خاطرات مهماندار هواپیمایی هاوایی دهه

(سی ان ان) – اوایل سال جاری، گوندولین برون، 94 ساله، از خانه خود در جزیره اوآهو هاوایی به جزیره مائویی هاوایی رفت تا در مراسم عروسی نوه‌اش شرکت کند.

در ترمینال خروجی بین جزیره در فرودگاه بین المللی دانیل کی اینویه در هونولولو، برون با یک شگفتی غیرمنتظره روبرو شد. روی دیوار ترمینال عکس بزرگی از سال 1947 بود که مهمانداران هواپیمایی هاوایی را نشان می داد که در مقابل هواپیما صف کشیده بودند و هر کدام یونیفرم آن زمان را پوشیده بودند: پیراهن ترد، دامن قد وسط، گل هایی که در موهایشان سنجاق شده بودند.

برای برون، این عکس فقط یک نگاه اجمالی جالب به تاریخ هوانوردی نبود. نگاهی اجمالی به گذشته خودش بود.

برون به سی‌ان‌ان سفر می‌گوید: «من فکر کردم، خدای من». من عکسم را مثل سال‌ها پیش دیدم.»

برون یکی از مهمانداران هواپیمایی هاوایی در عکس است. او در سمت راست، در گوشه بالای کادر قرار دارد و به دوربین نگاه می کند.

او امروز می گوید: «از اینکه عکس من روی دیوار بود متعجب و متملق شدم.

برون با برخی از اعضای خانواده اش به مائوئی سفر می کرد. بعد از اینکه آنها این عکس را دیدند، نوه برون، سامانتا بومونت، از مسافری که زیر آن نشسته بود پرسید که آیا برای اینکه خانواده بتوانند از برون با خود کوچکترش عکس بگیرند، مشکلی ندارند.

مسافر موظف شد و برون برای عکس پست کرد و فصل غیرمنتظره دیگری به میراث خطوط هوایی هاوایی او اضافه کرد.

برون می‌گوید: «انتظار نداشتم خودم را آن‌طور که سال‌ها پیش به‌عنوان مهماندار هواپیما به نظر می‌رسم ببینم، اما بسیار مفتخر بودم».

گرفتن پاهای هوایش

گوندولین برون در فرودگاه بین‌المللی دانیل کی اینویه در هونولولو، هاوایی در اوایل سال 2022 به تصویر کشیده شد. برون در حال تماشای عکسی از خودش است (او سمت راست بالاست) که در زمان کارش برای خطوط هوایی هاوایی گرفته شده است.

گوندولین برون در فرودگاه بین‌المللی دانیل کی اینویه در هونولولو، هاوایی در اوایل سال 2022 به تصویر کشیده شد. برون در حال تماشای عکسی از خودش است (او سمت راست بالاست) که در زمان کارش برای خطوط هوایی هاوایی گرفته شده است.

توسط The Bruhn-Faria-Smith-Conmackie Ohana

خطوط هوایی هاوایی در سال 1929 راه اندازی شد، درست یک سال پس از تولد برون. برون از سال 1947 تا 1950 مهماندار هواپیمای این شرکت بود.

برون نام متاهل اوست — زمانی که او در 19 سالگی پرواز را آغاز کرد، هنوز گوندولین کامای بود و با والدین و خواهر و برادرش در هونولولو زندگی می کرد.

در حالی که امروزه خطوط هوایی هاوایی مسافران را در سرتاسر جهان جابه‌جا می‌کند، در سال‌های اولیه این شرکت تنها در هاوایی پرواز می‌کرد. اما خطوط هوایی از قبل موج می زد و جزایری را که قبلاً فقط با قایق قابل دسترسی بود، از طریق هوا به هم متصل می کرد.

برون وقتی از طریق یکی از دوستان مهماندار هواپیما فهمید که خطوط هوایی هاوایی به دنبال استخدام کارکنان بیشتری است، بسیار هیجان زده شد.

او می گوید: “در آن زمان آنها لباس های یونیفورم خاکستری و بلوزهای زرد زیبا می پوشیدند و بسیار چشمگیر بودند، و من از دور آنها را تحسین می کردم، غافل از اینکه روزی خوش شانس خواهم بود که همان یونیفورم را برای خطوط هوایی هاوایی بپوشم.” به یاد می آورد.

“از اینکه عکس من روی دیوار بود متعجب و متملق شدم”

گوندولین برون، مهماندار سابق هواپیمایی هاوایی

قبل از اینکه برون این شغل را به دست آورد، او هرگز در زندگی خود سوار هواپیما نشده بود، اما در مصاحبه به این کمبود تجربه پرواز توجه کرد.

او به یاد می آورد: “آنها از من پرسیدند که آیا تا به حال با هواپیما پرواز کرده ام یا نه، و فکر کردم بهتر است بگویم “بله”. و سپس از من پرسیدند: “آیا تا به حال مریض شدید؟” و من گفتم: “اوه نه، من عالی بودم.”

در اولین پرواز برون، هنگامی که هواپیمای ملخی از هونولولو به شهر هیلو در حرکت بود، با حالت تهوع مقابله کرد. او تمام تلاش خود را کرد تا ناراحتی خود را از مسافران پنهان کند.

او می‌گوید: «به خودم می‌گفتم، نمی‌توانم به آنها نشان دهم که بیمار هستم، زیرا قرار است کسی باشم که می‌توانند به آن اعتماد کنند.»

با وجود این شروع متزلزل، برون از همان روز اول عاشق کارش بود.

او می‌گوید: «خیلی مفتخر بودم که به عنوان مهماندار هواپیما پذیرفته شدم.

او می افزاید که حالت تهوع او به تدریج محو شد “هنگامی که من پاهایم را در حال پرواز کردم.”

برون تمام مسیرهای پیشنهادی در آن زمان را کار کرد و در همه آنها چیزی برای لذت بردن یافت.

برون می گوید: «پرواز هیلو طولانی بود، اما بسیار جالب بود. آتشفشان گاهی فوران می‌کرد، مواقعی بود که کاپیتان نمی‌توانست از آن عبور کند، اما به اندازه کافی نزدیک بود تا مسافران بتوانند فوران گدازه را ببینند.

او عاشق پرواز به و از جزیره بزرگ هاوایی بود.

برون به یاد می‌آورد: «این به خاطر گل‌های زیبا و تفریحاتش معروف بود، هر وقت کسی سوار می‌شد، همیشه اوقات خوشی را می‌گذراند.

افراد مشهور و مسافران دشوار

هواپیمای داگلاس دی سی-3 در فرودگاه جان راجرز، اکنون فرودگاه بین المللی دانیل کی اینویه، در هونولولو، به تصویر کشیده شده است.  این عکس مربوط به سال 1947 است، سالی که برون در خطوط هوایی هاوایی شروع به کار کرد.

هواپیمای داگلاس دی سی-3 در فرودگاه جان راجرز، اکنون فرودگاه بین المللی دانیل کی اینویه، در هونولولو، به تصویر کشیده شده است. این عکس مربوط به سال 1947 است، سالی که برون در خطوط هوایی هاوایی شروع به کار کرد.

با حسن نیت شرکت هواپیمایی هاوایی

برون ملاقات با مسافرانی از سراسر جهان را به یاد می آورد. این یکی از بخش های مورد علاقه او در کار به عنوان مهماندار هواپیما بود.

او به یاد می آورد: «شما در پروازها با افراد فوق العاده زیادی ملاقات می کنید.

برون همچنین به افراد مشهور در سراسر هاوایی از جمله بازیگر جیمی استوارت و شناگر استر ویلیامز کمک کرد. برون می گوید به مهمانداران هواپیما توصیه می شد که توجه افراد مشهور را در هواپیما جلب نکنند و با آنها با همان ادب و احترام رفتار کنند که با هر مسافر دیگری رفتار می کنند.

برون می‌گوید: «همیشه با خودم فکر می‌کردم که اگر جای آن‌ها بودم، همین احساس را هم داشتم – نمی‌خواهم با افرادی که عکس می‌گیرند یا چیزی شبیه آن غرق شوم.»

برون همچنین موقعیت‌هایی را که شامل مسافران دشوار می‌شد، بررسی کرد، و نشان داد که مسافران هواپیماهای مزاحم همیشه به شکلی وجود داشته‌اند.

برون می‌گوید: «وقتی به ما توضیح دادیم که باید کمربند ایمنی را ببندید، گوش نکردند.

در حالی که خطوط هوایی هاوایی در این زمان الکل را در هواپیما ارائه نکرد، این امر مانع از آن نشد که برخی از مسافران سعی کنند دزدکی روی بطری های کوچک مشروب بروند.

برون باید قاطعانه و مؤدبانه توضیح دهد که آنها مجاز به نوشیدن در کشتی نیستند.

هواپیماهایی که در اواخر دهه 1940 توسط خطوط هوایی هاوایی اداره می شد کوچک بودند و برون اغلب تنها مهماندار هواپیما بود.

گاهی اوقات مسافران مریض می شدند و رسیدگی به آن به عهده او بود.

او می گوید: “اما، می دانید، ما بر همه اینها غلبه کردیم و همیشه به مسافران این احساس را می دادیم که برای خدمت به آنها آنجا هستیم.”

در دوره‌ای که برون برای این شرکت هواپیمایی کار می‌کرد، هاوایی، مانند بسیاری از خطوط هوایی در اواسط قرن بیستم، استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای داشت که برون و همکارانش باید از آنها پیروی می‌کردند.

برون می گوید: «ما همیشه می دانستیم که باید لاغر بمانیم و شلخته به نظر نرسیم.

برون می گوید که به نمایندگی از هاوایی، که در آن زمان هنوز ایالت ایالات متحده نبود، به جهان افتخار می کرد.

و او همیشه از نمایندگی خطوط هوایی هاوایی لذت می برد.

برون به یاد می آورد: “من خوش شانس بودم که در یکی از شناورهای بزرگ سالانه در هاوایی بودم و ما نماینده خطوط هوایی هاوایی بودیم.” آن‌ها از چند نفر از ما پرسیدند که آیا از آنجایی که آن روز مرخصی داشتیم، بدمان می‌آید که در شناور باشیم و فقط برای همه دست تکان دهیم.

ایجاد دوستی

برون با بسیاری از همکارانش در خطوط هوایی هاوایی دوست خوبی شد. او علاوه بر ارتباط با مهمانداران همکارش، با برخی از مکانیک ها و مهندسانی که در پشت صحنه کار می کردند نیز آشنا شد.

یکی از همکارانش که یک مکانیک هواپیما بود، پیشنهاد داد که برون را به یک سفر خصوصی با هواپیما ببرد. این پروازها به زودی به یکی از اصلی‌های ثابت هفته برون تبدیل شدند.

«من هفته‌ای چند بار می‌رفتم، بر فراز آن‌چه کوه‌های بلند می‌گفتیم پرواز می‌کردم و به بیلوز می‌رفتیم. [in Waimanalo, Hawaii] برون به یاد می آورد که آنها اکنون پایگاه نظامی دارند.

برون روزهایی که در پشت سرش دچار بیماری هوایی بود، احساس اوج گرفتن بر فراز تپه ها و سواحل پایین را دوست داشت.

“من فکر کردم، “این چیزی است که من می خواهم، یک خلبان.” اما بعد از آن هرگز واقعاً اتفاق نیفتاد، زیرا با ملاقات با شوهرم و چه چیزهای دیگری منحرف شدم.»

یک روز، برون و دوست مهماندارش، لوئیس، پس از یک روز طولانی در محل کار، در خانه خانوادگی لوئیس مشغول استراحت بودند.

«به طور اتفاقی این آدم خوش قیافه را دیدم، گفتم آخه این کیه؟ برون به یاد می آورد که او می گوید: «برادر من».

گوندولین کامای در سال 1950 با ویلیام کارل برون ازدواج کرد.

گوندولین کامای در سال 1950 با ویلیام کارل برون ازدواج کرد.

توسط The Bruhn-Faria-Smith-Conmackie Ohana

جشن کریسمس خطوط هوایی هاوایی در افق بود. برون از لوئیس پرسید که آیا برادر، که ویلیام کارل نام داشت، می‌خواهد به عنوان قرار او برود؟

برون می گوید: «این شروع رابطه ما بود.

گوندولین کامای و ویلیام کارل برون سوم که برای شرکت هاوایی الکتریک کار می کردند، در سال 1950 ازدواج کردند. برون اولین فرزند خود را در سال بعد به دنیا آورد.

در آن زمان، متاهل شدن خدمه هواپیما با فرزندان معمول نبود، بنابراین برون فصل حضور خود در خطوط هوایی هاوایی را بست.

او و ویلیام کارل در ادامه صاحب چهار فرزند دیگر شدند. این زوج به مدت 62 سال ازدواج کردند تا اینکه ویلیام کارل در سال 2012 از دنیا رفت.

امروزه برون 11 نوه، 24 نوه و یک نتیجه دارد.

70 سال بعد

شاید چندین دهه از زمانی که برون در هواپیما کار می کرد می گذرد، اما او هنوز عاشق سفر با هواپیما است.

هنگامی که او در کشتی است، برون اغلب به زمان کار در هوا فکر می کند. پرواز تغییر کرده است، اما او همچنان خود را در مهمانداران هواپیمای امروزی می بیند.

او می‌گوید: «شاید برخی از آن‌ها همان چیزی را تجربه کردند که من در زمان شروع کارشان انجام دادم، زمانی که باید وانمود می‌کردید که هیچ چیزی شما را آزار نمی‌دهد.

چندین نفر از اعضای خانواده برون راه او را دنبال کردند و در طول سال ها برای خطوط هوایی هاوایی کار کردند.

نوه او سامانتا بومونت از سال 2007 تا 2008 برای این شرکت هواپیمایی کار می کرد.

بومونت به سی‌ان‌ان سفر می‌گوید: «تداوم میراث او قطعاً کار بزرگی بود. به یاد می‌آورم که وقتی استخدام شدم و سپس زمانی که واقعاً از طریق آموزش موفق شدم به او بگویم هیجان‌زده بودم.»

«وقتی دختران جوان‌تری را اکنون با لباس فرم می‌بینم، به خودم لبخند می‌زنم. و من می گویم، “من دقیقا می دانم که آنها نیز باید از چه چیزهایی بگذرند.”

گوندولین برون، مهماندار سابق هواپیمایی هاوایی

زمانی که بومونت با هاوایی کار می کرد، پرواز بین المللی داشت.

مادربزرگش فقط کمی حسود بود.

برون می گوید: «من همیشه دوست داشتم از جاهای دیگر دیدن کنم. مهمانداران امروز بسیار خوش شانس هستند که زمان گذشته است و پیشرفت های بیشتری در دنیای سفر ایجاد شده است. من به آنها حسادت می کنم.

او ادامه می دهد: “با این حال، خوشحالم که وقتم را با خطوط هوایی هاوایی گذراندم.” “من هرگز فراموش نمی کنم که چقدر خوش شانس بودم که این همه خاطرات را داشتم. وقتی دخترهای جوانتر را اکنون در لباس فرم می بینم، به خودم لبخند می زنم. و می گویم: “من دقیقاً می دانم که آنها هم باید از چه مشکلاتی بگذرند.” “

عکس برتر، گوندولین برون. عکس توسط The Bruhn-Faria-Smith-Conmackie Ohana.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما