«پادشاه رژ لب» چین پس از ناپدید شدن مرموز سه ماهه به برنامه پخش زنده بازگشت.


هنگ کنگ
کسب و کار CNN

یکی از محبوب‌ترین پخش‌کننده‌های زنده چین، سه‌شنبه شب، پس از سه ماه غیبت به دلیل ظاهرش با کیکی به شکل تانک، بی‌سر و صدا دوباره ظاهر شد، چیزی که بسیاری معتقد بودند اشاره‌ای مورب به کشتار میدان تیان‌آن‌من است.

سه شنبه شب، لی جیاکی دوباره در Taobao Live علی بابا، یک پلت فرم پخش زنده برای غول تجارت الکترونیک ظاهر شد.

برنامه او بلافاصله در چند دقیقه اول هزاران بیننده را جذب کرد، علیرغم اینکه هیچ اطلاعیه قبلی در حساب های رسانه های اجتماعی او وجود نداشت. تا پایان این نمایش دو ساعته، 63 میلیون بیننده پخش زنده او را تماشا کردند که بالاتر از اکثر برنامه های قبلی او بود. اما هنوز هم کمتر از ترافیک در طول جشنواره های خرید عمده است.

این پخش کننده 30 ساله که آستین لی نیز نامیده می شود، یکی از بزرگترین سلبریتی های اینترنتی چین با 64 میلیون دنبال کننده در Taobao از علی بابا بود. او یک بار در یک مسابقه فروش در برابر جک ما، بنیانگذار علی بابا، در عرض پنج دقیقه 15000 رژ لب فروخت و لقب «پادشاه رژ لب چین» را برای خود به ارمغان آورد.

آستین لی جیاکی، پخش زنده تجارت الکترونیک، در مراسم پخش زنده برای رفاه عمومی در 23 سپتامبر 2021 در هانگژو، استان ژجیانگ چین شرکت می کند.

اما این فروشنده فوق ستاره از اوایل ژوئن پس از قطع ناگهانی نمایش محبوبش در آستانه سالگرد کشتار میدان تیان آنمن در سال 1989، سکوت اختیار کرده بود. درست قبل از پایان ناگهانی، لی یک بستنی چند لایه تزئین شده با اوریو و ویفر به مخاطبانش نشان داده بود. شبیه تانک بود

تحلیلگران گفتند که لی تقریباً به طور قطع توسط دولت سانسور شده است، زیرا شکل تانک نمادی حساس در چین است که توسط بسیاری با قتل عام تیان‌آنمن در سال 1989 مرتبط است. اگرچه ممکن است لی فقط یک اشتباه “سهوا” مرتکب شده باشد، سرکوب تیان‌آنمن آشکار است. به گفته رونگ بین هان، دانشیار دانشگاه جورجیا، تابو و زمان بندی آن “کشنده” است.

در طول برنامه سه‌شنبه، لی توضیح نداد که چرا ناپدید شده یا در سه ماه گذشته کجا رفته است.

او فقط بر معرفی کالاها، از جمله لوازم آرایشی، محصولات مراقبت از پوست، و پوشاک مد تمرکز کرد که به سرعت توسط طرفداران پرشور مورد توجه قرار گرفت. یکی از پرفروش ترین اقلام یک کرم صورت بود که بیش از 50000 عدد فروخت با مجموع فروش 12.3 میلیون یوان (1.75 میلیون دلار).

“بالاخره تو اینجایی!” برخی از طرفداران در نظرات گلوله ای که در سراسر صفحه نمایش می چرخند، گفتند. “خوش برگشتی!”

طرفداران آنقدر مشتاق بودند که بسیاری از کالاها را سریعتر از حد انتظار خریدند و لی مجبور شد نمایش را زودتر از حد معمول به پایان برساند. پخش زنده قبلی او معمولا بیش از سه ساعت طول می کشد.

لی در پایان پخش زنده گفت: “امروز، کالاها با عجله آماده شده اند و بسیاری از دختران نتوانستند آن را بگیرند.” .

او گفت: “در حال حاضر چطور به پایان برسانیم و پس از آن که کالای کافی داشته باشیم به پخش ادامه خواهیم داد.” “فردا میبینمت دخترا.”

بازگشت لی به سرعت به یک موضوع داغ در رسانه های اجتماعی تبدیل شده است، به طوری که بسیاری از کاربران Weibo از ستاره پخش زنده استقبال می کنند.

“وقتی دوباره او را روی صفحه دیدم اشک ریختم!” یکی گفت “خیلی وقته منتظرم!”

“من برای خرید از فروشگاه آماده هستم!” کاربر دیگری گفت

لی تنها ستاره پخش زنده ای نبود که در ماه های اخیر ناپدید شد.

  آستین لی جیاقی، پخش کننده زنده تجارت الکترونیک، کالاهایی را به طرفداران آنلاین خود معرفی می کند.

ویا، که – تا همین اواخر – به عنوان “ملکه پخش زنده” شناخته می شد، از ماه دسامبر، زمانی که مقامات یک رکورد 210 میلیون دلاری را جریمه کردند، در فضای مجازی ظاهر نشد. برای فرار مالیاتی این زن 36 ساله میلیون‌ها فالوور در رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خرید عمده چین – از جمله Weibo، Taobao و نسخه چینی TikTok Douyin- داشت، اما حساب‌های او در ماه دسامبر حذف شدند.

ظهور و سقوط ناگهانی مشهورترین اینفلوئنسرهای چین بر آسیب پذیری کسانی که برای امرار معاش خود به اینترنت وابسته هستند در دومین اقتصاد بزرگ جهان تاکید می کند.

در ژوئن، تنها دو هفته پس از ناپدید شدن لی، پکن سرکوب صنعت پررونق پخش زنده این کشور را تشدید کرد. رگولاتورها قوانین جدیدی را منتشر کردند که 31 “رفتار نادرست” توسط میزبانان پخش زنده را ممنوع می کند و آنها را ملزم به “حمایت از ارزش های سیاسی صحیح و ارزش های اجتماعی” می کند.

اما سرکوب شدید صنعت پخش زنده بالونی ممکن است خبر خوبی برای اقتصاد چین نباشد.

دومین اقتصاد بزرگ جهان درگیر مشکلات شدید اقتصادی است. هزینه های مصرف کننده ضعیف است، در حالی که بیکاری جوانان نزدیک به بالاترین حد تاریخی است.

سیاست گذاران اکنون با چالش های فزاینده ای برای ثابت نگه داشتن رشد و مشاغل روبرو هستند، زیرا این کشور با تأثیرات تبعیت پکن از سیاست سفت و سخت مقابله با کووید صفر، سرکوب نظارتی کبودی بر بخش خصوصی و بحران املاک و مستغلات که باعث افزایش بدهی های بد می شود، دست و پنجه نرم می کند. در بانک ها و اعتراضات اجتماعی فزاینده.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما