علت و علائم گاز + محلول ICU را بررسی کنید

خودروهای گازسوز از اوایل دهه 1380 مهمان خیابان ها و جاده های ایران بودند و در این مدت مالکان و سازندگان با خودروهای گازسوز و قطعات آن مانند گاز ECU آشنایی نسبی پیدا کردند. با مطرح شدن مجدد بحث ممنوعیت بنزین، گرایش مصرف کنندگان و به ویژه مالکان خودروهای معمولی به مصرف گاز افزایش یافته است. بنابراین لازم است برخی از درس های قبلی مانند نشانه های شکست را مرور کنیم.

بدیهی است که استفاده همزمان از دو سوخت در یک خودرو و استفاده از آن به صورت هیبریدی میزان آسیب پذیری خودروی شما را افزایش می دهد. بنابراین نگهداری از خودروهای گازسوز در مقایسه با خودروهای بنزینی نیاز به دقت دو برابری دارد. همچنین طول عمر قطعات در خودروهای دوگانه سوز نیز بسیار کاهش می یابد. هیچ مزیتی بدون هزینه وجود ندارد، بنابراین استفاده از سوخت جایگزین علاوه بر بنزین و کاهش مصرف سوخت، نیاز به تعویض زود هنگام قطعات و تعمیرات بیشتر را افزایش می دهد.

علائم بد است

دلیل استفاده از گاز EEC چیست؟

یکی از موانع استفاده گسترده از سوخت های جایگزین مانند گاز طبیعی در موتورهای احتراق داخلی، نیاز به تغییر نسبت تراکم در هر سیلندر است. سوخت های جایگزین مانند گاز طبیعی یا CNG، LPG، اتانول و متانول فرآیند متفاوتی نسبت به بنزین دارند. بنابراین برای احتراق آنها به ترکیب متفاوتی از هوا و سوخت نیاز خواهید داشت و حتی ممکن است فرآیند احتراق با دست تغییر کند.

بیشتر خودروهای دوگانه سوز کیشورمان در واقع خودروهای درون سوز بنزینی هستند که می توانند با گاز طبیعی یا CNG نیز استفاده شوند. به دلیل تغییر مصرف سوخت از بنزین به بنزین و بالعکس، در نحوه تامین سوخت ایراداتی وجود دارد و خرابی این گاز در اینگونه خودروها امری طبیعی است.

علائم بد است

سوخت گاز طبیعی به دلیل دارا بودن عدد اکتان بالا، توانایی عملکرد در نسبت تراکم های مختلف را دارد و معمولاً حداکثر بازده ممکن را در اختیار راننده قرار می دهد. از طرفی بنزین چنین شرایطی را ندارد و برای کارکرد در شرایط ایده آل باید با چگالی خاصی خنک شود. به همین دلیل امکان ایجاد خطا در روند کار با گاز ECU وجود دارد. بسیاری از عیوب اولیه این قطعه ناشی از عدم توانایی در تعیین نسبت دقیق هوا و سوخت است. می توان با مراجعه به تعمیرکار متخصص بسیاری از خطاهای ECU گاز را اصلاح کرد و با استفاده از نرم افزار ایرادات کامپیوتر خودرو را اصلاح کرد اما در صورت آسیب فیزیکی به کامپیوتر خودرو یا قطعات مربوط به آن.

علائم خرابی گاز EC و راه حل های آن را بررسی کنید

بیشتر خودروهای گازسوز در ایران شامل پراید، پژو 405 و سمند هستند. ایران خودرو طی سال های گذشته خودروهایی را تحت عنوان خودروهای گازسوز روانه بازار کرده است که از آن جمله می توان به پژو 206 جعبه ای تیپ V2 و V10 و سمند LX با موتور EF7 اشاره کرد. برخی از این خودروها با تجهیزات اروپایی به دست مصرف کنندگان ایرانی رسید، اما از اوایل دهه 1390 نسخه های ایرانی گاز EC بر روی خودروها نصب شد.

علائم بد است

به همین دلیل وقتی با خودروی ECU بنزینی خود مشکل دارید باید به مدل و سال خودرو توجه کنید. رفع ایرادات کامپیوتر خودروهای قدیمی از طریق تمامی مراکز ساختمانی امکان پذیر نیست. به همین دلیل اگر صاحب خودرویی مانند پژو 206 جعبه V2 هستید و با این گاز مشکل دارید، برای انجام تعمیرات عجله نکنید و بهترین مرکز خدمات را برای انجام تعمیرات انتخاب کنید. در ادامه به برخی از مشکلات رایج گاز ECU در خودروهای دوگانه سوز و راه حل اساسی برای حل آن می پردازیم:

اولین مشکل این است که موتور در هنگام استفاده از گاز و بنزین نامنظم است

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم، خودروهای دوگانه سوز باید با گاز طبیعی و بنزین سازگار باشند. برای این منظور دو نوع پریز وجود دارد که یکی برای بنزین و دیگری برای گاز است. این پریزها را پله سوکت می گویند و در صورت نصب در خودرو دور موتور در هنگام استفاده از گاز و بنزین نامنظم می شود. بنابراین، اگر ماشین شما در هنگام استفاده از دوگانه سوز به طور نامنظم کار می کند، ممکن است پریزها در همان موقعیت نصب شده باشند.

علائم بد است

مشکل دوم این است که ماشین در سرعت بالا خاموش می شود

مشکل دوم این است که خودرو در سرعت های بالا خاموش می شود یا به طور خودکار از بنزین به بنزین تبدیل می شود.

پشت رگلاتور مخزن CNG قرار دارد که به قطعات آن اتصالات نیز می گویند. در واقع این قطعه نوعی اتصال است که جهت خروج مستقیم گاز را به سمت موتور تغییر می دهد. زمانی که این قطعه دچار مشکل شود، موتور در یافتن سوخت مورد نیاز از مخزن گاز طبیعی دچار مشکل می شود و در نتیجه ECU تصمیم به خاموش شدن موتور یا تغییر سوخت به بنزین می گیرد. برای رفع این مشکل باید فیتینگ را بررسی کنید و در صورت عدم جابجایی آن را به جای خود برگردانید. معمولاً فیتینگ سوراخ در جلوی خودرو قرار می گیرد.

مشکل اینجاست که خودرو در هنگام استفاده از بنزین بی صدا است

علائم بد است

مشکل اینجاست که ماشین در هنگام مصرف بنزین بی صدا است و خالی است

راه حل رفع این مشکل عدم مراجعه به ECU است، زیرا کامپیوتر خودرو هوای کافی برای تهیه مخلوط هوا و سوخت را ندارد. این مشکل زمانی رخ می دهد که اتصالات شلنگ هوای خودرو مشکل داشته باشد. این اتصالات پلاستیکی هستند و پس از مدتی باید تعویض شوند.

مشکل چهارم این است که ماشین روی گاز کار نمی کند

از جمله علائم خرابی بنزین ECU که اتفاقاً در خودروهای گازسوز رایج ترین است، همین عیب است. یک عیب یاب سوکت وجود دارد که باید برای این مشکل بررسی شود. بسته به اینکه خودروی ECU بنزینی شما چه مدلی باشد، این سوکت دارای نوع و مکان متفاوتی است. بنابراین وقتی ماشین شما روی بنزین کار نمی کند باید آن را نزد مکانیک ببرید تا سوکت را چک کند و مشکل را برای شما برطرف کند.

عیب پنجم این است که خودرو در هنگام کار با بنزین بی صدا است

علائم بد است

راه حل این مشکل ساده است. دلیل واقعی این مشکل ورود هوا به داخل موتور است. انسداد و انسداد مسیر هوا در ناحیه فیلتر هوا رخ می دهد. فیلتر هوای موتور را باز کرده و بررسی کنید. اگر فیلتر کثیف یا گرفتگی است، آن را تعویض کنید. گاهی اوقات سازندگان مسیرهای اضافی را برای خروج هوا با سوراخ کردن فیلتر در نظر می گیرند.

مشکل ششم این است که خودرو با گاز کار می کند اما قادر به استفاده از بنزین نیست

در قسمت های قبل به یکی از معایب خودروهای دوگانه سوز یعنی عدم استفاده از سوخت اشاره کردیم. این عیب برعکس هم رخ می دهد، یعنی موتور قادر به استفاده از بنزین نیست و فقط با گاز کار می کند. این عیب می تواند مشکلات زیادی را برای موتور ایجاد کند، زیرا اغلب خودروهای دوگانه سوز باید در شرایطی روشن شوند که سوخت پیش فرض بنزین باشد.

این یک مشکل است، پمپ خراب است که معمولاً زیر صندلی عقب ماشین قرار دارد. اگر موتور برای سوخت گیری مشکل داشته باشد، پمپ بنزین یا رله سوخته یا اتصال الکتریکی به آنها خراب شده است. برای رفع این مشکل از یک مکانیک بخواهید پمپ بنزین و رله را طبق قوانین ایمنی بررسی کند.

علائم بد است

من مشکل دارم ماشین روشن نمیشه حتی با بنزین و بنزین

این خطا زمانی رخ می دهد که سنسور سرعت موتور به درستی کار نمی کند. ممکن است سنسور سوخته یا اتصال برق قطع شده باشد. از یک سازنده یا تعمیرکار باتری بخواهید تا سنسور موتور را بررسی کند. این سنسور معمولا در نزدیکی گیربکس قرار دارد، بنابراین باز کردن آن به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

هشتمین مشکل این است که موتور در دورهای پایین به طور نامنظم کار می کند

این مشکل از علائم خرابی نیست و مربوط به قطعات داخلی موتور است. فعالیت نامنظم در دورهای پایین موتور نشان دهنده مشکلات احتراق است. برای حل این مشکل شمع ها و سیم ها را بررسی کنید. رفع این مشکل با تنظیم فاصله بین شمع ها و یا تعویض آنها امکان پذیر است.

علائم بد است

جمع بندی ایرادات ЕСИ У گاز

ECU نصب شده بر روی خودروهای گازسوز بار سنگینی را حمل می کند زیرا باید وظایف رایانه خودروهای گازسوز و رایانه خودروهای بنزینی را به طور همزمان انجام دهد. فشار زیاد روی این کامپیوتر به راحتی کدهای آن را در معرض خطا قرار می دهد. در صورت مشاهده هر یک از علائم خرابی بنزین ECU این مشکل را جدی بگیرید در غیر این صورت خودروی شما آسیب می بیند.

از طرفی سایر قطعات خودروهای فنی گازسوز نیز تحت فشار هستند و احتمال خرابی آنها در مقایسه با وضعیتی که خودرو از یک سوخت استفاده می کند بسیار بیشتر است. قطعات معیوب نیز سهم بالایی در عملکرد نامناسب این ECU دارند که باعث اختلال در عملکرد عادی می شود. البته رفع این خطاها به راحتی و با یک دستگاه امکان پذیر است. توصیه می شود در صورت بروز مشکل در فرآیند کار با گاز ECU در مدت زمان کوتاهی مشکل را شناسایی و برطرف کنید تا این مشکل به مشکل بزرگ تری تبدیل نشود.

سوالات متداول

چرا ماشین با بنزین کار نمی کند؟ + راه حل

یک عیب یاب سوکت وجود دارد که باید برای این مشکل بررسی شود. بسته به اینکه خودروی ECU بنزینی شما چه مدلی باشد، این سوکت دارای نوع و مکان متفاوتی است. بنابراین زمانی که خودروی شما با بنزین کار نمی کند، می توانید با کمک این سوکت و مکانیک مشکل را حل کنید.

آیا ماشین با بنزین کار می کند؟ + راه حل

این یک مشکل است، پمپ خراب است که معمولاً زیر صندلی عقب ماشین قرار دارد. اگر موتور برای سوخت گیری مشکل داشته باشد، پمپ بنزین یا رله سوخته یا اتصال الکتریکی به آنها خراب شده است. برای رفع این مشکل از یک مکانیک بخواهید پمپ بنزین و رله را طبق قوانین ایمنی بررسی کند.

چرا ماشین با بنزین یا بنزین کار نمی کند؟ + راه حل

این خطا زمانی رخ می دهد که سنسور سرعت موتور به درستی کار نمی کند. ممکن است سنسور سوخته یا اتصال برق قطع شده باشد. از یک سازنده یا تعمیرکار باتری بخواهید تا سنسور موتور را بررسی کند.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما