lgtvsbanner

ریشی سوناک آنچه را که هند از دست داده است نشان می دهد

مردم بریتانیا ممکن است روی نخست وزیر ریشی سوناک حساب کنند تا اقتصاد آسیب دیده کووید خود را از مشکلات اخیر نجات دهد. اما ارتقای بانکدار سابق گلدمن ساکس به بالاترین مقام منتخب کشورش در اوایل این هفته در خارج از بریتانیا نیز اهمیت دارد.

همانطور که تونکو واراداراجان در این صفحات این هفته اشاره کرد، برای هند، آقای. میهن اجدادی سوناک، دموکراسی بریتانیا، درس های ارزشمندی در مورد چگونگی سازگاری با تنوع مذهبی و نژادی ارائه می دهد. در غرب انگلیسی زبان، آقای. صعود سوناک ممکن است روندی را که در حال حاضر در بریتانیا در حال حرکت است تسریع بخشد – پایانی بر مزیت غالب احزاب چپ که مدت ها در میان رای دهندگان اقلیت قومی از آن برخوردار بودند.

جای تعجب نیست، آقای داستان سوناک با هندی ها برخورد می کند. صعود او از طبقه متوسط ​​- پدرش پزشک بود و مادرش داروساز – به اوج قدرت سیاسی ویژگی افسانه ای دارد. به عنوان اولین نخست وزیر غیرسفید پوست بریتانیا و با 42 سالگی جوان ترین نخست وزیر در بیش از 200 سال گذشته، آقای. سوناک حتی قبل از اینکه فرصتی برای نشان دادن چه نوع میراثی از خود به جا بگذارد، وارد کتاب‌های تاریخ شده است.

نخست وزیر جدید هندویی است که به عنوان نماینده مجلس در باگاواد گیتا سوگند یاد کرده است و افتخار خود را به روشن کردن دیه (لامپ های خاکی سنتی) در دیوالی در مقابل خیابان داونینگ 11 در شغل قبلی خود به عنوان وزیر دارایی یادآوری کرده است. . او یک “معتاد به کوکا” (نوشیدنی) است که به خود اعتراف می کند که گوشت گاو را نادیده می گیرد. او به عنوان نمادی از فداکاری، یک نخ قرمز روی مچ دست راست خود می بندد. او با دختر میلیاردر فناوری NR Narayana Murthy، نام آشنا در هند ازدواج کرده است.

بیشتر پاسخ هند به آقای. سوناک بازیگوش بوده است. در رسانه‌های اجتماعی می‌توانید میم‌هایی از جیمز باند در حال سفارش مارتینی به زبان هندی و دیگرانی که Mr. عکس سوناک برای آشیش نهرا بازیکن سابق کریکت هندی شبیه به هم. اما برخی از تفسیرهای هندی دارای لبه پیروزی زشت قومی هستند. کانوال سیبال، دیپلمات پیشین هندی در توئیتی درباره «عدالت شاعرانه» یک هندی رهبری کشوری که زمانی هند را مستعمره کرده بود، نوشت. مقاله ای در Deccan Herald با تایید “استعمار معکوس فرهنگی بریتانیا” توسط مهاجران هندی صحبت کرد.

در واقع، هند که دموکراسی پارلمانی به سبک وست مینستر را از بریتانیا به عاریت گرفته است، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد نمایندگی سیاسی از حاکمان سابق خود دارد. آسیایی‌ها – که اکثراً از شبه قاره هند هستند – تنها 7 درصد از جمعیت بریتانیا و هندی‌ها تنها حدود 2 درصد را تشکیل می‌دهند. و با این حال، نمایندگان حزب محافظه کار آقای را انتخاب کردند. سوناک آنها را رهبری کند. هیچ کشوری کاملاً از نظر نژادی کور نیست، اما بریتانیای مدرن (مانند ایالات متحده) به این ایده آل نزدیک شده است.

از نظر تاریخی، هند نیز در این زمینه چیزهای زیادی برای افتخار دارد. برای مثال، در سال 2004، اکثریت اکثریت هندو، حزبی را به رهبری یک کاتولیک ایتالیایی (سونیا گاندی) انتخاب کردند که یک سیک (مانموهان سینگ) را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد. APJ عبدالکلام، رئیس جمهور که در آقای. سینگ، مسلمان بود.

با این حال، با ظهور ناسیونالیسم هندو تندرو در زمان نخست وزیری نارندرا مودی، هند به سمت شوونیسم مذهبی حرکت کرد. مسلمانان 14 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند، اما حزب حاکم بهاراتیا جاناتا حتی یک نماینده مسلمان ندارد. برای اولین بار در تاریخ مستقل هند، مسلمانان جایی در کابینه نمی یابند.

بسیاری از ایالت های تحت حاکمیت BJP قوانینی را تصویب کرده اند که برای محدود کردن توانایی مسلمانان و مسیحیان برای خوردن گوشت گاو، تبلیغ دینی یا ازدواج با زنان هندو طراحی شده است. ملی گرایان هندو که درباره آقای. به نظر می رسد که موفقیت سوناک از آنچه که پیروزی او در مورد بریتانیا می گوید کور است. این نشان دهنده اصل و نسب هندو در یک قدرت استعماری سابق نیست. این نشان دهنده یک دموکراسی بالغ است که می کوشد به همه مردم خود سهمی از قدرت سیاسی بدهد.

برای غرب، آقای. سوناک امکان امیدوارکننده‌تری را نشان می‌دهد: گسترش بالقوه چادر محافظه‌کاران در همه دموکراسی‌های انگلیسی زبان. چندی پیش، حزب کارگر یک قفل مجازی برای رای دهندگان غیرسفیدپوست در بریتانیا داشت. اما گزارش سال 2021 بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی توسط میلان وایشناو و همکارانش نشان داد که از هر 10 رای‌دهنده هندی بریتانیایی، 3 نفر از حزب محافظه‌کار حمایت می‌کنند در حالی که از هر 10 نفر، 4 نفر از حزب کارگر حمایت می‌کنند. (رای دهندگان شبه قاره ای پاکستانی و بنگلادشی اصالتاً هنوز اکثراً حزب کارگر را ترجیح می دهند.) در خارج از بریتانیا، احزاب چپ همچنان مسلط هستند. آقای. تحقیقات Vaishnav نشان می دهد که 15٪ از هندی ها در ایالات متحده، 19٪ در کانادا و 26٪ در استرالیا احزاب محافظه کار را ترجیح می دهند.

اینها ارقام متوسطی هستند، اما فرصتی برای رشد وجود دارد زیرا احزاب چپ به سمت جنون در مورد نژاد، جنسیت، مهاجرت و مالیات می روند. در سال 2020، پرزیدنت ترامپ با رای دهندگان اسپانیایی، سیاهپوست و آسیایی در مقایسه با دیگر نامزدهای اخیر ریاست جمهوری جمهوری خواه به طرز چشمگیری پیشرفت کرد. سیاستمداران هندی-آمریکایی مانند بابی جیندال و نیکی هیلی قبلاً به عنوان سیاستمداران جمهوری خواه حرفه های موفقی داشته اند. مهمت اوز ممکن است به زودی به صفوف آنها به عنوان اولین سناتور مسلمان آمریکا بپیوندد که در مناظره روز سه شنبه رقیب خود را برای کرسی پنسیلوانیا، جان فترمن، شکست داد.

به دلایل خوب، محافظه‌کاران آنگلوسفر مدت‌هاست که به سیاست‌های هویتی زشت چپ با وسواس آن نسبت به نژاد و جنسیت اعتماد ندارند. با این حال، با ایجاد پیوندهای سیاسی مبتنی بر ارزش‌های مشترک، انحصار چپ بر تنوع را در غرب می‌شکنند. نخست وزیر سوناک ممکن است در نهایت یک روند طبیعی و مفید را تسریع کند. حاکمان هند می توانستند یکی دو چیز را از مثال او بیاموزند.

با استعفای لیز تراس از نخست‌وزیری، محافظه‌کاران بریتانیا نشان می‌دهند که نتوانسته‌اند از شکست‌های اقتصادی خود درس بگیرند. تصاویر: رویترز/EPA/Shutterstock کامپوزیت: مارک کلی

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما