رئیس امداد سازمان ملل متحد خواستار ادامه حمایت از سوریه و سایر مناطق بحرانی شد

“رئیس امداد” در حالی با خبرنگاران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک صحبت می کرد، درست زمانی که این دو طرح جداگانه نجات جان در روزهای آینده منقضی می شوند.

او همچنین نسبت به خشونت مبتنی بر جنسیت در کشورهایی مانند جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) ابراز نگرانی کرد و به عدم امید به بحران سودان اشاره کرد.

بازسازی فرامرزی سوریه

منطقه شمال غرب آخرین پایگاه مخالفان در سوریه است و کمک ها از طریق مکانیسم فرامرزی که برای اولین بار توسط شورای امنیت سازمان ملل در سال 2014 مجاز شد، از ترکیه به آنجا ارسال شده است. او گفت که مذاکرات در مورد تمدید آن در مقطع حساسی است.

او گفت: «فکر می‌کنم تا تصمیم برای تمدید این قطعنامه سه روز فاصله داریم که همه ما در مورد آن کاملاً شفاف هستیم.»

آقای. گریفیث همچنین بر لزوم تضمین افزایش حمایت های بشردوستانه برای سوریه تأکید کرد، جایی که 90 درصد جمعیت آن پس از بیش از یک دهه جنگ زیر خط فقر زندگی می کنند.

کمبود شدید بودجه

او افزود که یک طرح 5.4 میلیارد دلاری برای عملیات کمک رسانی در سال جاری تنها 12 درصد تامین شده است و پیامدهای آن می تواند شامل مجبور شدن برنامه جهانی غذا (WFP) به کاهش 40 درصدی جیره غذایی باشد.

او گفت: «داستان بزرگ برای من در مورد سوریه، در میان بسیاری از جنبه های دیگر تراژدی آن درگیری، نبود کمک کافی است.

آقای. گریفیث همچنین به ابتکار غلات دریای سیاه، بخشی از توافقنامه های مهم با میانجیگری سازمان ملل که در جولای گذشته با روسیه، اوکراین و ترکیه امضا شد، اشاره کرد.

معامله غلات تمام می شود

این قرارداد صادرات میلیون‌ها تن غلات و مواد غذایی اوکراینی را تسهیل کرده است و هدف آن تضمین همین امر برای مواد غذایی و کودهای روسیه است. این در اواسط ماه به پایان می رسد و مسکو بارها گفته است که دلیلی برای ادامه شرکت نمی بیند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه در بیانیه‌ای بر اهمیت «اجرای کامل و مستمر توافق‌نامه‌ها» تاکید کرد.

او گفت: «جهان ارزش طرح دریای سیاه را دیده است. گریفیث در پاسخ به سوال یک روزنامه نگار. بنابراین، این چیزی نیست که شما آن را کنار بگذارید.

هیچ امیدی در سودان وجود ندارد

آقای. گریفیث این آخر هفته برای شرکت در نشستی درباره سودان به اتیوپی سفر خواهد کرد، جایی که جنگ بین نیروهای نظامی رقیب از اواسط آوریل باعث آواره شدن نزدیک به سه میلیون نفر شده است.

او گفت: «سودان داستانی است که در هفته‌های گذشته به هیچ وجه بهتر نشده است» و اشاره کرد که دسترسی به منطقه دارفور «عملاً صفر باقی مانده است».

او گفت که اگرچه مقامات در چاد همسایه در انتقال کمک‌های بشردوستانه به دارفور غربی کمک کرده‌اند، اما وضعیت امنیتی در آنجا به‌طور فوق‌العاده خطرناکی باقی مانده است. انتقال کمک از بندر سودان در سواحل دریای سرخ نیز چالش برانگیز بوده است.

او با اشاره به نیاز به بسیج منابع مالی و اطمینان از دسترسی فرامرزی از مصر، چاد، گفت: از دیدگاه من، سودان در حال حاضر جایی است که هیچ امیدی ندارد و جایی است که فقط همه چیز برای انجام آن وجود دارد. و اتیوپی و همچنین در داخل کشور.

آقای. گریفیث بر نقش حیاتی شرکای جامعه مدنی در ارائه کمک در سودان تاکید کرد که “هر روز جان و دست و پا را برای کمک به جوامع محلی و محله های خود به خطر می اندازند”.

خشونت بر اساس جنسیت

رئیس امور بشردوستانه همچنین به خشونت مبتنی بر جنسیت در جمهوری دموکراتیک کنگو پرداخت و آن را در میان “تراژدی های وحشتناک و وحشتناک” در کشور توصیف کرد. او هشدار داد که در صورت تداوم نرخ کنونی بروز، ممکن است امسال 125000 مورد “غیرعادی” وجود داشته باشد.

او گفت: «ما باید به این موضوع توجه کنیم، زیرا این فقط مربوط به جمهوری دموکراتیک کنگو نیست. «دبیر کل در مورد هائیتی صحبت کرد. در سودان هم هست اما، جمهوری دموکراتیک کنگو برای من مظهر ماهیت وحشتناک غیرانسانی بودن مردان است، بیشتر برای زنان و دختران.

چالش تغییر آب و هوا

با توجه به تغییرات آب و هوایی، آقای. گریفیث به خشکسالی بی سابقه در شاخ آفریقا پس از شش فصل بارانی ناموفق متوالی اشاره کرد. واکنش های بشردوستانه نیز پس از زمین لرزه های سوریه و ترکیه در ماه فوریه و سیل تاریخی پاکستان در سال گذشته ادامه دارد.

او گفت که بشردوستانه مشارکت خود را در رابطه با کنفرانس های تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد، معروف به COPs، افزایش داده اند که آخرین آنها در نوامبر امسال در امارات متحده عربی برگزار می شود.

“تاکید ما … رفتن به COP این است که سعی کنیم استفاده از بودجه آب و هوا را برای جوامع خط مقدم در سراسر جهان که مستقیماً تحت تأثیر آب و هوا هستند به حداکثر برسانیم. بنابراین، این در مورد سازگاری و انعطاف پذیری است.”

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.