سالانه 20 تا 30 نفر در ایران هواپیمای شخصی می خرند!

سفر به هر نقطه از کشور و حتی خارج از کشور هر زمان که دلتان بخواهد بسیار هیجان انگیز است. سپس سوار هواپیما شوید، کمربند ایمنی خود را ببندید و پس از بلند شدن، در آسمان بچرخید.

بحث همشري، ين يسفه هيج و رويايي، داشتن هواپيماي شخصي و مهارت خلباني; 2 فاکتوری که در سال های اخیر توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات پروازی در کیشورمان ارائه شده است.

البته به شرطی که عاشق پرواز باشید و مهمتر از آن حساب بانکی داشته باشید. چون در ایران هم مثل همه جای دنیا هواپیماهای شخصی لوکس و گران به حساب می آیند و برای مردم عادی دور از دسترس هستند.

آموزش پرواز با هواپیماهای فوق سبک، خرید هواپیما و تهیه قطعات و تجهیزات پروازی بخشی از خدماتی است که شرکت های ارائه دهنده خدمات هوایی در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

این شرکت ها زیر نظر شرکت هواپیمایی کیشور فعالیت می کنند و تعداد آنها در تهران به تعداد انگشت شماری هم نمی رسد. یکی از قدیمی ترین شرکت های ارائه دهنده خدمات پرواز در شهر اکباتان می باشد. خلبان «حسینعلی پناهی»، مدیرعامل یکی از شرکت ها، یادگیری این مهارت و سرگرمی را تجملاتی می گوید.

گواهینامه خلبانی پیدا کنید

نگران ارتفاع نباشید داشتن سلامت جسمی و روحی و تسلط بر زبان انگلیسی از پیش نیازهای خلبانی است. البته اهمیت مورد آخر در تسلط به زبان انگلیسی است زیرا مکالمات با اپراتور پرواز به زبان انگلیسی انجام می شود.

پس از گذراندن 90 ساعت تئوری و 50 ساعت پرواز؛ در صورت تایید سازمان هواپیمایی کیشوری گواهینامه پرواز بین المللی هواپیمای فوق سبک دریافت خواهید کرد. هزینه آموزش تئوری 25 میلیون و پرواز در آسمان 2 و نیم میلیون تومان.

100 میلیارد جت خصوصی

این گواهینامه خلبانی فقط برای پرواز هواپیماهای فوق سبک است نه هواپیماهای مسافربری. هواپیماهای فوق سبکی که در ایران وجود دارند دو نفره هستند و حداکثر وزن 600 کیلوگرم را تحمل می کنند. قیمت آنها نیز به سرعت، امکانات، داشتن سیستم اتوپایلوت و … از 2 تا 12 میلیارد تومان بستگی دارد.

البته این ارقام محدود به هواپیماهای فوق سبک است و قیمت جت های شخصی دو نفره بالای 40 و جت های 8 نفره بالای 100 میلیارد تومان است. هواپیماهای موجود در ایران جزو معروف ترین برندهای دنیا هستند و از آلمان و جمهوری چک وارد می شوند.

خرید سالانه

جت های شخصی به دلیل قیمت بالا در ایران طرفداران زیادی ندارند و ثروتمندان به هواپیماهای تک موتوره فوق سبک بسنده می کنند. طبق آمار رسمی، حدود 200 مالک ایرانی هواپیمای شخصی وجود دارد که هر ساله 20 تا 30 نفر به این فهرست اضافه می شوند.

رایج ترین هواپیماهای شخصی در ایران هواپیماهای فوق سبک 2 نفره هستند که با یک باک 140 لیتری بنزین تا 2000 کیلومتر پرواز می کنند. این هواپیماهای ملخی می توانند مسافران را از تهران به تمام شهرهای دور و نزدیک کیشورمان و حتی برخی خارجی ها ببرند.

تیک اف به کیش و تورکی

هواپیماهای شخصی 380 کیلومتر در ساعت سرعت دارند و می توانند در عرض 3 ساعت شما را از تهران به کیش برسانند. با این هواپیما حتی می توانید ترکیه و آذربایجان را به لیست پرواز خود اضافه کنید.

البته هواپیماهای شخصی مجاز به پرواز در داخل تهران یا شهرهای بزرگ نیستند و باید در حومه شهر پرواز کنند تا اگر به هر دلیلی مجبور به فرود شدند، در بیابان، زمین های بایر یا مزارع روی زمین بنشینند. حومه شهر

اجاره پارکینگ برای هواپیمای شخصی

شاید یک سوال روشن پیش بیاید که در کلان شهر تهران که جایی برای پارک خودرو نیست، صاحبان هواپیما آن را کجا پارک می کنند؟ 3 فرودگاه اطراف تهران ظرفیت پذیرش هواپیمای شخصی را دارند. فرودگاه پیام کرج که بزرگترین فرودگاه آموزشی خاورمیانه است، فرودگاه افلاک آسیا در 45 کیلومتری جاده امام رضا و نزدیک به ایوانکی در شرق تهران و فرودگاه آزادی در آبیک قرار دارد. البته هزینه پارک هواپیما نیز باید ماهیانه بین 15 تا 20 میلیون تومان در نظر گرفته شود.

ما از ترکیه و دبی پرواز داریم

به گفته مدیرعامل شرکت ارائه دهنده خدمات پروازی، ایران در زمینه آموزش خلبانی با هواپیماهای فوق سبک و ارائه خدمات پرواز شخصی یکی از کشورهای پیشرو در خاورمیانه است. خوشبختانه در این زمینه از ترکیه و دبی جلوتر هستیم و با بسیاری از کشورهای اروپایی همتراز هستیم و این موضوع با حمایت مستمر سازمان هواپیمایی کیشوری محقق شده است.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما