جرولد شِکتر، که کتاب خاطرات خروشچف را تهیه کرد، در ۹۰ سالگی درگذشت.

جرولد شِکتر، روزنامه‌نگاری که در اواخر دهه 1960 به قاچاق خاطرات افشاگرانه نیکیتا خروشچف، نخست‌وزیر شوروی سابق، اولین گزارش منتشر شده توسط یک رهبر شوروی از جریانات داخل کرملین به غرب کمک کرد، در فوریه درگذشت. 6 در خانه اش در واشنگتن. او 90 ساله بود.

مرگ او توسط پسرش بارنت شتر تایید شد.

آقای. شتر که در دولت کارتر نویسنده و مشاور سیاست خارجی شد، رئیس دفتر مجله تایم در مسکو بود که نقشی اساسی در انتشار آنچه که به سه جلد خاطرات و تأملات خروشچف تبدیل شد، ایفا کرد.

خروشچف که در سال 1964 دستگیر و به مجتمعی در نزدیکی مسکو فرستاده شد، صدها ساعت مصاحبه مخفیانه با کمک پسرش سرگئی ضبط کرد.

در «اسرار مقدس: چگونه عملیات اطلاعاتی شوروی تاریخ آمریکا را تغییر داد» (2002)، آقای. Schecter و همسرش، Leona، توطئه عجیب و غریب پشت انتشار سه کتاب خروشچف، همراه با گزیده‌هایی از مجله را بازگو کردند.

آنها فاش کردند که آقای ویکتور لوئیس، روزنامه‌نگار و مامور مستقل KGB که نماینده خروشچف بود، در مسکو با شکتور تماس گرفت. رهبر شوروی سابق در آن زمان “تنها، عصبانی و بی حوصله” بود، آنها نوشتند، و برخی از جانشینان او با همدستی کا.گ.ب در بستن چشم خود شریک بودند در حالی که خروشچف جنایاتی را که در زمان سلف خود، جوزف استالین انجام شد، بی اعتبار کرد. – تا زمانی که خودشان درگیر نبوده باشند.

از طریق آقای لویی، آقای Schecter نوارهای صوتی و رونوشت هایی را به دست آورد که سپس توسط تکنسین های تجزیه و تحلیل صدا که توسط Time استخدام شده بود، تأیید اعتبار شد.

آقای. Schecter استروب تالبوت، سپس کارآموز تایم و محقق رودز در دانشگاه آکسفورد و بعداً معاون وزیر امور خارجه را برای ترجمه مطالبی که در مجله Life گزیده می‌شد و سپس توسط Little, Brown، a Time Inc منتشر می‌شد، استخدام کرد. شرکت فرعی، به عنوان “خروشچف به یاد می آورد” (1970).

ناشر 750000 دلار (حدود 5.8 میلیون دلار به دلار امروز) از طریق آقای خروشچف ارسال کرد. لویی به عنوان مامور خروشچف. آقای. Schecter همچنین یک دربی و یک کلاه تیرولی از Lock & Company در لندن خرید که خود را قدیمی‌ترین مغازه‌فروشی جهان می‌داند.

جلد دوم “خروشچف به یاد می آورد: آخرین عهد” در سال 1974 منتشر شد.

هریسون ای. سالزبری در نیویورک تایمز در سال 1974 نوشت: “آنچه در این دو جلد برجسته خروشچف با آن روبرو هستیم، حدود 500000 کلمه مشاهدات، گزارش های دست اول، افکار بعدی، تفکرات، خنجرهای سیاسی، حکایات درهم و برهم است. هشدارهایی برای آینده، رکیک‌های تقوایانه و عقل سلیم سیاسی توسط یکی از خاص‌ترین (و حیاتی‌ترین) دولتمردان عصر ما.»

در گزارشی از وزارت امور خارجه درباره این کتاب آمده است: «خروشچف به این نتیجه می‌رسد که اگر استالین امروز زنده بود، رای می‌داد که به دلیل جنایات «بی‌رحمانه و بی‌معنا» به محاکمه و مجازات بیفتد. این جنایات شامل شکنجه، حبس دسته جمعی و تبعید گروه های قومی از سرزمین اجدادی خود و همچنین قحطی مبتنی بر سیاست بود که میلیون ها نفر را کشت و صدها هزار نفر را اعدام کرد.

در سال 1989، آقای لویی 300 ساعت گذشته نوارهایی را منتشر کرد که در یک خزانه در زوریخ مخفی شده بودند.

جلد سوم خاطرات، “خروشچف به یاد می آورد: نوارهای گلاسنوست” که توسط آقای دکتر ترجمه و ویرایش شده است. Schecter و ویاچسلاو وی. خروشچف با یادآوری بحران موشکی کوبا در سال 1962 در آن کتاب، فیدل کاسترو را یک «سر داغ» نامید که مسکو را متقاعد کرده بود به ایالات متحده حمله کند.

آقای. Schecter که یکی از همکاران نیمن در هاروارد بود، بعداً در Nieman Reports به یاد آورد: «آنچه من از خاطرات برداشتم این بود که خروشچف با افشاگری های خود نقش مهمی در نابودی کمونیسم شوروی ایفا کرد که قصد داشت آن را نجات دهد و جایگاه خود را در آن بازگرداند. تاریخ.”

آقای. Schecter بعداً با نگوین تین هونگ، مشاور سابق رئیس جمهور نگوین ون تیو از ویتنام جنوبی، برای نوشتن “پرونده قصر: داستان قابل توجه نامه های محرمانه نیکسون و فورد به رئیس جمهور ویتنام جنوبی و وعده های آمریکایی ها که هرگز نگه نداشتند» (1986).

آن کتاب فریبکاری های دولت نیکسون را در متقاعد کردن دولت سایگون برای امضای توافقنامه صلح ویتنام با ارائه وعده های توخالی نشان داد که در صورت انکار ویتنام شمالی، واشنگتن با بمباران شدید تلافی خواهد کرد.

جورج مک تی. کاهین، استاد مطالعات بین‌المللی در دانشگاه کرنل، در مجله نقد کتاب نیویورک تایمز نوشت که «نویسندگان قانع‌کننده‌ای اتهام دوگانگی را که عمدتاً علیه هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا بود، ارائه می‌کند، اما در عین حال او را درگیر می‌کند. نیکسون» و در نهایت، رئیس جمهور جرالد آر. فورد.

تایمز «پرونده قصر» را به عنوان کتاب برجسته سال انتخاب کرد.

در کتاب دیگری با عنوان “وظایف ویژه: خاطرات یک شاهد ناخواسته – جاسوس شوروی” (1994)، آقای. Schecter و نویسنده همکارش، Pavel Sudoplatov، افسر ارشد سابق KGB، فیزیکدانان پروژه منهتن را متهم کردند که توسط جی رابرت اوپنهایمر، مدیر زمان جنگ آزمایشگاه اتمی لوس آلاموس تایید شده بود، به افشای جزئیات بمب اتمی آمریکا به شوروی. آنها ادعا کردند که قصد فیزیکدانان ایجاد توازن قوا با ایالات متحده است که توسط دانشمندان به جای دولت ها نظارت می شود.

ادعاهای این کتاب توسط انجمن فیزیک آمریکا و سرویس اطلاعات خارجی روسیه رد شد. آنها همچنین توسط FBI به دلیل نداشتن شواهد معتبر رد شدند. آقای. Schecter اصرار داشت که در نهایت از فایل‌های طبقه‌بندی شده در مسکو، مدرک ظاهر می‌شود. تا حالا نشده.

جرولد لئونارد شکتر در نوامبر متولد شد. 27، 1932، در شهر نیویورک و در برانکس بزرگ شد. پدرش، ادوارد، مدیر بیمه بود. مادرش، میریام (گوشن) شِکتر، یک طراح داخلی بود.

پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان جیمز مونرو در برانکس، در سال 1953 مدرک لیسانس خود را از دانشگاه ویسکانسین گرفت. او در طول جنگ کره در نیروی دریایی ژاپن خدمت کرد و به عنوان ستوان مرخص شد.

آقای. Schecter حرفه روزنامه نگاری خود را در سال 1957 به عنوان خبرنگار وال استریت ژورنال آغاز کرد. او در سال 1958 به تایم پیوست و از سال 1964 تا 1968 رئیس دفتر تایم لایف در توکیو و از سال 1968 تا 1970 در مسکو بود. او از سال 1970 تا 1973 خبرنگار تایم در کاخ سفید و از 1973 تا 1977 سردبیر دیپلماتیک بود.

او از سال 1977 تا 1980 معاون مطبوعاتی کاخ سفید و سخنگوی شورای امنیت ملی بود. پس از مدتی به عنوان معاون امور عمومی شرکت نفت غربی آرماند همر از سال 1980 تا 1982، او به عنوان سردبیر مجله واشنگتن در واشنگتن از 1982 تا 1984 به روزنامه‌نگاری بازگشت و از سال 1990 تا 1994 روزنامه‌های مسکو را سردبیر کرد. Schecter Communications Corporation از 1983 تا 2003.

در سال 1954، او با لئونا پروتاس، که او را به عنوان همکار در کاردینال، روزنامه دانشجویی دانشگاه ویسکانسین، ملاقات کرده بود، ازدواج کرد.

علاوه بر پسرش بارنت، آقای. همسرش که یک کارگزار ادبی و نویسنده بود، از شکتر به یادگار مانده است. چهار فرزند دیگر، Evelind، Steve، Kate و Doveen. 10 نوه؛ و سه نوه.

آقای. Schecter با همسر و فرزندانش در کتاب خاطرات “یک خانواده آمریکایی در مسکو” (1975) همکاری کرد که دنباله آن دنبال شد. “بازگشت به اتحاد جماهیر شوروی: یک خانواده آمریکایی به مسکو بازگشت” (1988). کتاب دوم اساس یک مستند «خط مقدم» در PBS بود.

هارلو رابینسون، استاد دانشگاه ایالتی نیویورک، آلبانی، در بررسی دنباله این اثر، در مجله The Times Book Review نوشت که «در بیشتر موارد، با موفقیت حسی از هیجان، کثرت گرایی، پیچیدگی ها، تضادها و احتمالات جدیدی را منتقل می کند. اخیراً به زندگی شوروی آمده اند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم