خطرات خود درمانی برای کم خوابی

خواب مناسب یکی از مهمترین عناصر سلامتی است که نقش زیادی در کیفیت زندگی، آرامش و تمرکز افراد در زندگی روزمره دارد. حتما متوجه شده اید که هر زمان که خواب خوبی را در شب تجربه کنیم، در طول روز فعالیت بیشتری خواهیم داشت. البته جدا از داشتن الگوی خواب خوب در کیفیت کار روزانه، نمی توان از اختلالات خواب طولانی مدت چشم پوشی کرد. چقدر با این اختلالاتی که زندگی روزمره را نابود می کنند آشنا هستید؟

به گزارش ارنا، خواب علاوه بر رفع خستگی ناشی از فعالیت روزانه، بر تمرکز و کیفیت کار روزانه نیز تأثیر می گذارد. یک خواب خوب شبانه انرژی دوباره برای شروع یک روز جدید فراهم می کند. نداشتن خواب کافی و خوب اثرات منفی بر سلامتی دارد.

اختلال خواب این روزها بسیار شایع است. بسیاری از افراد از اختلالات خواب به اشکال مختلف شکایت دارند. اختلال خواب از چه سنی شروع می شود و چه ربطی به سبک زندگی دارد؟ چنین سوالاتی برای بسیاری از افرادی که درگیر این مشکل هستند ایجاد می شود.

گفت و گو با دکتر خسرو صدوق را در فلوشیپ طب رویا بخوانید.

آقای دکتر لطفا اول بفرمایید اختلال خواب چیست و معمولا از چه سنی شروع می شود؟

اختلالات خواب طیفی از بیماری ها هستند که بر کیفیت یا کمیت خواب تأثیر منفی می گذارند. شروع این اختلالات به سن خاصی محدود نمی شود و در واقع از نوزادی تا بزرگسالی را شامل می شود.

تعادل بین تغذیه و سبک زندگی چیست؟

برخی از انواع اختلالات خواب، به ویژه بر کیفیت خواب و بی خوابی، بسیار موثر هستند. نحوه زندگی شما می تواند به طور مستقیم بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارد. رعایت نکردن اصول بهداشت خواب همانند بی خوابی بر کیفیت خواب و بروز بیماری ها تأثیر می گذارد.

یکی از اصول اصلی بهداشت خواب نکات زیر در مورد غذا است. قبل از خواب باید از مصرف برخی غذاها خودداری کرد. مواردی که سه تا چهار ساعت قبل از خواب باید از مصرف آنها پرهیز کرد عبارتند از قهوه، چای، کاکائو و مواد سیگار و تنباکو که اگر قبل از خواب مصرف شوند، می توانند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارند.

خطرات خود درمانی

اگر اختلال خواب درمان نشود، در دراز مدت چه اتفاقی برای فرد خواهد افتاد؟

بسته به نوع اختلال خواب، مشکلات برای افراد رخ می دهد. یکی از مهم ترین علائم بی خوابی تاثیر آن بر کیفیت بیداری و هوشیاری در طول روز است و این تاثیر نیز مستقیم است. اما بسته به نوع اختلال خواب، فرد می تواند علائم مختلفی داشته باشد. در طبقه بندی این اختلالات بیش از 80 نوع اختلال خواب داریم که هر کدام می توانند علائم خاص خود را داشته باشند. مهمترین مشکلی که می توان گفت این است که همه این اختلالات بر کیفیت بیداری و بهره وری در طول روز موثر خواهند بود، اما هر کدام اختلالات خاص خود را دارند.

چه مشکلاتی برای اطرافیان شما که اختلالات خواب دارند چیست؟

این مورد نیز به نوع اختلال بستگی دارد. مثلاً در مورد فردی که بی خوابی دارد، می تواند خواب همسر یا هم اتاقی خود را تحت تأثیر قرار دهد و در واقع خواب آن فرد را مختل کند. همچنین فردی که خروپف می کند می تواند برای خود یا همسر یا هم اتاقی اش مشکلات جدی ایجاد کند و یا فردی که اختلال حرکتی دارد حتی ممکن است به هم اتاقی خود آسیب جدی وارد کند.

خطرات خود درمانی

آیا خواب شما نیز جزء این اختلال است؟

آپنه یا مکث در جزء انسدادی تنفسی اختلالات خواب مهمترین علامت آن خروپف است. این اختلال در مردان چاق بالای 40 سال بیشتر دیده می شود و عوارض آن نیز بسیار زیاد است. این علائم از احساس خستگی و آلودگی خواب در طول روز تا مشکلاتی مانند فشار خون، افزایش وزن، کاهش توانایی جنسی، افزایش تحریک پذیری و کاهش تمرکز که بیمار تجربه می کند، متغیر است. اگر این اختلال حتی در یک فرم شدید طولانی مدت درمان نشود، می تواند باعث حمله قلبی و سکته شود.

افراد معمولا برای اختلالات خواب بدون تجویز پزشک چه داروهایی مصرف می کنند؟

اکثر اختلالات قرص خواب ندارند. به عنوان مثال، آپنه تنفسی را نمی توان با دارو درمان کرد. اختلالاتی وجود دارد که نیاز به دارو دارد، اما استفاده از هیچ دارویی برای هر نوع اختلال خواب بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود و حتی اگر بعد از مدتی که پزشک معین کرده است، مصرف دارو به هیچ وجه بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود. یک نسخه پزشک، دارو باید تمدید شود و دارو باید تحت نظر پزشک تمدید شود.

خطرات خود درمانی

خطرات مصرف دارو بدون تجویز پزشک برای اختلالات خواب چیست؟

یکی از خطرات مصرف این داروها بدون نسخه، اعتیاد است. من یک بیماری داشتم که به حدی پیشرفت کرد که روزانه 50 قرص زولپیدم یا 10 قرص کلونازپام مصرف می کردم. اما مشکل اختلال خواب حل نشده و فقط اعتیاد به مواد مخدر ایجاد شده است. برخی از این داروها حتی می توانند بیمار را به سمت اعتیاد سوق دهند. یعنی ارتباط با آنها باعث اعتیاد می شود و برای رهایی از آن باید مسیر خاصی مانند ترک اعتیاد را طی کرد.

افراد برای اختلالات خواب سخت باید به چه متخصصی مراجعه کنند.

حدود 10 سال است که در دانشگاه های کیشور فلوشیپ اختلال خواب را آموزش می دهیم. اکنون این فارغ التحصیلان در شهرهای مختلف از جمله تهران حضور دارند. بیماران می توانند برای رفع مشکلات خواب خود به کلینیک های خواب یا متخصصین دارای فلوشیپ طب خواب مراجعه کنند.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما