مسی بعد از فینال جام جهانی پیراهن خود را با چه کسی تعویض می کند؟

دوحه، قطر – چیزی در مورد ایده خرید یکی از پیراهن‌های لیونل مسی وجود دارد که حتی باتجربه‌ترین و هوشیارترین حریفان را وادار می‌کند به هواداران صمیمانه و مشتاق برگردند. آنها او را در نیمه تعقیب می کنند، در سوت پایان او را احاطه می کنند. هم تیمی ها برای حق ادعای یادگاری گرانبها از قلم موی خود با عظمت بین خود دعوا می کنند.

به جز مدال برندگان جام جهانی، وقتی فرانسه با آرژانتین مسی در روز یکشنبه در ورزشگاه Lusail Iconic دیدار می کند، هیچ جایزه ای بیشتر از پیراهن مسی 35 ساله وجود نخواهد داشت. به هر حال، این احتمالا نسخه محدود نهایی کلکسیونی است، یکی از تنها چهار – حداکثر – موجود: پیراهنی که بهترین بازیکن جهان در بزرگترین بازی جهان پوشیده است.

خبر بد این است که بعید است برای کسی در دسترس باشد.

مشخص کردن تعداد پیراهن‌های واقعی مسی که در مسابقات مسی وجود دارد بسیار دشوار است. پیروزی آرژانتین مقابل کرواسی در نیمه نهایی روز سه شنبه، رسماً صد و دومین حضور برای باشگاه و کشور، در دوران بزرگسالی مسی بود. البته این بدان معنا نیست که 1002 پیراهن مسی وجود دارد. رقم واقعی، در واقع، به احتمال زیاد نزدیک به دو برابر آن است.

به هر حال، بسیاری از بازیکنان، استفاده از دو پیراهن را در طول بازی انتخاب می‌کنند و در نیمه دوم به یک شماره جدید تغییر می‌دهند. مشخص نیست که مسی در هر مسابقه این کار را می کند یا خیر، اما او مطمئناً این کار را گاهی انجام داده است. به عنوان مثال، در سال 2012، مدیران تیم آلمانی بایر لورکوزن مجبور شدند دو بازیکن را به دلیل مشاجره بر سر اینکه چه کسی پیراهن مسی را در نیمه اول دریافت کند، نصیحت کنند.

این که ممکن است چندین هزار پیراهن مسی در گردش باشد که حاوی مقادیر کمی از عرق او باشد، به این معنی نیست که دستیابی به آنها آسان تر است. مسی یک پروتکل سختگیرانه برای تعویض پیراهن دارد. اولین قانون او این است: او هرگز مبادله را آغاز نمی کند. او تنها یک استثنا قائل شده است. او در اوایل دوران حرفه ای خود به سراغ زین الدین زیدان و سپس با رئال مادرید رفت و از آنها پرسید که آیا می توانند پیراهن های خود را تعویض کنند. غیر از این گفته است من پیراهن نمی خواهم.

قانون دوم او: او ترجیح می دهد با یک آرژانتینی دیگر معاوضه کند. در سال 2017، او عکسی را در حساب اینستاگرام خود از اتاقی در خانه اش در بارسلون منتشر کرد که به نمایش تمام پیراهن هایی که در طول سال ها جمع آوری کرده بود اختصاص داده بود، هر یک از آنها به طرز بی عیب و نقصی چیده شده بودند، بی نقص ارائه شده بودند.

بسیاری از آنها نام برخی از درخشان ترین ستاره های دوران او را دارند: تیری آنری، لوئیس سوارز، فیلیپ لام، ایکر کاسیاس. با این حال، اکثریت به هموطنان او تعلق دارند: نه فقط همتایان و دوستانش، مانند آنخل دی ماریا، سرخیو آگوئرو و پابلو ایمار – بازیکنی که خود مسی از او به عنوان قهرمان خود یاد کرده است – بلکه افراد کمتری هم هستند: چوری دومینگز، اسکار اوستاری و توماس دی وینسنتی، همگی ذینفعان سیاست اول آرژانتین او هستند.

ماکسی رودریگز، دوست و هم تیمی سابق مسی در این باره می گوید: «در طول سال ها تعداد زیادی به دست آوردم. زمانی که در اسپانیا بودم، زمانی که در اسپانیول و اتلتیکو مادرید بودم، خیلی مقابل او بازی کردم. ما هرگز از قبل آن را ترتیب ندادیم یا در مورد آن صحبت نکردیم. فقط هر وقت فرصتی داشتیم این اتفاق افتاد.»

رودریگز گفت که چندین پیراهن مسی را در ویترین خود دارد، اگرچه او با اندکی خجالت اعتراف کرد که کلکسیون خود را به سختی مسی حفظ نمی کند. با این حال، او نسبت به برخی از بازیکنانی که در اوایل دوران حرفه‌ای خود، قبل از اینکه مسی شود، پیراهن‌های خود را با آرژانتینی تعویض کردند، بهتر عمل می‌کند.

استفن مک مانوس، کاپیتان سابق تیم سلتیک اسکاتلند، پس از یک بازی در لیگ قهرمانان اروپا در سال 2008، پیراهن‌های خود را با مسی رد و بدل کرد. نگران کننده تر، او دقیقاً به یاد نمی آورد که با پیراهن چه کرد.

در سال‌های اخیر، از آنجایی که تنها اشتراک در زمین با او به افتخاری تبدیل شده است که بازیکنان آرزوی آن را دارند، گرفتن یکی از پیراهن‌های مسی به خودی خود به یک ورزش رقابتی تبدیل شده است. در سال 2018، تیم هلندی پی اس وی آیندهوون به تیم خود هشدار داد که در نیمه دوم مسی را برای درخواست پیراهن دنبال نکنند، پس از اینکه مدیر باشگاه در آن زمان، مارک فن بومل، پیشنهاد کرد که این تیم “حرفه ای” نیست.

همانطور که در «مسی مقابل. رونالدو، روایتی از اینکه چگونه رقابت بین دو بهترین بازیکن نسل خود، بازی را شکل داده است، مسی در سوت پایان اولین بازی خود برای پاریس سنت ژرمن در ماه آگوست، توسط پنج بازیکن از تیم فرانسوی ریمز محاصره شد. 2021.

او باید به آرامی به میچل ون برگن، وینگر جوان هلندی – که اولین بازیکن در آن بازی بود – اطلاع دهد که قبلاً پیراهن را به شخص دیگری قول داده بود. او همچنین مجبور شد با پسر 2 ساله پردراگ راجکوویچ دروازه بان تیم ریمز که به همین مناسبت از بین جمعیت احضار شده بود عکس بگیرد.

در جام‌های جهانی، قوانین کمی انعطاف‌پذیرتر به نظر می‌رسند و گرفتن پیراهن مسی کمی بیشتر یک قرعه‌کشی است. پس از اینکه آرژانتین در مرحله گروهی لهستان را شکست داد، مدافع راست لهستانی، متی کش، در تونل پرسه می زد که توسط امیلیانو مارتینز، دروازه بان آرژانتینی و هم تیمی کش در استون ویلا دعوت شد.

کش گفت: “او گفت که برای من هدیه گرفته است.” او به من گفت که او را در تونل دنبال کنم و سپس به رختکن رفت و به من گفت که صبر کنم. او با پیراهن مسی برای من بیرون رفت. دیدن او از نزدیک در زندگی واقعی خیلی بهتر از این نمی شود. فکر می کنم او در نیمه از کنار من گذشت و من به او نگاه می کردم و فکر می کردم این مسی است. (تورنمنت کش با جایزه دیگری به پایان رسید که ممکن است روزی تقریباً به همان اندازه ارزشمند باشد: او پیراهن کیلیان امباپه را پس از حذف لهستان توسط فرانسه در مرحله یک هشتم نهایی انتخاب کرد.)

دیگران کمی فرصت طلب تر بوده اند. کامرون دولین، بازیکن جانشین استفاده نشده استرالیا در جریان شکست این تیم مقابل آرژانتین در مرحله یک هشتم نهایی، گفت: “من به زمین رفتم و همه پسرها را دلداری دادم و سپس با مسی دست دادم.” خوب شانس بگیر

او درباره درخواست از مسی برای تعویض پیراهن گفت: “هیچ کس چیزی نگفته بود، بنابراین من فقط شانسم را امتحان کردم.” او گفت که من را در داخل می بیند، و این همان چیزی بود که اتفاق افتاد. من قطعاً می خواستم یکی از پسرهای دیگر اول این فرصت را داشته باشد، اما هیچ کس از آن استفاده نکرد، بنابراین فکر کردم، چرا که نه؟

دولین، هافبک 24 ساله باشگاه اسکاتلندی هارتز، گفت که مسی “قطعا” نمی داند که آنها یک بار پیراهن را عوض کرده اند. او گفت: «از اینکه او حتی آن را گرفت تعجب کردم. ممکن است هنوز در آن رختکن روی زمین باشد.»

با این حال، برای دولین، مانند همه بازیکنانی که به اندازه کافی خوش شانس بوده اند – یا آرژانتینی – که پیراهن مسی را در دست بگیرند، این جایزه بسیار ارزشمند است. ژابی پریتو، هافبکی که در تیم اسپانیایی رئال سوسیداد از دوران حرفه ای طولانی و آراسته ای برخوردار بود، گفت: من باید صدها پیراهن داشته باشم.

او گفت که اکثریت قریب به اتفاق پیراهن‌های موجود در مجموعه‌اش، در جایی ذخیره می‌شوند. بر خلاف مسی، او ده ها مورد از آنها را به نمایش نمی گذارد. او گفت: “من فقط چند نفر را در اتاقی دارم که در آن فوتبال تماشا می کنم، از بهترین بازیکنانی که مقابل آنها بازی کردم، آنها برای من مهم هستند.” این یک لیست است: پریتو از سال 2003 تا 2018 بازی کرد. او با هر دو نسخه برزیلی و پرتغالی رونالدو، با زیدان و رونالدینیو روبرو شد.

این پیراهن مسی است که او در سال 2015 انتخاب کرد، با این حال، او بیش از هر چیز دیگری آن را دوست دارد. او گفت: “هیچ کس دیگری قبل از بازی آن را ادعا نکرده بود و هیچ کس دیگری پس از پایان بازی از او درخواست نکرده بود.” “بنابراین فکر کردم که من هم ممکن است. اون یکی مورد علاقه منه او برای من بهترین است.»

البته دریافت پیراهن او از فینال جام جهانی، سوغات نهایی برای هر یک از بازیکنان فرانسوی خواهد بود که به اندازه کافی خوش شانس – یا به اندازه کافی زرنگ – برای فرود آن هستند. با این حال، شانس ممکن است به نفع آنها نباشد. به نظر می رسد که افتخار در مجموعه خود مسی متعلق به پیراهنی است که او در اولین فینال جام جهانی خود در سال 2014 به تن کرد.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

تماس با ما