درآمدهای سه ماهه دوم تسلا به دلیل مشکلات زنجیره تامین و بیت کوین صدمه دیده است

تسلا روز چهارشنبه گفت که سود در سه ماهه دوم تقریباً یک سوم نسبت به سه ماهه اول کاهش یافته است زیرا تحویل به دلیل تعطیلی و کمبود مواد خام در کارخانه این خودروساز در شانگهای کاهش یافته است.

به گفته تسلا، سود در سه ماهه 2.3 میلیارد دلار در مقایسه با 3.3 میلیارد دلار در سه ماهه اول بود که یک رکورد بود. فروش از 18.8 میلیارد دلار در سه ماهه اول به 16.9 میلیارد دلار کاهش یافت.

این خودروساز از کاهش شدید قیمت بیت کوین نیز متضرر شد. تسلا در اوایل سال 2021 اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار در این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرده است. این شرکت روز چهارشنبه گفت که حدود 75 درصد از بیت کوین خود را تا پایان ژوئن فروخته است.

در مقایسه با سه ماهه دوم سال 2021، سود تقریبا دو برابر شده است. و درآمد در سه ماهه از برآوردهای تحلیلگران فراتر رفت. اما از آنجایی که تسلا یک شرکت به سرعت در حال رشد است، پیشرفت یا عدم وجود آن، از سه ماهه به سه ماهه بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرد.

تسلا بر بازار جهانی خودروهای الکتریکی تسلط دارد و در حال رشد است، در حالی که خودروسازان سنتی مانند تویوتا و جنرال موتورز کاهش شدیدی را در فروش ثبت می‌کنند. اما سه ماهه آخر پر دست انداز بود.

تحویل خودروهای تسلا از آوریل تا ژوئن 18 درصد نسبت به سه ماه اول سال کاهش یافت، کاهشی غیرمعمول برای شرکتی که در سال‌های اخیر سودهای قابل توجهی را از سه ماهه به سه ماهه به ثبت رسانده است. (تحویل 26 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.)

در چین، که حدود 40 درصد از فروش تسلا را به خود اختصاص می دهد، کارخانه شانگهای با تعطیلی های مربوط به بیماری همه گیر و کمبود قطعات و مواد کلیدی مواجه شده است. تسلا نتوانسته است تولید خود را در کارخانه های جدید در آستین، تگزاس و نزدیک برلین طبق برنامه افزایش دهد.

ایلان ماسک، مدیر اجرایی تسلا، روز چهارشنبه در جریان یک کنفرانس تلفنی گفت: «این یک جهنم زنجیره تامین است.

او ماه گذشته در مصاحبه‌ای از یک باشگاه هواداران شرکت گفت که کارخانه‌های آستین و برلین «کوره‌های پولی» هستند که میلیاردها دلار برای شرکت هزینه می‌کنند در حالی که خودروهای کمی تولید می‌کنند. او گفت که افزایش آنها و بازگرداندن کارخانه شانگهای به فعالیت عادی اولویت اصلی تسلا است.

تسلا گفت که تولید در شانگهای در ماه ژوئن افزایش یافت و کارخانه‌های برلین و آستین در حال پیشرفت هستند. تسلا در ارائه درآمد خود گفت: ما بر روی رکوردشکنی نیمه دوم سال 2022 تمرکز کرده ایم.

بازار خودروهای الکتریکی در حال رقابتی شدن است و خودروسازان سنتی گوی سبقت تسلا را از بین می برند. هیوندای، کیا و فورد موتور سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورده اند، در حالی که تسلا جایگاه خود را در ایالات متحده از دست داده است. بر اساس ارقام گردآوری شده توسط Kelley Blue Book، تسلا در پایان سه ماهه دوم سال 2021، 66 درصد از بازار خودروهای الکتریکی ایالات متحده را در اختیار داشت که از 78 درصد در سه ماهه چهارم سال 2021 کاهش یافته است.

لورا هوی، تحلیلگر سهام در شرکت سرمایه گذاری Hargreaves Lansdown، در ایمیلی گفت: مشکلات تسلا بیشتر کوتاه مدت هستند و سود باید در ماه های آینده بهبود یابد. اما او در مورد قرار گرفتن تسلا در معرض بیت کوین ابراز نگرانی کرد.

خانم خانم “زیان بیت کوین به بخش مهمی از پرونده سرمایه گذاری تسلا اشاره می کند – مالک عجیب و غریب آن.” هوی گفت. در حالی که نوآوری چشمگیر ماسک به خوبی به این شرکت خدمت کرده است، استعداد شخصی او شروع به ایجاد سؤالات حاکمیتی کرده است.»

آقای. ماسک گفت تسلا دارایی های بیت کوین خود را فروخته است تا بالشتک نقدی خود را با توجه به مشکلات شانگهای افزایش دهد. او چهارشنبه گفت: «این نباید به عنوان حکمی در مورد بیت کوین تلقی شود. او گفت که تسلا دارایی های خود را از یک ارز دیجیتال دیگر، Dogecoin، نفروخته است.

به گفته این شرکت، تسلا 18.3 میلیارد دلار پول نقد و معادل نقدی در طول سه ماهه داشته است.

کریپتوکارنسی یک «نمایش جانبی» است و «چیزی نیست که ما زیاد به آن فکر کنیم». ماسک گفت.

او گفت: “خوب اساسی تسلا، دلیلی که ما این کار را انجام می دهیم، انگیزه اصلی من این است که روز انرژی پایدار زودتر فرا برسد.”

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما