خسارت روزانه بین 50 تا 500 میلیون کاربر اینترنت

گزارش سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران از تأثیر محدودیت ها و قطع اینترنت بر مشاغل نشان می دهد که هیچ بخشی از صنعت رایانه از این زیان در امان نمانده است. بیش از دو هفته است که در کل کشور اینترنت وجود ندارد. از فیلتر اینستاگرام و واتس اپ گرفته تا یافتن اینترنت موبایل در ساعات خاص.

به گزارش اعتماد کنید، علاوه بر این محدودیت ها، کاربران نیز آسیب دیده اند و کسب و کارها نیز متحمل ضرر شده اند. در این راستا، سازمان نظام رایانه ای جنسیتی استان تهران از تلاش خود برای تعامل با دستگاه های مسئول، ارزیابی ابعاد این اختلالات و راهکارهایی برای کاهش آسیب های ناشی از آن صحبت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام رایانه ای جنسیت استان، این سازمان بررسی تاثیر محدودیت ها بر کسب و کار را تصویب کرد و پرسشنامه هایی را در اختیار آنها قرار داد که سوالاتی در خصوص کاهش درآمد، افزایش در هزینه ها یا اختلال در عملیات جاری شرکت ها. این نظرسنجی از شرکت های عضو نصر تهران در قالب پرسشنامه با مشارکت 104 شرکت سازمان از تاریخ 7 شهریور 1300 تا 10 شهریور 1401 انجام شد.

نیمی از کسب و کارها حداقل 25 درصد کاهش فروش داشته اند

یکی از مهم ترین سوالاتی که شرکت های کامپیوتری تهران به آن پاسخ داده اند، تاثیر این محدودیت ها بر فروش آنهاست. آمارها نشان می دهد که این محدودیت ها خسارت شدیدی به شرکت ها وارد کرده است.

بر اساس بررسی های انجام شده، درصد شرکت هایی که در این مدت کاهش فروش را تجربه نکرده اند تقریباً صفر است. بیش از 41 درصد از شرکت ها در این مدت 25 تا 50 درصد از درآمد خود را از دست داده اند و حدود 47 درصد نیز بیش از 50 درصد کاهش فروش داشته اند. تنها 11 درصد از تجار کمتر از 25 درصد کاهش فروش را تجربه کرده اند که نشان می دهد سازمان ممکن است تحت تأثیر نوسانات کوتاه مدت قرار گیرد.

از دست دادن 50 میلیون تومان به نیمی از مشاغل با محدودیت های بیشتر

اما هر روز ادامه محدودیت های فعالیت چقدر به کسب و کارها آسیب وارد می کند؟ نصر تهران از شرکت‌ها پرسید که در ادامه محدودیت‌های احتمالی چه زیان‌های روزانه از نظر ترکیب از دست رفته و هزینه اضافه به آنها وارد می‌شود.

بر این اساس 53 درصد از بنگاه های اقتصادی اعلام کردند روزانه 50 میلیون تومان زیان می کنند. 21 درصد نیز از 50 تا 100 میلیون تومان و حدود 18 درصد نیز از 100 تا 500 میلیون تومان زیان گزارش کرده اند. تقریباً 8 درصد از بنگاه‌ها نیز زیان روزانه بیش از 500 میلیون تومان را می‌بینند: «اگر تعداد کارکنان را شاخص اندازه شرکت‌ها در نظر بگیریم، احتمالاً حدود 8 درصد از آن‌هایی که بیش از 200 کارمند دارند، زیان روزانه بیش‌تری خواهند دید. بیش از 500 میلیون تومان است و 73 درصد افراد زیر 50 سال که شغل دارند روزانه 50 میلیون تومان زیان خواهند دید.

رابطه مستقیم بین کاهش فروش و درآمد شرکت به دلیل اختلال در کانال های فروش است، کاهش فروش یا درآمد شرکت به دلیل اختلال در استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است، عملکرد روزانه تحت تأثیر استفاده از ابزار ارتباط با مشتری، شوک وارده به عملکرد فعلی شرکت به دلیل اختلال در استفاده از ابزارهای طراحی و توسعه محصول، افزایش آسیب در عملیات جاری شرکت به دلیل اختلال در استفاده از سیستم های داخلی شرکت، شوک وارده به عملیات جاری شرکت به دلیل اختلال در استفاده از ابزارهای ارتباطی درون سازمانی، آسیب به عملیات جاری شرکت به دلیل اختلال در تعامل با افراد غیر ایرانی. اشخاص و مؤسسات، خسارت به عملیات جاری شرکت به دلیل اختلال در تعامل با مؤسسات آموزشی و پژوهشی، خسارت وارده به عملیات جاری شرکت به دلیل اختلال در تعامل با پیمانکاران و افراد همکار، خسارت به عملیات جاری شرکت به دلیل اختلال در دورکارها. از جمله عوامل موثر بوده و ضرر و زیان شرکت ناشی از محدودیت های ایجاد شده در اینترنت است.

குர்கை திய்கை பெருக்குக்குக்க்கு

در این مدت اختلالات و قطعی در مراکز داده اینترنتی منجر به اختلال در ارتباط با دامنه های بالادستی و همچنین مشکلات زیادی در حوزه های رزولوشن DNS شد. мизан درخواست های ناموفق mintbog и эn zzoment، تقریباً 170 برابر وضعیت عادی است. علاوه بر این، تمام اتصالات https سالم و دست دادن های داخلی تحت تأثیر فیلترینگ سیستم و جستجو برای بستن اینترنت و سرویس های VPN قرار گرفتند. این اختلالات مستقیماً بر اکثر خدمات شرکت مانند پرداخت ها، ورود به سیستم، سیستم های اعلان (2 fa/Email) و سیستم های CICD و مدیریت انتشار، نظارت و هشدار تأثیر گذاشت.

از سوی دیگر اختلال در خدمات تونل سازی منجر به مسدود شدن دسترسی کارشناسان امنیتی سازمان به خدمات این سازمان و افزایش خطرات امنیتی برای این شرکت ها شد. به گزارش نصر، از روز پنجشنبه 31 شهریور 1401 تقریباً در تمامی مراکز داده اختلالات اولیه آغاز شد و این روند تا زمان انتشار این گزارش یعنی 10 مهر به طور پیوسته ادامه داشته است. روز شنبه در دومین روز مهر، اختلالات داخلی در ارتباط مرکز داده و اتصال به اینترنت بین الملل افزایش چشمگیری داشت و شدیدترین اختلالات به ویژه در بخش داخلی تجربه شد. در بقیه روزها اختلالات در روزهای پنجشنبه و جمعه 7 و 8 مهر از شدت بیشتری برخوردار بود. تمرکز این اختلالات از 16 تا 24 ساعت هر روز است.

نام رئیس سازمان نظام رایانه ای جنسیت رئیس عموم خواهد بود

پیش از این سید حسن هاشمی رئیس سازمان نظام رایانه ای جنسیتی کیشور در نامه ای به ابراهیم رئیسی با تاکید بر پیگیری مطالبات فعالان از وی خواستار اتخاذ تصمیمات راهبردی برای جلوگیری از تکرار تجربیات گذشته و یکجانبه شده بود. تصمیمات در مورد اینترنت کیشور.

خطاب به رئیس جمهور در این نامه آمده است: از شما می خواهیم با اتخاذ تصمیم راهبردی، از تکرار تجربیات گذشته و تصمیمات یکجانبه در خصوص اینترنت جلوگیری کنید تا فعالان کسب و کار مجازی و اعتماد به کلام قطعی رئیس جمهور برای توسعه فعالیت های اقتصادی راضی تر خواهد بود، خود و در نتیجه اقتصاد کشور را که مورد تاکید رهبر انقلاب و معظم له است و رویکرد واقعی به اقتصاد کشور داشته باشند. سیاست های کل برنامه، هفتمین بسط، روزهای روشن تری در پیش خواهد داشت.

رئیس سازمان نظام رایانه ای جنسیتی کشور نیز در نامه ای به وزیر ارتباطات نوشت: رویکرد و توجه دولت محترم به توسعه اقتصاد دیجیتال که رکن اصلی توسعه اقتصاد دیجیتال است. کشور و همچنین ابتکار تحسین برانگیز تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال با مسئولیت محوری جناب آقای فاوا انجام شد. ما هم خوشحال بودیم که جست و جوی مسئولان برای تحقق شعار 1401، تقویت شرکت های دانش بنیان و ارتقای زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد نیاز آنها انجام شود، اما اکنون شاهد رفتاری متناقض هستیم که باعث شده است. فناوران ما را از ابتدایی ترین نیازها در این زمینه محروم کرده است.»

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما