تلسکوپ مدرن کشف جیمز وب

تلسکوپ جیمز وب یک کشف علمی بزرگ دیگر را به فهرست خود اضافه کرد. این تلسکوپ فضایی برای اولین بار نشانه هایی از دی اکسید کربن را در سیارات خارج از منظومه شمسی شناسایی کرد.

اگرچه این سیاره فراخورشیدی هرگز نمی‌تواند شرایط حیاتی را که ما می‌دانیم فراهم کند، اما کشف موفقیت‌آمیز دی‌اکسید کربن، محققان را امیدوار می‌کند تا مشاهدات مشابهی بر روی صخره‌هایی انجام دهند که احتمال حیات در آن‌ها بیشتر است.

ناتالی باتالها، استاد دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز و یکی از صدها نفری که بر روی پروژه جیمز وب کار می کنند، در توییتی نوشت: «اولین چیزی که به ذهن من رسید این بود که ما واقعاً فرصتی برای تشخیص داریم. سیاراتی به اندازه زمین.”

مطالعه این دانشمندان بر روی سیاره فراخورشیدی WASP-39، که یک نقطه گاز غول پیکر است که به دور ستاره در فاصله 700 سال نوری از ما می چرخد، انجام شد. نتایج این مطالعه به زودی در مجله Nature منتشر خواهد شد.

پیر-اولیویا لاگاگ، اخترفیزیکدان از کمیسیون انرژی اتمی فرانسه، به فرانس پرس گفت: [سیارات بزرگتر از زمین از کوچکتر از نپتون] یا حتی زمین را به اندازه سیارات باز کنید.

ناسا در بیانیه ای اعلام کرد که تشخیص دی اکسید کربن به دانشمندان کمک می کند تا در مورد چگونگی شکل گیری WASP-39 اطلاعات بیشتری کسب کنند. جرم این سیاره فراخورشیدی که هر چهار روز یک بار به دور ستاره می چرخد، یک چهارم جرم مشتری است، اما قطر آن 1.3 برابر بزرگتر است.

مدار فرکانس و اندازه بزرگ آن، این سیاره فراخورشیدی را به کاندیدای ایده آل برای آزمایش اولیه طیف سنجی مادون قرمز پیشرفته توسط جیمز وب تبدیل کرده است.

هر بار که یک سیاره فراخورشیدی از ستاره مقابل خود عبور می کند، مقدار تقریباً نامحسوسی از نور را مسدود می کند. اما در لبه های سیاره، مقدار کمی نور از آن عبور می کند.

طیف‌سنجی مادون قرمز نزدیک جیمز وب (NIRSpec) می‌تواند تغییرات کوچک ناشی از نور را تشخیص دهد و به دانشمندان اجازه دهد ترکیب گاز را تعیین کنند.

تلسکوپ های هابل و اسپیتزر قبلا بخار آب، سدیم و پتاسیم را در WASP-39 شناسایی کرده بودند، اما اکنون با کمک جیمز می توان دی اکسید کربن را به این فهرست اضافه کرد.

ظفر رستمکلوف نویسنده این تحقیق نیز چنین کشفی را گام بسیار مهمی در علم سیارات فراخورشیدی دانست.

منبع: یورونیوز

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما