جان کارمک، پیشگام واقعیت مجازی، متا را ترک می‌کند

بر اساس یک پست داخلی بررسی شده توسط نیویورک تایمز، جان کارمک، پیشگام فناوری واقعیت مجازی، پس از بیش از هشت سال حضور در شرکت متا را ترک می کند.

در پستی که توسط آقای کارمک، 52 ساله، کارفرمای خود را مورد انتقاد قرار داد. او گفت متا، که در بحبوحه گذار از یک شرکت شبکه اجتماعی به شرکتی متمرکز بر دنیای فراگیر متاورس است، با “نصف اثربخشی” کار می کند و “مقدار مضحکی از افراد و منابع دارد، اما ما دائما خودمان هستیم.” – خرابکاری و هدر دادن تلاش».

آقای “این یک مبارزه برای من بوده است.” Carmack در این پست که این هفته در یک فروم داخلی منتشر شد، نوشت. من در اینجا صدایی در بالاترین سطوح دارم، بنابراین به نظر می رسد که بتوانم چیزها را جابجا کنم، اما ظاهراً به اندازه کافی متقاعد کننده نیستم.

به عنوان مدیر ارشد سابق فناوری Oculus، شرکت واقعیت مجازی که فیس بوک در سال 2014 به قیمت 2 میلیارد دلار خرید، آقای. Carmack یکی از تاثیرگذارترین صداها بود که در توسعه هدست های VR پیشرو بود. او پس از اینکه مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی، تصمیم گرفت سال گذشته شرکت را به سمت متاورس تغییر دهد و فیس بوک را به متا تغییر نام دهد، در فیس بوک ماند.

با این حال، اگرچه متا به سرعت در حال حرکت به منطقه ای بود که آقای. کارمک در این زمینه تخصص داشت، او گاهی اوقات صدای مخالفی در مورد چگونگی پیش رفتن تلاش ها بود. او به خاطر پست‌های داخلی که از تصمیم‌گیری و جهت‌گیری تعیین‌شده توسط آقای او انتقاد می‌کرد، شناخته شد. زاکربرگ و اندرو باسورث، مدیر ارشد فناوری متا. آقای. Carmack در سال های اخیر به صورت پاره وقت برای این شرکت کار می کرد.

آقای. Carmack و Meta به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند. اینسایدر پیشتر در مورد آقای خروج کارمک

درآمد متا به دلیل هزینه های متاورس و رشد آهسته آن در شبکه های اجتماعی و تبلیغات دیجیتال به شدت آسیب دیده است. در ماه ژوئیه، شرکت سیلیکون ولی اولین کاهش فروش خود را به عنوان یک شرکت دولتی ثبت کرد. ماه گذشته، متا اعلام کرد که حدود 11000 کارمند یا حدود 13 درصد از نیروی کار خود را اخراج می کند که این مهم ترین کاهش مشاغل این شرکت است.

در مصاحبه ای در پادکست در ماه اوت، آقای. کارمک گفت که ضرر 10 میلیارد دلاری متا در آن زمان در بخش ابتکارات واقعیت افزوده و واقعیت مجازی متا باعث شد که او “در شکم من بیمار” شود. او افزود که تلاش‌های متواتر شرکت به دلیل بوروکراسی و نگرانی در مورد تنوع و حفظ حریم خصوصی با مشکل مواجه شده است.

در پست های دیگری که توسط تایمز از این سال دیده شد، آقای. Carmack از ویژگی های هدست های واقعیت مجازی Quest این شرکت انتقاد کرد. او در پست خداحافظی خود، از هدست Quest 2 به عنوان «تقریباً همان چیزی است که از ابتدا می‌خواستم ببینم» از نظر هزینه و سخت‌افزار موبایل تمجید کرد، اگرچه او همچنان از نرم‌افزار آن انتقاد داشت.

او گفت: «ما چیزی نزدیک به The Right Thing ساختیم.

آقای. پست کارمک، که می‌گفت او به دهه فعالیت خود در VR پایان می‌دهد، در پایان گفت که «از مبارزه خسته شده است» و روی استارت‌آپ خودش تمرکز خواهد کرد. (او در ماه آگوست اعلام کرد که شرکت هوش مصنوعی او، Keen Technologies، این کار را کرده است 20 میلیون دلار جمع آوری کرد.)

او نوشت: «VR می‌تواند برای اکثر مردم جهان ارزش به ارمغان بیاورد و هیچ شرکتی بهتر از Meta برای انجام آن موقعیت ندارد.

قبل از متا، آقای Carmack تکنیک های مختلفی را در گرافیک کامپیوتری پیشگام کرد که برای بازی هایی که او توسعه داد، از جمله Quake، حیاتی شد. او در سال 2013 به عنوان مدیر ارشد فناوری به Oculus پیوست و در سال 2019 از آن سمت کنار رفت و به سمت یک نقش نیمه وقت رفت.

آقای. کارمک این هفته نیز شهادت داد در یک جلسه دادگاه در مورد تلاش کمیسیون تجارت فدرال برای جلوگیری از خرید متا از Within، استارت آپ واقعیت مجازی پشت یک بازی تناسب اندام به نام Supernatural. این آژانس استدلال کرده است که اگر غول فناوری بتواند این معامله را تکمیل کند، رقابت را در متاورژن نوپا خنثی خواهد کرد. انتظار می رود این جلسه هفته آینده ادامه یابد.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما