هشدار درباره بی خانمانی در پایتخت

زنگ خطر شیوع پدیده «بی خانمانی» در پایتخت به گوش مدیران ارشد شهری رسید.

به گزارش مهر، حمیدرضا صارمی، دستیار شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به رواج پدیده کمبود مسکن یا به عبارت دقیق تر مسکن در تهران طی سال های گذشته، گفت: پدیده «بی مسکنی» نیز در حال شکل گیری است.

صارمی در جلسه مرکز مدیریت بحران شهر تهران نسبت به وقوع ناآرامی ها در سطح شهر هشدار داد. وی با بیان اینکه بسیاری از معضلات اجتماعی در تهران در حال شکل گیری است، گفت: مدیریت شهری باید برای رفع این معضلات وارد عمل شود.

پیش از آخرین دوره رونق مسکن در سال 97، مدیران دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یک سوم جمعیت کیشور را «مسکن بد» توصیف کرده بودند. این بدان معناست که آنها یا در پناهگاه های نامناسب در ساختمان های فرسوده زندگی می کنند یا به طور غیر رسمی در حاشیه شهرها و سکونتگاه ها زندگی می کنند. همچنین برخی از خانوارهای تحت پوشش موسسات حمایتی و اقشار کم درآمد در مسکن ضعیف زندگی می کنند و در دسته مسکن ضعیف قرار می گیرند.

پس از جهش مسکن و متعاقب آن فرار اجاره بها که با روندی مستمر حتی در دوره ثبات نسبی قیمت مسکن در سال 1400 ادامه یافت، مستاجران با شرایط بحرانی، مشکل دسترسی به مسکن برای اقشار آسیب پذیر و آسیب پذیر مواجه شدند. اقشار کم درآمد تشدید شده است و بررسی میدانی نشان می دهد که هزینه اجاره آپارتمان تک واحدی با حداقل امکانات برای اقشار کم درآمد با حداقل دستمزد «بالا» رفته است.

این در حالی است که نسبت به سال 96 که یک سوم جمعیت مسکن به عنوان «مسکن بد» شناسایی شدند، تأمین نیازهای مسکن در شهر تهران نسبت به گذشته دشوارتر شده است. این در حالی است که در تهران میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی حدود 9 برابر ابتدای سال 96 و متوسط ​​اجاره بها حداقل شش برابر است. این وضعیت با شنیدن صدای زنگ پدیده «بی خانمانی» به گوش مدیران ارشد شهر ایجاد شده است.

برای جلوگیری از گسترش این پدیده در وهله اول می توان تورم عمومی را کنترل کرد که تاثیر مستقیمی بر تورم مسکن و به ویژه تورم اجاره بها دارد، کسب و کار در بازار را مسدود کرد. در این صورت ثبات نسبی در دو بخش بازار واقعی مسکن یعنی خرید و فروش و همچنین معاملات رهنی و اجاره حاکم است.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما