lgtvsbanner

جنگ تراشه‌های آمریکا و چین همچنان در حال تشدید است

این داستان برای اولین بار در گزارش China Report، خبرنامه MIT Technology Review در مورد تحولات فناوری در چین ظاهر شد. ثبت نام هر سه شنبه آن را در صندوق پستی خود دریافت کنید.

دمای درگیری فناوری آمریکا و چین همچنان در حال افزایش است.

هفته گذشته، وزارت بازرگانی چین یک سیستم مجوز صادرات جدید برای گالیم و ژرمانیوم را اعلام کرد، دو عنصری که برای ساخت تراشه‌های کامپیوتری، فیبر نوری، سلول‌های خورشیدی و سایر دستگاه‌های فناوری استفاده می‌شوند.

اکثر کارشناسان این اقدام را مهم‌ترین اقدام تلافی جویانه چین در برابر محاصره فناوری نیمه‌رساناهای غرب می‌دانند که در اکتبر گذشته و زمانی که ایالات متحده صادرات پیشرفته‌ترین تراشه‌ها و تجهیزاتی که قادر به ساخت آن‌ها هستند به چین محدود شد، به شدت گسترش یافت.

در اوایل سال جاری، چین با قرار دادن Raytheon و Lockheed Martin در لیستی از نهادهای غیرقابل اعتماد واکنش نشان داد و شرکت‌های داخلی را از خرید تراشه‌های شرکت آمریکایی Micron منع کرد. با این حال، هیچ یک از این اقدامات نمی تواند با تأثیر جهانی کنترل صادرات گالیم/ژرمانیوم رقابت کند. چین با اعمال فشار بر روی این دو ماده خام، این سیگنال را نشان می دهد که به نوبه خود می تواند سیستم فناوری غرب را به دردسر بیندازد و سایر کشورها را وادار کند تا محدودیت هایی را که برای چین اعمال کرده اند تجدید نظر کنند.

اما همانطور که دیروز گزارش دادم، کنترل‌های جدید صادرات چین ممکن است تاثیر بلندمدتی نداشته باشد. سارا بائرل دانزمن، دانشیار مطالعات بین‌الملل در دانشگاه بلومینگتون، به من گفت: «اگر فناوری‌ها در بازارهای دیگر در دسترس باشند، کنترل صادرات آنقدر مؤثر نیست. از آنجایی که فناوری تولید گالیوم و ژرمانیوم بسیار بالغ است، افزایش تولید برای معادن در کشورهای دیگر چندان سخت نخواهد بود، هرچند که برای بیشتر کردن این فرآیند نیاز به زمان، سرمایه‌گذاری، مشوق‌های سیاستی و شاید بهبود فناوری است. سازگار با محیط زیست

خب حالا چی میشه؟ نیمی از سال 2023 اکنون پشت سر ماست، و حتی با وجود چند رویداد دیپلماتیک که نشان می دهد روابط ایالات متحده و چین گرم شده است، مانند سفرهایی که مقامات آمریکایی آنتونی بلینکن و جانت یلن به چین انجام دادند. تنش ها در جبهه فن آوری فقط بدتر می شود.

زمانی که ایالات متحده محدودیت‌های صادراتی مربوط به تراشه‌های خود را در اکتبر اعمال کرد، مشخص نبود که این محدودیت‌ها چقدر تاثیر خواهند داشت، زیرا ایالات متحده کل زنجیره تامین نیمه‌رساناها را کنترل نمی‌کند. تحلیلگران گفتند که یکی از بزرگترین سؤالات برجسته این است که ایالات متحده تا چه حد می تواند متحدان خود را برای پیوستن به محاصره متقاعد کند.

اکنون ایالات متحده موفق شده است که بازیگران کلیدی را وارد میدان کند. در ماه می، ژاپن اعلام کرد که صادرات 23 نوع تجهیزات مورد استفاده در انواع فرآیندهای ساخت تراشه را محدود می کند. حتی از قوانین اصلی ایالات متحده نیز فراتر رفت. ایالات متحده صادرات ابزارهایی را برای ساخت پیشرفته‌ترین تراشه‌ها، از نسل 14 نانومتری و پایین‌تر، محدود کرد. محدودیت های ژاپن به نسل های تراشه های قدیمی تر و کمتر پیشرفته (تا سطح 45 نانومتری) گسترش می یابد، که صنعت نیمه هادی چین را نگران کرده است که تولید تراشه های اساسی مورد استفاده در محصولات روزمره، مانند خودروها، نیز تحت تأثیر قرار گیرد.

در پایان ماه ژوئن، هلند از این روش پیروی کرد و اعلام کرد که صادرات ماشین‌های لیتوگرافی فرابنفش عمیق (DUV) را که برای الگوسازی تراشه‌ها استفاده می‌شوند، به چین محدود خواهد کرد. این نیز تشدید قوانین قبلی است که از سال 2019 تنها صادرات محدودی از پیشرفته‌ترین ماشین‌های لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) داشت.

این محدودیت‌های در حال گسترش احتمالاً چین را وادار کرد تا با اعمال کنترل بر گالیوم و ژرمانیوم، صفحه‌ای از کتاب بازی دشمنان خود را انتخاب کند.

دیدار هفته گذشته یلن نشان می دهد که این تلافی متقابل بین چین و بلوک تحت رهبری ایالات متحده به این زودی ها پایان نمی یابد. هم یلن و هم رهبران چین نگرانی خود را در این نشست در مورد کنترل صادرات طرف مقابل ابراز کردند، اما هیچ یک در مورد عقب نشینی چیزی نگفتند.

اگر به زودی اقدامات تهاجمی تری انجام شود، ممکن است شاهد گسترش جنگ فناوری از حوزه نیمه هادی باشیم و مواردی مانند فناوری باتری را در بر بگیرد. همانطور که در مقاله خود در روز دوشنبه توضیح دادم، این جایی است که چین مزیت بیشتری خواهد داشت.

آیا معتقدید تنش های تکنولوژیکی بین ایالات متحده و چین از اینجا بدتر خواهد شد؟ نظرات خود را به من اطلاع دهید [email protected].

به چین برسند

1. تسلا برخی از کارگران تولید باتری در چین را به دلیل رقابت شدید قیمت خودروهای الکتریکی در این کشور اخراج می کند. (دلار بلومبرگ)

2. برترین سازنده خودروهای برقی چین، BYD، در حال ساخت سه کارخانه جدید در برزیل برای تولید باتری، خودروهای الکتریکی و خودروهای هیبریدی است. آنها در محل کارخانه قدیمی فورد ساخته خواهند شد. (کوارتز)

3. شنژن، شهری که اغلب به عنوان دره سیلیکون چین شناخته می شود، برای اولین بار در دهه های اخیر با کاهش جمعیت مواجه است. (Nikkei Asia $)

4. پلیس هنگ کنگ پنج نفر را به دلیل مشارکت در ایجاد یک برنامه خرید آنلاین برای ترسیم مشاغل محلی که از جنبش دموکراسی خواهانه حمایت می کنند، دستگیر کرد. (مطبوعات آزاد هنگ کنگ)

5. در حال حاضر یک برنامه رسمی برای یادگیری نحوه انجام روزنامه نگاری در چین وجود دارد – با دوره های آنلاین که در مورد دیدگاه مارکسیستی روزنامه نگاری، چرا حزب نیاز به کنترل مطبوعات و چگونگی “روزنامه نگاری به سبک اینفلوئنسر” تدریس می کند. (پروژه رسانه چین)

6. یلن در طول دیدارش با شش اقتصاددان زن چینی برای شام نشست. سپس آنها را خائن به صورت آنلاین نامیدند. (دلار بلومبرگ)

7. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که از سال 2018، سالی که وزارت دادگستری ایالات متحده «ابتکار چین» خود را آغاز کرد، تعداد زیادی از دانشمندان چینی تبار به سرعت ایالات متحده را ترک کرده‌اند. (Inside Higher Ed). بررسی ابتکار عمل MIT Technology Review که در اواخر سال 2021 منتشر شد، نشان داد که تمرکز خود را از جاسوسی اقتصادی به “یکپارچگی تحقیق” تغییر داده است. این ابتکار رسما در سال 2022 تعطیل شد.

8. Threads، رقیب جدید توییتر منتشر شده توسط متا، در اپ استور اپل در چین به پنج رتبه برتر رسید، حتی اگر کاربران چینی مجبور به دسترسی به پلتفرم با VPN باشند. (TechCrunch)

در ترجمه گم شده است

در 5 ژوئیه، کوکو لی خواننده مشهور هنگ کنگی پس از چندین سال مبارزه با افسردگی در اثر خودکشی درگذشت. این حادثه غم انگیز بار دیگر اهمیت درمان افسردگی را که اغلب در چین غیرقابل دسترسی است، برجسته کرد. همانطور که نشریه چینی Xin Kuai Bao گزارش داد، کمتر از 10 درصد از بیماران مبتلا به افسردگی در چین هر نوع درمان پزشکی دریافت کرده اند.

اما در سال‌های اخیر، از آنجایی که چندین پتنت برای داروهای افسردگی با نام تجاری معروف غربی منقضی شده است، شرکت‌های دارویی چینی تولید جایگزین‌های ژنریک محلی خود را افزایش داده‌اند. همچنین رقابت شدیدی برای ابداع درمان‌های خانگی وجود دارد. نوامبر گذشته، اولین داروی ضد افسردگی طراحی داخلی برای فروش در چین تایید شد و دوره جدیدی را برای صنعت رقم زد. در حال حاضر 17 درمان خانگی دیگر در حال آزمایش هستند.

یک چیز دیگر

هر بار که بازدیدکنندگان برجسته آمریکایی به چین می‌آیند، رسانه‌های اجتماعی چینی همیشه به یک چیز تثبیت می‌کنند: آنچه می‌خوردند. ظاهرا جانت یلن یکی از طرفداران قارچ های وحشی از مرز جنوب غربی چین است که گروهش چهار بار در یک شام سفارش دادند. این قارچ خاص که در چین Jian Shou Qing نامیده می شود، اگر به درستی پخته نشود، به داشتن اثرات روانگردان نیز معروف است. به گزارش کوارتز، اکنون این رستوران با ارائه گزینه های شام یلن به عنوان یک ست، با مارک منوی «خدای پول» درآمد نقدی دارد.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما