زمستان، آیا شاه مشکلات مذاکرات ایران و آمریکا را کلید خواهد زد؟

فرارو- یکی از تحلیلگران مسائل بین ملت ها گفت: شرایط اروپا مانند آمریکا نیست. زیرا آمریکا اصلاً با مشکل گاز یا انرژی مواجه نیست. بنابراین با توجه به این موضوع دست پایینی در مذاکرات هسته ای ندارد.

لطفا فرار کنید پس از قطع انتقال گاز از سوی روسیه به اروپا، این امید وجود داشت که ایران هسته اصلی مذاکرات قاره سبز باشد. آنها امیدوارند که توافقی بین تهران و واشنگتن حاصل شود و ایران جایگزین روسیه در بازار انرژی و تامین گاز اروپا شود. اما این امیدها پس از آخرین دور مذاکرات و ارائه پیشنهادها تا حد زیادی بر باد رفت. تا اینکه کشورهای اتحادیه اروپا به دنبال راهی جایگزین برای تامین گاز مورد نیاز کشورها بودند.

نروژ گزینه دیگری بود که برای افزایش این شکاف ضروری بود. آنها از کشورهای این کشور خواستند تولید گاز را افزایش داده و با قیمت مناسب در اختیار سایر کشورهای اروپایی قرار دهند. البته پیش از این نیز اقداماتی در این راستا انجام شده بود، اما به نظر می رسد طرف اروپایی اختلاف نظر ایران و آمریکا را پیش بینی کرده بود و در پایان سال گذشته پس از مذاکره با نروژ، مقامات این کشور دستور دادند. افزایش صادرات گاز از دو میدان فراساحلی انجام شده بود

با وجود همه اینها، اگرچه نروژ ممکن است بتواند گاز را برای مدت طولانی تری به حداکثر برساند، اما مطمئنا نمی تواند تمام گازی را که روسیه در حال حاضر به اروپا می دهد را پوشش دهد. همچنین، نمی تواند تقاضای اضافی که از آلمان می آید را برآورده کند، زیرا آلمان نیروگاه های زغال سنگ و هسته ای خود را تعطیل کرد. این در حالی است که اگر به سال گذشته و میزان مصرف گاز در اروپا نگاه کنیم، می بینیم که اتحادیه اروپا در نیمه اول سال گذشته 46/8 درصد گاز طبیعی خود را از روسیه وارد کرده است.

نروژ به نوبه خود 20/5 درصد از واردات گاز طبیعی را در آن زمان اختصاص داد که کمتر از نیمی از گازی است که روسیه به اتحادیه اروپا ارسال می کرد. بنابراین اروپا نیز به توافق هسته ای بین ایران و آمریکا نیاز فوری دارد. به کی کر تلکه است پیش از زیمنت کے کے کے کے

اما نتیجه مذاکرات اخیر تا حدودی ورق را برگرداند و به این امر منجر شد که ایران با اشاره به نزدیک شدن به فصل زمستان از اهرم فشار خود علیه اروپا استفاده کند. محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران آغازگر این رویداد بود. وی در یکی از گفتگوهای خود گفت: این پایان توافق نیست، توافق بیش از ضرر اتحادیه اروپا است. از آنجایی که زمستان نزدیک است و هوا رو به سردی است، اتحادیه اروپا با بحران انرژی فلج کننده مواجه است.

برخی معتقدند اگر نه ایران و نه روسیه گاز اروپا را تامین نکنند، مردم این قاره زمستان بسیار سخت و حساسی را سپری خواهند کرد. به طوری که ممکن است بسیاری از مردم آلمان آب گرم برای حمام نداشته باشند. البته جاهایی در اروپا نیز اقدامات بیهوده ای مانند ایجاد کمپ برای مواقع بحرانی انجام داده اند، اما مشخص نیست تا چه حد می توانند موفق باشند. اما آیا واقعاً «زمستان» در نهایت مورد مذاکره قرار خواهد گرفت؟

در همی بهمی مدی متاهرنیا استاد در دانشکا در گفتگو با فرارو وی بیان کرد: وقتی صحبت از مذاکرات هسته ای می شود، قطعا زوایای و جنبه های مختلفی را در بر می گیرد. اما اثرات بحران اوکراین و جنگ با روسیه باعث شده است که اروپا با مشکلاتی مانند تامین برخی منابع انرژی مواجه شود. این نتیجه حمایت اوکراین از اروپای متحد به ویژه انگلستان بود که باعث ایجاد مشکلات و تنش های جدی در روابط روسیه با اروپا شد. اروپایی ها اقدام روسیه را تعرض به خاک یک کشور دانستند و تحریم هایی را علیه آنها وضع کردند و روسیه در پاسخ به اروپایی ها فروش و انتقال برخی حامل های انرژی به ویژه گاز و نفت آن را متوقف کرد.

وی ادامه داد: اما این رویداد فرصت بسیار مناسبی است تا ایران در بازار جهانی در حوزه انرژی جای روسیه را بگیرد و درآمد خوبی کسب کند. زیرا واضح است که اروپا به یک جوان نیاز دارد تا در این قاره برای روسیه فضا بسازد. به خصوص که زمستان نزدیک است و پیش بینی ها حاکی از آن است که در صورت تداوم این کمبود انرژی در اروپا، مردم با مشکلات فراوان و حتی بحرانی بی سابقه مواجه خواهند شد.

این تحلیلگر درباره مسائل سیاست خارجی توضیح داد: اما در این میان یک نکته بسیار مهم این است که شرایط اروپا و آمریکا یکسان نیست. زیرا آمریکا اصلاً با مشکل گاز یا انرژی مواجه نیست. بنابراین با توجه به این موضوع دستی در مذاکرات هسته ای ندارد. از سوی دیگر، واقعیت این است که یکی از نگرانی های همیشگی واشنگتن، اتحاد اروپا با چین است. البته درست است که اروپا در کنار آمریکاست، اما به هر حال تقویت اروپا برای آمریکا نگران کننده است. بنابراین تمایلی برای تحت فشار قرار گرفتن اروپا تا حدودی وجود ندارد. به همین دلیل است که اروپا در حال حاضر اصرار دارد و به توافق هسته ای بین ایران و آمریکا نیاز دارد.

مثار تاکید کرد: در کنار همه اینها مهم ترین نکته این است که تصمیم گیرنده نهایی ایالات متحده آمریکا است و بقیه کشورها تنها در تلاش برای کاهش تنش و فراهم کردن زمینه برای توافق نهایی هستند. بنابراین، اگرچه ایران مستقیماً با آمریکا مذاکره نمی کند، اما هر اتفاقی که بین ما و اروپا می افتد به آمریکا منتقل می شود. بنابراین این نقطه از زمستان در پیش است، نمی تواند اهرم فشاری بر آمریکا باشد و جمهوری اسلامی فکر می کند از این طریق می تواند امتیاز بگیرد. حتی ممکن است این فرصت ایران برای گرفتن جای روسیه در بازار، مانند دیگر فرصت هایی که ما از دست دادیم، از بین برود.»

وی در پاسخ به این سوال که اگر اروپا زمستان بحرانی را پشت سر بگذارد، چه تاثیری بر روند مذاکرات هسته ای خواهد داشت، گفت: به نظر من تا زمستان شروع نشده، اروپایی ها تلاش می کنند مذاکرات را به سمتی برسانند. نتیجه گیری و از هر فرصتی برای حل اختلافات استفاده شود.» بین تهران و واشنگتن استفاده شد. اما اگر این جستجوها در زمستان به پایان نرسد، او به احتمال زیاد مذاکرات را رها خواهد کرد. زیرا به نظر می رسد مذاکرات ایران با 1+5 دیگر پاسخی به تنش ها و چالش های ایران و آمریکا نیست. به همین دلیل فکر می کنم اگر ایران به دنبال توافق هسته ای است و درآمد حاصل از حضور در بازار انرژی اروپا برایش مهم است، بهتر است در فرصت باقی مانده اقدام کند.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما