم رهبریم محکم پشت کار انجام شده و یافته ها ایستاده ایم.” برنز گفت. من می خواهم کاملاً واضح بگویم: این یافته ها تجربیات و مسائل بهداشتی واقعی را که پرسنل دولت ایالات متحده و اعضای خانواده آنها – از جمله افسران خود سیا – در حین خدمت به کشور ما گزارش کرده اند، زیر سوال نمی برند.

بسیاری از بیمارانی که برای سیا و وزارت امور خارجه کار می‌کردند شکایت داشتند که بسیاری از دولت ترامپ بیماری‌هایشان را جدی نمی‌گرفت.

این وضعیت در سال 2020 تغییر کرد – در اواخر دولت ترامپ – زمانی که مقامات تلاش‌ها را برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد موارد مشکوک سندرم هاوانا گسترش دادند و سیا، وزارت امور خارجه و سایر آژانس‌ها از کارمندان خود خواستند تا هر گونه رویدادی را گزارش کنند.

که منجر به انفجار در تعداد موارد احتمالی شد، از ده ها مورد به حدود 1500 مورد.

در سال 2021، تحت دولت بایدن، سیا شروع به افزایش منابعی کرد که برای مراقبت های بهداشتی برای پرسنل خود صرف می شد و به افسران بیشتری که علائم را گزارش می کردند به متخصصان آسیب مغزی کمک کرد. سیا و سایر سازمان‌های اطلاعاتی نیز منابع بیشتری را برای تحقیق در مورد آنچه که ممکن است باعث این سندرم شده باشد، اختصاص دادند، و این امید بیماران را افزایش داد که عامل یا عاملان آن شناسایی شوند. با این حال، هنگامی که مقامات صدها گزارش دریافتی را بررسی کردند، مشخص شد که یک مجموعه از علائم وجود ندارد، بلکه مجموعه ای از بیماری ها وجود دارد که از نظر بالینی بسیار متفاوت به نظر می رسند.

اطلاعیه روز چهارشنبه برای بسیاری از بیماران خبر ناراحت کننده بود، زیرا آنها معتقدند که مشروعیت جراحات آنها را مورد تردید قرار می دهد. سال ها بعد، برخی از افراد آسیب دیده هنوز با مشکلات جدی سلامتی دست و پنجه نرم می کنند که مانع از بازگشت آنها به کار شده است.

مارک زید، وکیلی که وکالت چندین بیمار مبتلا به سندرم هاوانا را بر عهده دارد، گفت که این ارزیابی روحیه را تضعیف می کند و سازمان های اطلاعاتی باید جزئیات بیشتری در مورد کار خود ارائه دهند.

«آخرین ارزیابی اطلاعاتی آمریکا فاقد شفافیت است و ما همچنان صحت یافته‌های ادعایی را زیر سؤال می‌بریم». زید گفت.

مقامات اطلاعاتی اصرار داشتند که تحقیقات آنها در دو سال گذشته عمیق و دقیق بوده است و ماه‌ها را صرف جستجوی سرنخ‌های فردی کرده‌اند – همه آنها در یافتن هر نوع توضیح جهانی که حوادث متعدد را توضیح می‌دهد خالی از آب در می‌آیند.

آژانس‌های اطلاعاتی تلفن‌ها، لپ‌تاپ‌ها و سایر دستگاه‌هایی را که گزارش شده بود، همزمان با اولین گزارش بیمارانی که برخی علائم را تجربه می‌کردند، ناهنجاری‌ها را بررسی کردند.

جامعه اطلاعاتی، که اغلب به عنوان IC شناخته می‌شود، همچنین به دنبال جمع‌آوری اطلاعات در مورد آنچه که دشمنان احتمالی در مورد این حوادث می‌گفتند را جمع‌آوری کرد تا مشخص کند چه چیزی ممکن است در مورد آنها بدانند.

در بیانیه شورای اطلاعات ملی آمده است: «علیرغم تلاش‌های فشرده و همه‌جانبه، IC هیچ سرنخ قانع‌کننده‌ای را که در برابر موشکافی مقاومت کرده و به بازیگران خارجی اشاره کرده باشد، شناسایی نکرده است».

مقامات اطلاعاتی همچنین گفتند که درک محققان از سندرم هاوانا و اثرات پزشکی آن از زمان گزارش‌های اولیه در سال‌های 2016 و 2017 تکامل یافته است. در آن زمان، برخی از محققان بر این باور بودند که آنها یک “سندرم پزشکی جدید یا الگوی ثابت آسیب مشابه آسیب مغزی تروماتیک” را مشاهده می‌کنند. ارزیابی اطلاعاتی گفت.

این یافته‌ها باعث شد که برخی از گروه‌های متخصص به این نتیجه برسند که آسیب‌های عصبی مشاهده شده در رویدادهای مرموز بعید است که «با عوامل طبیعی یا محیطی توضیح داده شوند». اما مقامات اطلاعاتی گفتند که تحقیقات جدیدتر این نتایج اولیه را تضعیف کرده است و نشان می‌دهد که عوامل محیطی مختلفی می‌توانند باعث برخی از بیماری‌های گزارش‌شده شوند.

در این گزارش آمده است که آژانس‌های جاسوسی «بررسی می‌کنند که علائم گزارش شده توسط پرسنل آمریکایی احتمالاً نتیجه عواملی است که دشمن خارجی را درگیر نمی‌کند، مانند شرایط از قبل موجود، بیماری‌های معمولی و عوامل محیطی».

برخی از بیماران گفته‌اند که دولت بایدن با رد نظریه‌هایی مبنی بر اینکه یک بازیگر خارجی مسئول است، نشان می‌دهد که موارد سندرم هاوانا نتیجه واکنش‌های روان تنی یا به اصطلاح بیماری‌های عملکردی بوده است.

مقامات اطلاعاتی ایالات متحده روز چهارشنبه به این موضوع اشاره نکردند که آیا فکر می کنند این واکنش ها روان تنی بوده است یا خیر. یک هیئت کارشناسی که توسط دولت بایدن در سال گذشته برگزار شد، دریافت که نه استرس و نه واکنش های روان تنی نمی توانند صدمات رخ داده را توضیح دهند.

از زمانی که اولین موارد سندرم هاوانا در سال 2016 گزارش شد، اعضای کنگره برای درمان بهتر و پرداخت غرامت برای دیپلمات‌ها و افسران سیا که این بیماری‌ها را گزارش کردند، تلاش کردند. آنها قوانینی را برای کمک به جبران خسارات کارکنان دولت که مجروح شده بودند، معرفی و تصویب کردند.

در نتیجه قانون هاوانا، دولت ایالات متحده پرداخت غرامت به افسران سیا، دیپلمات های وزارت امور خارجه و سایر مقاماتی را که در پی حوادث گزارش شده آسیب به سرشان تشخیص داده شده است، آغاز کرده است. مقامات روز چهارشنبه گفتند که این پرداخت ها با وجود یافته های سازمان های اطلاعاتی ادامه خواهد یافت.

آقای. زید گفت که ادامه حمایت دولت فدرال از افرادی که در این حوادث مرموز زخمی شده اند بسیار مهم است.

ما از تمام آژانس‌های فدرال با قربانیان درخواست می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنند که مراقبت‌های بهداشتی عالی و طولانی‌مدت به‌طور رایگان و به موقع در اختیار آن‌ها و خانواده‌هایشان قرار می‌گیرد، و همچنین غرامت مناسب برای صدماتی که برای برخی از آنها به پایان رسیده است، اعطا کنند. مشاغل در خط خدمت، “آقای. زید گفت.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم