سقف قیمت نفت روسیه به فشار مالی بر مسکو می افزاید

محدودیت‌های جدید غربی بر فروش نفت روسیه ممکن است فوراً بر خزانه عمومی مسکو تأثیر نگذارد، اما فشار مالی را افزایش می‌دهد که صنعت نفت تحریم‌شده و توانایی بلندمدت این کشور برای تأمین مالی جنگ در اوکراین را تهدید می‌کند.

کشورهای غربی روز دوشنبه محدودیت قیمتی بر فروش بین المللی نفت خام روسیه اعمال کردند. این اقدامات با هدف ضربه زدن به سینه جنگی کرملین، شامل ممنوعیت حمل و نقل دریایی نفت خام روسیه توسط اتحادیه اروپا و بریتانیا است. یا نفت خام روسیه را با قیمت بالای 60 دلار در هر بشکه حمل کند.

به گفته تحلیلگران، این آستانه بین دو معیار کلیدی برای اقتصاد روسیه قرار دارد: به گفته تحلیلگران، این آستانه بالاتر از هزینه تخمینی تولید روسیه در حدود 40 دلار در هر بشکه است. این بدان معناست که این کشور هنوز هم می تواند بیشتر صادرات نفت خود را به سود برساند. گرید اصلی نفت خام روسیه، اورال، در حال حاضر کمتر از 50 دلار در هر بشکه فروخته می شود که بسیار کمتر از معیارهای بین المللی است.

اما 60 دلار کمتر از قیمت سرسام آور مالی روسیه است که بالای 70 دلار در هر بشکه است، قیمتی که به گفته تحلیلگران برای متعادل کردن بودجه خود نیاز دارد. بنابراین، حتی اگر قیمت نفت خام روسیه در نهایت به سطح سقف افزایش یابد، درآمد آن هنوز برای پوشش تمام هزینه‌های روسیه کافی نخواهد بود، کسری بودجه این کشور افزایش می‌یابد و به طور بالقوه باعث کاهش شدید یا کاهش بودجه در روزهای بارانی مسکو می‌شود. .

لیام پیچ، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در کپیتال اکونومیکس، گفت: «مالیات عمومی تحت فشار باقی می‌ماند و بودجه همچنان با کسری باقی می‌ماند و دولت را ملزم می‌کند که موضع مالی محکمی داشته باشد».

صنعت انرژی حیاتی روسیه که در حال حاضر تحت فشار شدید تحریم‌های غرب است که تامین مالی و واردات فناوری‌های کلیدی را محدود می‌کند، از اقدامات جدید ضربه خواهد خورد. علی‌رغم تلاش‌های روسیه برای تغییر مسیر جریان نفت خود به چین، هند و سایر کشورها، تحلیلگران و مقامات روسی انتظار دارند که تولیدات خود را کاهش دهد زیرا اتحادیه اروپا – بزرگترین بازار آن تا همین اواخر – اکثر واردات را ممنوع می‌کند و حمل‌کنندگان برای خرید بیمه مشکل دارند.

یک نفتکش در پریمورسک، یک شهر روسیه در دریای بالتیک پهلو گرفت.


عکس:

الکساندر ریومین/پرس زوما

جورج ولوشین، کارشناس انرژی روسیه می گوید: «انتظار دارم در آینده خطرات بیشتری وجود داشته باشد و نفت خام روسیه را سمی تر کند.» با توجه به میزان صادرات روسیه برای حفظ وضعیت مالی خود، همه این مسائل به ناچار منجر به کاهش تولید خواهد شد.

عدم اطمینان پیرامون سقف قیمت و تأثیر آن بر روسیه، قیمت نفت خام روسیه را در ماه‌های اخیر کاهش داده است. آرگوس مدیا، ارائه‌دهنده داده‌های انرژی، گفت که قیمت نفت خام اورال صادر شده از پریمورسک در دریای بالتیک در روز دوشنبه به حدود 47 دلار و 90 سنت در هر بشکه کاهش یافت که حدود 30 درصد از ابتدای نوامبر کاهش داشت. این یک تخفیف سنگین برای برنت، معیار جهانی است که در روز چهارشنبه بالای 78 دلار در هر بشکه معامله شد.

کاهش درآمدهای انرژی نقطه فشار دیگری برای کرملین است که در اوایل سال جاری از فروش بادآورده نفت و گاز برای تحریک اقتصاد و تامین مالی عملیات نظامی خود در اوکراین استفاده کرده بود. این در حالی است که ارتش روسیه در ماه‌های اخیر تلفات زیادی در میدان نبرد داشته است و ارتش به سرعت در حال سوختن ذخایر موشک‌ها و مهمات خود است.

قیمت گاز ایالات متحده در طول سال بالا و پایین بوده است و اکنون با آغاز تحریم اتحادیه اروپا بر واردات نفت روسیه همراه با سقف قیمت نفت خام از روسیه، عدم اطمینان بیشتری در افق در پیش است. WSJ توضیح می‌دهد که چگونه این حرکت‌ها می‌تواند بر قیمت‌ها در پمپ برای آمریکایی‌ها تأثیر بگذارد. تصویر: WSJ

کرملین روز دوشنبه گفت که در حال کار بر روی پاسخ به این اقدامات است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مدعی شد که این سقف بر توانایی روسیه برای ادامه عملیات نظامی خود در اوکراین تأثیری نخواهد داشت.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز سه شنبه گفت که روسیه ممکن است حجم کمی از تولید نفت خود را کاهش دهد و زنجیره تامین خود را در بحبوحه تحریم اتحادیه اروپا پس از تحریم ها تعدیل کند. او گفت که مسکو قصد دارد تا پایان سال 2022 مکانیزمی را راه اندازی کند که شرکت های روسی را از فروش نفت به کشورهایی که سقف قیمت را رعایت می کنند، ممنوع کند.

با این حال، ما این را به عنوان یک تراژدی نمی‌بینیم، شرکت‌ها مکانیسم‌های تعاملی را بین خود برای فروش محصولات مرتبط پیدا خواهند کرد. به نقل از خبرگزاری دولتی تاس، نواک گفت.

محدودیت های جدید در حالی صورت می گیرد که خزانه دولت در ماه های اخیر آسیب دیده است.

حتی قبل از اینکه غرب بر سر سقف توافق کند، دولت روسیه برای کسری بودجه برای سه سال آینده برنامه‌ریزی کرده بود و گفته بود که برای جبران این شکاف از صندوق ثروت خود استفاده خواهد کرد. در ماه اکتبر، درآمدهای یکباره مالیات بر انرژی بر صادرکننده گاز گازپروم PJSC به جلوگیری از انحراف بودجه به سمت کسری سال کمک کرد.

افکار خود را به اشتراک بگذارید

سقف نفت روسیه چه تاثیری بر اقتصاد این کشور خواهد داشت؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

روسیه امسال هزینه های خود را برای حمایت از تلاش های جنگی و تحریک اقتصاد خود افزایش داده است. هزینه های بودجه در مقایسه با سال گذشته با 17 درصد افزایش به حدود 29 تریلیون روبل، معادل 460 میلیارد دلار رسیده است.

به گفته الینا ریباکووا، معاون اقتصاددان موسسه مالی بین المللی، سقف قیمت نفت می تواند کسری بودجه را از 2 درصد برنامه ریزی شده به 3.1 درصد از تولید ناخالص داخلی در سال آینده افزایش دهد.

یک سوال بزرگ این است که سقف قیمت در عمل چقدر موثر خواهد بود. این یک ابزار بازار آزمایش نشده است که برای محدود کردن درآمد روسیه طراحی شده است و در عین حال جریان نفت این کشور به اندازه کافی برای جلوگیری از هر گونه افزایش قیمت بزرگ حفظ می شود.

راه هایی برای روسیه برای تغییر مسیر صادرات خود و دور زدن سقف وجود دارد. شرکت های کشتیرانی در دبی و جاهای دیگر ناوگانی از تانکرهای سایه ای را جمع آوری کرده اند که تاجران می گویند تولیدکنندگان روسی می توانند از آنها برای انتقال نفت خود استفاده کنند. همچنین اقدام به تاسیس شرکت های بیمه و بیمه اتکایی داخلی کرده است.

با این حال، آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد که کل تولید نفت روسیه در سال آینده به میزان 1.4 میلیون بشکه در روز کاهش یابد زیرا خریداران بیشتر از عرضه آن هستند. طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، روسیه امسال به طور متوسط ​​حدود 11 میلیون بشکه در روز تولید کرده است.

این امر مشکلات طولانی مدتی را که به دلیل تحریم ها و خروج شرکت های انرژی غربی در سال جاری گریبانگیر صنعت انرژی روسیه شده است را تشدید می کند.

معاون نخست وزیر الکساندر نواک گفت روسیه ممکن است مقدار کمی از تولید نفت را کاهش دهد و زنجیره تامین خود را تعدیل کند.


عکس:

یلنا آفونینا/زوما پرس

جیسون بوش، تحلیلگر ارشد شرکت مشاوره اوراسیا گروپ گفت: «اگر روسیه نتواند تمام تولید خود را بفروشد، این انگیزه بخش نفت را برای سرمایه گذاری در تولید جدید و گشایش میادین جدید کاهش می دهد. بدون باز شدن میادین جدید، با کاهش تولید از میادین بالغ، تولید نفت روسیه به طور مداوم در حال کاهش خواهد بود.

هفته گذشته، تحلیلگران ریستاد انرژی تخمین زدند که سرمایه‌گذاری در اکتشاف و حفاری در روسیه در سال 2022 به 35 میلیارد دلار کاهش می‌یابد که کمتر از انتظارات 50 میلیارد دلاری قبل از جنگ و 45 میلیارد دلاری در سال گذشته است. او گفت که سطح امسال کمتر از 40 میلیارد دلار در سال 2020 ناشی از کووید-19 خواهد بود.

ریستاد گفت که کاهش سرمایه‌گذاری منجر به کاهش تصمیمات نهایی سرمایه‌گذاری می‌شود و اپراتورها را مجبور می‌کند تا تصمیمات سختی را در مورد هزینه‌ها اتخاذ کنند.

سواپنیل بابله، تحلیلگر ارشد در ریستاد، گفت: «جنگ در اوکراین برای بخش نفت و گاز روسیه هزینه گزافی را به همراه داشته است و سرمایه‌گذاری‌های پروژه ضربه قابل توجهی می‌زند. “به نظر می رسد امسال شروع یک رکود چند ساله باشد که سال های کووید را در مقایسه با آن کم رنگ می کند.”

بنویسید گئورگی کانچف در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما