در بحبوحه جنگ روسیه و اوکراین، شی جین پینگ در اولین سفر به خارج از چین از زمان شروع کووید-19 با ولادیمیر پوتین دیدار خواهد کرد | اخبار جهان

پکن: شی جین پینگ برای اولین بار در بیش از دو سال اخیر چین را برای سفری به آسیای مرکزی ترک خواهد کرد، جایی که با ولادیمیر پوتین روسیه دیدار خواهد کرد، درست یک ماه قبل از اینکه او قرار است جایگاه خود را به عنوان قدرتمندترین رهبر چین از زمان مائوتسه تونگ تثبیت کند. . این سفر که اولین سفر شی به خارج از کشور از زمان شروع همه‌گیری کووید-19 است، نشان می‌دهد که او چقدر به قدرت خود در چین اطمینان دارد و وضعیت جهانی چقدر خطرناک شده است. در پس زمینه رویارویی روسیه با غرب بر سر اوکراین، بحران تایوان و اقتصاد جهانی با لکنت، شی قرار است روز چهارشنبه به قزاقستان سفر کند.

رئیس جمهور چین سپس با پوتین در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در شهر باستانی جاده ابریشم سمرقند در ازبکستان، قزاقستان و کرملین دیدار خواهد کرد.

یوری اوشاکوف، دستیار سیاست خارجی پوتین، هفته گذشته به خبرنگاران گفت که انتظار می رود رئیس جمهور روسیه در این اجلاس با شی دیدار کند. کرملین از ارائه جزئیات درباره مذاکرات آنها خودداری کرد. چین هنوز برنامه سفر شی را تایید نکرده است.

این دیدار به شی این فرصت را می دهد تا بر قدرت خود تأکید کند، در حالی که پوتین می تواند تمایل روسیه به سمت آسیا را نشان دهد. هر دو رهبر می توانند مخالفت خود را با ایالات متحده نشان دهند همانطور که غرب به دنبال مجازات روسیه برای جنگ اوکراین است.

روسیه هفته گذشته بدترین شکست خود را در جنگ متحمل شد و سنگر اصلی خود در شمال شرق اوکراین را رها کرد.

تعمیق شراکت “بدون محدودیت” بین ابرقدرت در حال ظهور چین و تایتان منابع طبیعی روسیه یکی از جذاب ترین تحولات ژئوپلیتیکی سال های اخیر است – و غرب با نگرانی نظاره گر آن است.

روسیه که زمانی شریک ارشد در سلسله مراتب جهانی کمونیستی بود، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، اکنون به عنوان شریک کوچک چین کمونیستی در حال ظهور شناخته می شود که پیش بینی می شود در دهه آینده از ایالات متحده به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان پیشی بگیرد.

اگرچه تناقضات تاریخی در این مشارکت فراوان است، اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که شی آماده باشد حمایت خود از پوتین را در جدی ترین رویارویی روسیه با غرب از زمان اوج جنگ سرد کنار بگذارد.

در عوض، این دو رهبر 69 ساله در حال تعمیق روابط هستند. تجارت بین روسیه و چین در 7 ماه اول سال 2022 نزدیک به یک سوم افزایش یافت.

الکساندر کورولف، مدرس ارشد سیاست و روابط بین‌الملل در UNSW گفت: این دیدار “نشان می‌دهد که چین نه تنها مایل است به “تجارت طبق معمول” با روسیه ادامه دهد، بلکه حتی حمایت صریح و تسریع در تشکیل یک همسویی قوی‌تر چین و روسیه را تسریع کند. سیدنی

پکن تمایلی به فاصله گرفتن از مسکو حتی زمانی که با هزینه‌های جدی اعتبار و خطرات تبدیل شدن به هدف تحریم‌های اقتصادی ثانویه مواجه است، ندارد.

به طور گسترده انتظار می رود که شی در کنگره حزب کمونیست که در اکتبر آغاز می شود، از پیشینه قبلی خارج شود. 16 و سومین دوره پنج ساله رهبری را تضمین کنید.

در حالی که شی از زمان ریاست جمهوری چین در سال 2013، 38 بار با پوتین ملاقات کرده است، اما از زمانی که جو بایدن در سال 2021 رئیس جمهور آمریکا شده است، هنوز شخصاً با پوتین ملاقات نکرده است.

شی آخرین بار در ماه فوریه با پوتین ملاقات کرد، تنها چند هفته قبل از اینکه رئیس جمهور روسیه دستور حمله به اوکراین را صادر کرد که ده ها هزار نفر را کشته و در اقتصاد جهانی آشوب ایجاد کرد.

در آن جلسه در افتتاحیه بازی‌های المپیک زمستانی، شی و پوتین شراکت «بدون محدودیت» را اعلام کردند و از یکدیگر در مورد بن‌بست در اوکراین و تایوان با وعده همکاری بیشتر علیه غرب حمایت کردند.

چین از محکوم کردن عملیات روسیه علیه اوکراین یا نامیدن آن “تهاجم” مطابق با کرملین که جنگ را “عملیات نظامی ویژه” می داند، خودداری کرده است.

پروفسور استیو تسانگ، مدیر مؤسسه چین در دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی در لندن، گفت: «پیام بزرگتر واقعاً این نیست که شی از پوتین حمایت می کند، زیرا کاملاً واضح است که شی از پوتین حمایت می کند.

سیگنال بزرگتر این است که او، شی جین پینگ، برای اولین بار از زمان شیوع بیماری همه گیر در آستانه کنگره حزب، از چین خارج می شود. و او به وضوح مطمئن است که توطئه ها انجام نمی شود زیرا او خارج از کشور است.”

شی، پسر یک انقلابی کمونیست، آماده است سومین دوره رهبری تاریخی خود را در بیستمین کنگره حزب کمونیست که در اکتبر آغاز می شود، کسب کند. 16. او آخرین بار در ژانویه 2020 چین را ترک کرد، قبل از اینکه جهان در قرنطینه COVID-19 قرار گیرد.

پس از آنکه غرب شدیدترین تحریم‌ها را در تاریخ معاصر به دلیل جنگ در اوکراین علیه مسکو اعمال کرد، پوتین می‌گوید روسیه پس از قرن‌ها نگاه به غرب به‌عنوان بوته رشد اقتصادی، فناوری و جنگ به سمت آسیا می‌رود.

جهان بینی پوتین با معرفی غرب به عنوان یک ائتلاف رو به زوال و تحت سلطه آمریکا که هدف آن به بند کشیدن – یا حتی نابودی – روسیه است، با جهان بینی شی جینپینگ که چین را جایگزینی برای نظم پس از جنگ جهانی دوم به رهبری ایالات متحده معرفی می کند، همخوانی دارد.

اوشاکوف، دستیار پوتین گفت که دیدار شی و پوتین “بسیار مهم” خواهد بود. وی جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

در حالی که اروپا به دنبال رویگردانی از واردات انرژی روسیه است، پوتین به دنبال افزایش صادرات انرژی به چین و آسیا خواهد بود.

پوتین هفته گذشته گفت که مسیر اصلی صادرات گاز به چین از طریق مغولستان توافق شده است. گازپروم (GAZP.MM) سال ها در حال بررسی امکان یک خط لوله گاز جدید بزرگ – Power of Siberia 2 – برای عبور از مغولستان و انتقال گاز روسیه به چین بوده است.

سالانه 50 میلیارد متر مکعب گاز، تقریباً یک سوم چیزی که روسیه معمولاً به اروپا می فروشد – یا معادل حجم سالانه نورد استریم 1، حمل خواهد کرد.

سازمان همکاری شانگهای شامل روسیه، چین، هند، پاکستان و چهار کشور آسیای مرکزی قرار است ایران، یکی از متحدان کلیدی مسکو در خاورمیانه را بپذیرد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم