lgtvsbanner

پادشاه هلند به خاطر نقش کشورش در تجارت برده عذرخواهی کرد

ویلم الکساندر پادشاه هلند روز شنبه رسماً به خاطر نقش کشورش در تجارت برده عذرخواهی کرد، عذرخواهی مستقیم نادری برای بی عدالتی تاریخی توسط یک پادشاه اروپایی.

ویلم الکساندر که در سال 2013 بر تخت سلطنت نشست، در یک سخنرانی در آمستردام در مراسم بزرگداشت سالانه لغو برده داری در سورینام و مستعمرات کارائیب هلند، عذرخواهی کرد، که همچنین آغاز سال یادبودی بود که در آن صد و پنجاهمین سالگرد پایان عمل در آنجا جشن گرفته می شد.

شاه گفت: “ما وحشت های گذشته برده داری را با خود حمل می کنیم” و افزود که عواقب تجارت برده همچنان در قالب نژادپرستی در جامعه امروزی قابل احساس است.

وی درباره عذرخواهی خود که با تشویق همراه بود، گفت: آنها به شدت توسط من با جان و دل تجربه می کنند.

پادشاه همچنین از طرف اجداد خود که مانند او از اعضای خاندان نارنجی، خانواده سلطنتی هلند بودند، برای “عدم اقدام آشکار علیه این جنایت علیه بشریت” درخواست بخشش کرد.

برده داری به طور رسمی در سال 1863 در مستعمرات هلند لغو شد، که شامل سورینام و جزایر کارائیب هلند مانند کوراسائو و آروبا در میان جزایر بود، اما بسیاری از افراد برده مجبور شدند یک دهه بیشتر در مزارع کار کنند تا خسارات مالی برای مالکان محدود شود. این بدان معناست که برای اکثر مردم برده شده، برده داری تا سال 1873 به پایان نرسید.

نقش هلند در تجارت جهانی افراد برده مدت‌ها موضوعی نادیده گرفته شده است، اما در سال‌های اخیر، دولت هلند تلاش کرده است تا فعالانه آن را تصدیق کند.

در ماه دسامبر، مارک روته، نخست وزیر، رسماً از طرف دولت عذرخواهی کرد و گفت که “برای صدها سال، مردم به نام دولت هلند مورد سوء استفاده قرار می گرفتند.” وی افزود که جانشینی از دولت های هلند به اندازه کافی برای تشخیص اینکه برده داری اثرات منفی پایداری داشته است، انجام نداده اند.

همچنین اواخر سال گذشته، دولت اعلام کرد که برای افزایش “آگاهی و مشارکت و پیگیری” صندوقی به مبلغ 200 میلیون یورو یا حدود 218 میلیون دلار ایجاد خواهد کرد. و در سال 2021، موزه ملی هلند، Rijksmuseum در آمستردام، میزبان نمایشگاه “برده داری” بود که بیش از دو قرن مشارکت هلندی ها در برده داری را بررسی می کرد.

سلطنت هلند نیز اخیراً علاقه بیشتری به گذشته استعماری این کشور نشان داده است. سال گذشته، پادشاه به تیمی دستور داد تا در مورد دخالت خانواده او در تجارت برده تحقیق کنند.

Gert Oostindie، مورخ که بخشی از تیم تحقیقاتی است، می گوید: «خانواده او از آغاز قرن هفدهم درگیر بودند. برای او بسیار شخصی تر است و ابراز عذرخواهی دشوارتر است.»

انتظار می رود نتایج این مطالعه در سال 2026 منتشر شود. اوستندی گفت.

برای یک سلطنت فعال اروپایی غیرعادی است که رسماً به خاطر نقش خود در تداوم برده داری عذرخواهی کند. خانواده‌های سلطنتی بریتانیا و بلژیک – هر دو کشوری که تاریخ قابل توجهی از استعمار و برده‌داری دارند – به این وضوح صحبت نکرده‌اند.

شاه چارلز سوم در سفری به آفریقا در سال گذشته به “عمق اندوه شخصی خود” در مورد رنج ناشی از نقش بریتانیا در تجارت برده اشاره کرد و افزود که باید به اشتباهات گذشته اعتراف کرد. دولت بریتانیا رسما به خاطر نقش کشورش در تجارت برده عذرخواهی نکرده است. بی بی سی گزارش داد و در بهار امسال، ریشی سوناک، نخست وزیر، درخواست برای چنین بیانیه ای را رد کرد.

در بلژیک، نه پادشاه فیلیپ و نه دولت به خاطر نقش کشورشان در تجارت برده عذرخواهی صریح نکرده اند. اما سال گذشته، فیلیپ «عمیق‌ترین تأسف» خود را از سوء استفاده‌های این کشور در کنگو، مستعمره سابق آن در آفریقای مرکزی، در یک بیانیه عمومی نادر درباره استعمار ابراز کرد.

اظهارات ویلم الکساندر در روز شنبه اولین عذرخواهی شخصی پادشاه هلند به دلیل اشتباهات تاریخی نبود.

در یک سفر رسمی به اندونزی در سال 2020، در حالی که این کشور هفتاد و پنجمین سال استقلال خود از هلند را جشن می گرفت، به دلیل «خشونت بیش از حد» که سربازان هلندی از سال 1945 تا 1949 در جریان انقلاب ملی اندونزی استفاده کردند، عذرخواهی کرد. عذرخواهی به نقش هلندی در استعمار کشور محدود شد.

لیندا نویتمیر، رئیس مؤسسه ملی مطالعه برده داری هلندی، گفت که عذرخواهی شخصی ویلم الکساندر “تشخیص بزرگی است”.

او گفت، اما در حالی که عذرخواهی تا حد زیادی نمادین است، شنیدن آن سخنان از یک رئیس دولت بسیار معنی دارد و به نوبه خود آگاهی بیشتری را به تاریخ استعماری هلند می‌آورد. در واقع، عذرخواهی نخست وزیر در حال حاضر بحث های بیشتری را در جامعه هلند برانگیخته است. نویتمیر گفت.

عذرخواهی سران کشورها همچنین اذعان می‌کند که اثرات برده‌داری فراتر از نژادپرستی و تبعیض است و این الگوهای ریشه‌دار طرد برای کسانی است که از نوادگان برده‌شده‌ها، خانم. نویتمیر گفت.

اما، او افزود، عذرخواهی برای نقش هلندی در تجارت برده هنوز حدود 160 سال دیر است.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما