روز جهانی سرطان کلیه 4 علامت اولیه که باید مراقب آنها باشید سلامت نیوز

روز جهانی سرطان کلیه یک جشن سالانه برای افزایش آگاهی در مورد سرطان کلیه، ترویج تشخیص زودهنگام و حمایت از افراد مبتلا به این بیماری است. با هدف کاهش بار جهانی سرطان کلیه، این روز بیماران، مراقبان، متخصصان مراقبت های بهداشتی و سازمان ها را گرد هم می آورد تا با هم همکاری کنند و مردم را در مورد این نوع سرطان آموزش دهند.

سرطان کلیه که به عنوان کارسینوم سلول کلیه نیز شناخته می شود، نوعی سرطان است که در کلیه ها ایجاد می شود. مانند سایر انواع سرطان، تشخیص زودهنگام نقش مهمی در بهبود نتایج درمان دارد. شناخت علائم اولیه مرتبط با سرطان کلیه می تواند به افراد کمک کند به سرعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشند و به طور بالقوه شانس خود را برای درمان موفقیت آمیز افزایش دهند.

دکتر Vinay Gaikwad – مدیر – مرکز انکولوژی، در بیمارستان CK Birla (R)، Gurugram علائم اولیه را توضیح می دهد که باید مراقب آن باشید و در مورد سرطان کلیه نادیده نگیرید.

همچنین بخوانید: بیش از 60 درصد جوانان در هند مستعد ابتلا به سیگار الکترونیکی هستند: مطالعه

روز جهانی سرطان کلیه: علائم اولیه که باید مراقب آنها بود

توده کلیه در سونوگرافی/تصویربرداری غربالگری منظم

دکتر گایکواد توضیح می دهد: «یکی از اولین نشانه های سرطان کلیه وجود توده یا تومور کلیه است. در بسیاری از موارد، این توده ها به طور اتفاقی در طول آزمایش های معمول تصویربرداری مانند سونوگرافی، سی تی اسکن یا MRI به دلایل نامرتبط کشف می شوند. بنابراین، مهم است که هر گونه ناهنجاری کلیه را که در طول غربالگری های منظم شناسایی می شود، نادیده نگیرید، حتی اگر علائم قابل توجهی ایجاد نکند.”

خون در ادرار بدون درد

دکتر گایکواد توضیح می دهد: «هماچوری که به وجود خون در ادرار اشاره دارد، می تواند نشانه اولیه سرطان کلیه باشد. ممکن است به صورت ادرار صورتی، قرمز یا کولای رنگ ظاهر شود. نکته مهم این است که خون در ادرار می‌تواند بدون هیچ گونه درد مرتبطی رخ دهد و نادیده گرفتن آن یا نسبت دادن آن به علل دیگر مانند عفونت‌های دستگاه ادراری را آسان می‌کند. بنابراین، هر گونه خون غیرقابل توضیح در ادرار را نباید نادیده گرفت و باید ارزیابی پزشکی بیشتری را انجام دهد.

احساس سنگین در قسمت بالای کمر

دکتر گایکواد توضیح می‌دهد: «برخی افراد مبتلا به سرطان کلیه ممکن است احساس سنگینی یا درد مداوم در قسمت فوقانی پشت یا پهلو داشته باشند. این ناراحتی معمولاً در سمت آسیب دیده احساس می شود و ممکن است ثابت یا متناوب باشد. گاهی اوقات ممکن است با درد یا فشار عضلانی اشتباه گرفته شود که منجر به تاخیر در تشخیص می شود. اگر بدون علت واضح و بدون علت درد مداوم بالایی را تجربه می کنید، مهم است که برای ارزیابی کامل با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

کاهش وزن و از دست دادن اشتها بدون دلیل

دکتر گایکواد توضیح می‌دهد: «کاهش وزن ناخواسته و کاهش اشتها می‌تواند نشان‌دهنده بیماری‌های زمینه‌ای مختلف از جمله سرطان کلیه باشد. وجود تومور می تواند متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار دهد، حتی زمانی که عادات غذایی بدون تغییر باقی بماند، منجر به کاهش وزن شود. به طور مشابه، از دست دادن اشتها ممکن است با تاثیر تومور بر فرآیندهای فیزیولوژیکی طبیعی بدن مرتبط باشد. اگر کاهش وزن غیرقابل توضیح یا کمبود اشتهای مداوم را تجربه می کنید، بسیار مهم است که این علائم را با یک متخصص پزشکی در میان بگذارید.

دکتر گایکواد بیشتر توضیح می‌دهد که «توجه به این نکته ضروری است که وجود این علائم لزوماً نشان‌دهنده سرطان کلیه نیست، زیرا می‌تواند با سایر بیماری‌های کمتر جدی مرتبط باشد. با این حال، اگر هر یک از این علائم هشدار دهنده اولیه را تجربه می کنید، ضروری است که برای ارزیابی بیشتر و آزمایش های تشخیصی مناسب با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

“تشخیص و مداخله به موقع می تواند به طور قابل توجهی پیش آگهی و گزینه های درمانی سرطان کلیه را بهبود بخشد. دکتر گایکواد گفت: معاینات منظم، غربالگری‌ها و حفظ ارتباط باز با تیم مراقبت‌های بهداشتی شما در تشخیص سرطان کلیه در مراحل اولیه آن که قابل درمان است، کلیدی است.

window.addEventListener(‘scroll’, (event) => {
var script = document.createElement(‘script’);
script.src=”https://connect.facebook.net/en_GB/sdk.js#xfbml=1&version=v5.0&appId=2512656768957663&autoLogAppEvents=1″;
document.body.appendChild(script);
}, { once: true });window.addEventListener(‘scroll’, (event) => {
var script = document.createElement(‘script’);
script.src=”https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v10.0&appId=1911135012435337&autoLogAppEvents=1″;
document.body.appendChild(script);
}, { once: true });

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما