سنگین ترین خروجی استخر از بورس طی دو هفته گذشته انجام شد!

وضعیت بازار سرمایه در دومین ماه پاییز با نوسانات محسوسی همراه بود، هرچند در هفته اول آبان ماه، سهامداران زیان قابل توجهی معادل 301 هزار و 909 میلیارد تومان را شناسایی کردند، اما پس از آن بازار سرمایه روند صعودی را آغاز کرد. با حمایت دولت

بر اساس این گزارش، پرتفوی سهامداران طی 2 هفته (7 تا 20 فروردین ماه) بیش از 771 هزار و 496 میلیارد تومان رشد کرد که این منطقه سودآور بود، اما این وضعیت از روز یکشنبه تغییر کرد و با وجود سیگنال مثبت بازار و با رشد بازار، سهامداران زیان حدود 500 تومانی، 24 هزار و 147 میلیارد تومانی را در سبد خود شناسایی کردند و روز گذشته بازار در روند نزولی قرار گرفت و شاخص کل در پایان معاملات به عدد یک رسید. میلیون و 408 هزار و 171 واحد با افت 10 هزار و 968 واحدی.

همچنین شاخص با 3 هزار و 10 واحد کاهش در سطح 398 هزار و 815 واحد تعدیل شد و ارزش بازار بورس تهران نیز به بیش از 5 میلیون و 211 هزار میلیارد تومان رسید. در مجموع در معاملات روز دوشنبه 2 آبان ماه ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی در بازار واقعی برای پنجمین روز متوالی منفی بود و 679 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد که بزرگترین رقم است. مبلغ در 12 روز کاری گذشته و این میزان خروج نسبت به پول واقعی است و امروز رشد روز یکشنبه 118 درصد است.

مسکن در بازار سرمایه موقت است

فردین آقازرگوری، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که علت افزایش شاخص های بورس در چند روز گذشته و اتفاقات پس از آن چیست، برای تغییر رویکرد بازار موقت از جمله استفاده می شود. بسته 10 بند یا موضوعی که در ماجرای آزادسازی 7 میلیارد دلاری کره جنوبی در بازار مطرح می شود و … تحت عنوان اسکان موقت مطرح می شود. نباید انتظار داشته باشیم که تنها با یک تغییر جزییات اقتصاد کلان و بازار سرمایه، یک روز شاخص 1.5 تا 3 درصد افزایش یابد و روز دیگر با کاهش مواجه شویم.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: هرچند معتقدم باید به جزئیات توجه شود و موضوعاتی مانند تغییر ساعت معاملات در بورس و تغییر نام فروشنده اختیار معامله مطابق با بیمه سهام و جلوگیری از انتشار اوراق و… اما اگر موضوعاتی مانند تغییر نرخ سود و نرخ موثر اسناد خزانه و اوراق، حذف عرضه اولیه در بورس و بدهی هنگفت دولت در بازار سرمایه به مبلغ 525 هزار میلیارد تومان باشد. بازار مهم است

وی ادامه داد: امروز وضعیت بورس مانند یک بیمار در اورژانس است و فقط چند واحد خون تزریق می کنیم و خونریزی ادامه دارد، غافل از اینکه ابتدا باید علت آسیب دیدگی بیمار مشخص شود تا او را می توان درمان کرد.

بورس دولتی نیست

آقازورگیری تصریح کرد: تجربه نشان داده است که نه تنها در ایران، بلکه در هر جای دنیا استفاده از ابزارهای کوتاه مدت و موقت هیچ بازاری را با دگرگونی اساسی مواجه نمی کند، مگر اینکه بر اقتصاد تاثیر بگذارد. البته در شرایط فعلی امکان فازبندی و انتخاب فاز کوتاه مدت و بلندمدت وجود دارد، در این میان وقتی می بینیم دولت برخلاف آنچه در گذشته می گفت فقط از بازار سرمایه سود می برد. در قالب مبلغ ناچیز چگونه می توان انتظار داشت که با تغییر ساعت یا بیمه سهام و تغییر مسئولیت متصدیان بازار، آیا این بازار بهبود یافته است؟

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: همچنان بی اعتمادی به بازار سرمایه وجود دارد، اما دولت اخیرا نشانه هایی از خروج از این وضعیت نشان داده و با ارائه بسته جدید نشان داد که نمی خواهد بورس باشد. به طور مداوم منفی است، اگرچه این یک راه حل موقت برای این بازار است. وی ادامه داد: البته در اواخر دهه 1400 بسته ای ارائه شد که بسیار موثرتر از بسته فعلی بود اما متاسفانه جواب نداد و هنوز هم جواب نداده است.

بورس حباب ندارد

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا این روزها بورس با حباب ها سازگاری دارد و اگر حباب وجود داشته باشد این موضوع به نفع سهامداران است یا بازار، افزود: خیر این بازار ندارد. دارای حباب بوده و به همین دلیل قیمت ها بیش از حد کاهش یافته است.نسبت هایی مانند قیمت به درآمد، پوشش، بازده، سود و زیان نسبت به دوره سال گذشته و نسبت وضعیت مالی کلیه صنایع و شرکت ها به طور کلی نشان می دهد که بازار سرمایه نسبت به یکی دو سال قبل وضعیت بهتری دارد و سود 750 تا 800 هزار میلیارد تومانی رسیده و بازار آن حدود 6 هزار و 100 میلیارد تومان است.

وی خاطرنشان کرد: نسبت P/E رو به جلو و نسبت شرکت های متوسط ​​به مثبت به منفی و بیش خرید نشان می دهد که این بازار ارزشمند است و به نظر من حباب ندارد، اما بی اعتمادی به بازار شرایط را برای آن افراد فراهم می کند. که در ابتدا شروع به حمایت از بازار کردند، از این روند خبر دادند که اشخاص حقیقی یا حقوقی می توانند از فرصت ویژه استفاده کنند و این فرصت ویژه هر زمان که در بازار وجود داشته باشد نوعی شورش است و دستکاری در بازار سرمایه نیز منجر به رانت می شود. و نام این جنبش توسط بازار پشتیبانی نمی شود و صنعت یک بازار است.

آقای آقاذرگری ادامه داد: اگر تصمیم بر این بود که سهام بیمه شود، ابزار آن در بورس وجود داشت و گزینه بیمه ثانویه و اختیار و غیره در گذشته وجود داشت، اما باید این موضوع را در نظر بگیرند. نقطه صفر است و شاخص بورس باید کمتر از یک میلیون باشد 280 هزار واحد به یک میلیون و 460 هزار واحد می رسد و به جایگاه قبلی خود باز می گردد و اگر ظرف 10 روز شاهد این نوسان 20 تا 40 درصدی باشیم جای سوال است.

با تورم فعلی شاخص بورس باید 2 میلیون واحد باشد

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا ریزش های اخیر بورس به معنای واقعی شدن شاخص ها است، اما عواملی مانند قیمت گذاری بر اساس قانون اساسی و انتشار بیش از حد اوراق در بازار سرمایه و افزایش نرخ سود موثر وجود دارد. بین بانک ها علاوه بر انتظار دولت از سود صنعت بورس که (تقریباً برابر با کل هزینه های عمومی دولت در سال 1401) باعث کاهش اعتماد سهامدار عام می شود که در دو سال پیش خسارت دیده نخواهد شد. ارائه شده است.

وی درباره نرخ سود بانکی نیز توضیح داد: در سه ماهه آخر سال 1400 بر اساس قانون اساسی وزیر امور اقتصادی و دارایی مقرر شد تا نرخ سود بانکی را 20 درصد تعیین کند، در حالی که امروز این نرخ به بیش از این رسیده است. از 21 درصد بنابراین افزایش سود یک صنعت یا شرکت لزوماً به معنای ادامه سود یک شرکت نیست و باید از اطلاعات و تحلیل های آتی با رضایت کمتری در قیمت گذاری استفاده کرد.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما