پس از Pixar Ouster، John Lasseter با Apple و Luck بازگشت.

لس آنجلس – پیکسارترین فیلم تابستان از پیکسار نیست. این فیلم از Apple TV+ و فیلمساز و مدیر اجرایی که پیکسار را به یک ابرقدرت تبدیل کرد: جان لستر.

پنج سال پیش، آقای لستر با اتهاماتی درباره رفتارش در محل کار سرنگون شد. تقریباً یک شبه، دستاوردهای بسیار او – ساختن پیکسار از ابتدا، جعل مگاوات فرنچایز «داستان اسباب‌بازی» و «ماشین‌ها»، احیای یک انیمیشن رو به مرگ والت دیزنی، ارائه «یخ‌زده»، برنده جایزه اسکار – تبدیل به پاورقی شد.

پس از شکایت کارمندان از در آغوش گرفتن ناخواسته توسط آقای. لاستر، دیزنی تحقیق کرد و متوجه شد که برخی از زیردستان گهگاه احساس می کنند او یک ظالم است. او مجبور شد از سمت مدیر انیمیشن دیزنی-پیکسار استعفا دهد و بابت “اشتباهات” که باعث شد کارکنان احساس “بی احترامی یا ناراحتی” کنند عذرخواهی کرد.

آقای. لستر 65 ساله اکنون در آستانه رستگاری حرفه ای است. اولین انیمیشن او از زمانی که دیزنی-پیکسار را ترک کرد، روز جمعه در سرویس استریم اشتراکی اپل عرضه خواهد شد. این فیلم 140 میلیون دلاری با نام “شانس”، یک زن جوان بدشانس را دنبال می کند که دنیایی مخفی را کشف می کند که در آن موجودات جادویی شانس می آورند (دپارتمان مکان مناسب، زمان مناسب) و بدشانسی (یک آزمایشگاه تحقیقاتی و طراحی ضایعات حیوانات خانگی که به “ردیابی” اختصاص داده شده است. آن را در خانه»). همه چیز به طرز وحشتناکی اشتباه پیش می رود و در نتیجه یک ماجراجویی کمدی شامل یک اژدهای غیرمعمول، خرگوش هایی با کت و شلوار هضمات، هزاره های لپرکان و یک اسب شاخدار آلمانی چاق با لباس ورزشی خیلی تنگ می شود.

اپل، شاید تنها شرکتی که بیش از دیزنی از برند خود محافظت می کند، از Mr. Lasseter به عنوان بخش برجسته ای از کمپین بازاریابی خود برای “شانس”. تبلیغات این فیلم که پگی هولمز کارگردانی کرده و Mr. Lasseter تولید کرد و آن را توصیف کرد که “از رویاپرداز خلاق پشت داستان TOY STORY و CARS” آمده است.

مدیر اجرایی اپل، تیم کوک، در ماه مارس در آخرین رویداد نمایشگاه محصولات این شرکت، نگاهی به این فیلم به اشتراک گذاشت. “شانس” تازه آغاز شرط بندی اپل بر روی Mr. Lasseter و Skydance Media، یک استودیوی مستقل که – به طور مشاجره ای – او را در سال 2019 به عنوان مدیر انیمیشن استخدام کرد. (Skydance وکلایی را برای بررسی دقیق اتهامات علیه آقای Lasseter استخدام کرد و به طور خصوصی به این نتیجه رسید که هیچ چیز فاحشی وجود ندارد.) Skydance قراردادی دارد که تا سال 2024 چندین فیلم انیمیشن و حداقل یک سریال انیمیشن را به Apple TV+ عرضه کند.

منفور؟ یادداشت در اپل.

آقای “به نظر می رسد بخشی از وجود من به خانه آمده است.” لستر در یک مصاحبه تلفنی با اشاره به اینکه استیو جابز، یکی از بنیانگذاران اپل، قبل از فروش آن به دیزنی در سال 2006، به ساخت پیکسار کمک کرد، گفت: «من واقعاً کاری را که Apple TV+ انجام می‌دهد دوست دارم. این مربوط به کیفیت است نه کمیت. و بازاریابی آنها فقط دیدنی است. این بهترین فیلمی است که در تمام فیلم‌هایی که ساخته‌ام دیده‌ام.»

آقای. بازگشت لستر به فیلم‌سازی تمام‌قد در زمان ناخوشایندی برای دیزنی-پیکسار اتفاق می‌افتد که به نظر می‌رسد بدون او کمی گم شده است، زیرا در ماه ژوئن با پیش درآمد «داستان اسباب‌بازی» به‌خوبی به نمایش درآمد. «لایت‌یر» درباره باز لایت‌یر قبل از اینکه پسر شود، به‌نظر می‌رسید فراموش کرده بود چه چیزی باعث محبوبیت این شخصیت شده است. این فیلم که حدود 300 میلیون دلار هزینه ساخت و فروش آن در سرتاسر جهان داشت، حدود 220 میلیون دلار به دست آورد که حتی بدتر از آن چیزی است که برای دیزنی به نظر می رسد، زیرا سینماها حداقل 40 درصد از فروش بلیت را حفظ می کنند. “Lightyear” دومین عنوان بدترین در تاریخ پیکسار است که تنها بالاتر از “Onward” قرار دارد که در مارس 2020 در آغاز همه‌گیری ویروس کرونا منتشر شد.

آقای. لستر از اظهار نظر در مورد “Lightyear” که روز چهارشنبه در دیزنی پلاس می آید، خودداری کرد. او همچنین از بحث درباره خروجش از دیزنی خودداری کرد.

بیش از 50 نفر آقای را دنبال کرده اند. Lasseter به Skydance از دیزنی و پیکسار، از جمله Ms. هولمز («راز بالها») که او را برای کارگردانی «شانس» استخدام کرد. فیلمنامه «شانس» به کیل موری تعلق دارد که از فیلمنامه‌های پیکسار و دیزنی می‌توان به «ماشین‌ها» و «رایا و آخرین اژدها» اشاره کرد. آقای. لستر و خانم هولمز حداقل پنج کهنه سرباز دیگر دیزنی-پیکسار را برای کارهای ارشد خدمه “شانس” استخدام کرد، از جمله کارگردان انیمیشن یوریکو سنو (“Tangled”) و طراح تولید فرد وارتر (“زندگی یک حشره”).

جان راتزنبرگر، که به عنوان «طلسم خوش شانسی» پیکسار شناخته می‌شود، زیرا در طول دهه‌ها صداپیشگی شخصیت‌های زیادی را بر عهده داشته است، در «شانس» به عنوان Rootie، شهردار غیررسمی سرزمین بدشانسی ظاهر می‌شود.

نتیجه: با انیمیشن درخشان، توجه به جزئیات، پیچیدگی های داستانی و پایان احساسی، «شانس» تمام ویژگی های یک نسخه پیکسار را دارد. (بازبینی‌ها چهارشنبه می‌آیند.) برخی از افرادی که فیلم را دیده‌اند در مورد شباهت‌های بین “شانس” و کلاسیک پیکسار در سال 2001، “Monsters, Inc” نظر داده‌اند. هر دو فیلم شامل جهان های مخفی پیچیده ای می شوند که به طور تصادفی توسط انسان ها مختل می شوند.

او می‌گوید: «می‌خواهم مخاطب را به دنیایی ببرم که آنقدر جالب، زیبا و هوشمندانه است که مردم دوست دارند در آن باشند. لستر گفت. “شما می خواهید که تماشاگران بخواهند تعطیلات یک هفته ای را در محلی که فیلم در آن پخش شده است رزرو کنند.”

با این حال، این واقعیت باقی می ماند که آقای. لستر همچنان یک چهره قطبی در هالیوود است. اشلین آنستی، کارگردان کارتون نتورک، هفته گذشته به هالیوود ریپورتر گفت که از اینکه اسکای دنس «به یک نابغه به اصطلاح خلاق اجازه می‌دهد در صنعتی که می‌تواند با افراد مختلف پر شود، جایگاه و جایگاه خود را ادامه دهد، ناراضی است. “

اما تامپسون موضع عمومی خود را در مورد Mr. لستر از زمانی که از بازی در «شانس» در سال 2019 کناره‌گیری کرد. اولین کارگردان فیلم او را انتخاب کرد و زمانی که Mr. Lasseter به Skydance پیوست.

“برای من بسیار عجیب است که شما و شرکتتان به استخدام شخصی با آقای دکتر فکر می کنید. الگوی بد رفتاری لستر، خانم. تامپسون در نامه ای به دیوید الیسون، مدیر اجرایی Skydance نوشت. (هر شخصیت، یک انسان، دیگر در فیلم کاملاً بازسازی شده وجود ندارد.)

خانم. هولمز، کارگردان «شانس»، گفت که هیچ ابایی از پیوستن به آقای. لیزر در Skydance.

او گفت: “این یک تجربه بسیار بسیار مثبت بوده است و جان یک مربی بزرگ بوده است.”

هالی ادواردز، رئیس اسکای دنس انیمیشن، یکی از بخش‌های اسکای‌دنس مدیا، هم‌اکنون خانم. هلمز. او گفت: “جان باورنکردنی بوده است.” من مفتخرم که در حال ایجاد محیطی هستیم که مردم بدانند صدای خود را دارند و می دانند که شنیده می شوند. خانم. ادواردز قبلاً نزدیک به دو دهه را در DreamWorks Animation گذراند.

برخی از آقایان تاکتیک های خلاقانه لاستر تغییر نکرده است. یکی تمایل به بازنگری اساسی پروژه‌ها در حالی که در خط مونتاژ هستند – از جمله حذف یک کارگردان، چیزی که می‌تواند باعث جریحه‌دار شدن احساسات و واکنش طرفداران شود. او معتقد است که چنین تصمیماتی اگرچه دشوار است، اما گاهی اوقات برای یک نتیجه با کیفیت بسیار مهم است.

اعتبار…مایکل ترن/فیلم مجیک

برای مثال، «شانس» از قبل در دست ساخت بود که آقای. لستر وارد Skydance شد. الساندرو کارلونی (“پاندای کونگ فو کار 3”) برای کارگردانی این فیلم استخدام شد که سپس درگیر نبردی بین عوامل انسانی خوش شانس و بدشانسی بود.

“به محض شنیدن این مفهوم، در واقع حسادت کردم.” لستر گفت. این موضوعی است که تک تک افراد جهان با آن رابطه دارند و در یک مفهوم اولیه یک فیلم بسیار نادر است.»

اما او در نهایت تقریباً همه چیز را کنار گذاشت و از نو شروع کرد. بازیگران اصلی اکنون شامل جین فوندا است که صداپیشگی یک اژدهای صورتی را می‌دهد که می‌تواند بدشانسی را حس کند، و ووپی گلدبرگ، که نقش یک مدیر وظیفه لپرکان را بازی می‌کند. فلولا بورگ (“Pitch Perfect 2”) صداپیشگی اسب شاخدار دارای اضافه وزن و دوپا را بر عهده دارد که دزد اصلی صحنه است.

“گاهی اوقات شما باید یک ساختمان را تا پایه آن پایین بیاورید و صادقانه بگویم، در این مورد، تا زمین آن را پایین بیاورید.” لستر گفت.

آقای. لاستر مفهوم انجام تحقیقات در دنیای واقعی را برای اطلاع رسانی داستان های انیمیشن و آثار هنری ابداع نکرد، اما او به دلیل تلاش بسیار فراتر از آنچه که معمولا انجام می شود مشهور است. برای «شانس»، او از محققان خواست تا در فرهنگ‌های بی‌شماری به بررسی چه چیزی خوش شانس و بدشانسی می‌پردازد. تیم فیلمسازی همچنین در مورد سیستم مراقبت از خانواده تحقیق کردند که بخشی از داستان را گزارش کرد. (شخصیت اصلی در پرورشگاه بزرگ می‌شود و بارها برای فرزندخواندگی به او منتقل می‌شود.)

مانند پیکسار و دیزنی، آقای. لستر یک شورای «اعتماد داستانی» در Skydance راه‌اندازی کرد که در آن گروهی از کارگردانان و نویسندگان نخبه صادقانه و مکرراً کار یکدیگر را نقد می‌کنند. نسخه انیمیشن Skydance به زودی شامل براد برد، نیروی قدیمی پیکسار (“شگفت انگیزان”، “راتاتوی”) می شود که اخیراً به Mr. عملیات Laseter برای ساخت یک فیلم انیمیشن اصلی به نام “Ray Gunn”.

خانم. هولمز گفت آقای لستر یک نیروی خلاق پرورش دهنده بود، نه یک نیروی ظالم.

او گفت: “جان یادداشت هایی در مورد سکانس ها به شما می دهد.” او گفت و گو را پیشنهاد خواهد کرد. او در مورد رنگ یا زمان یا جلوه ها نظر خواهد داد. او ایده های داستانی را مطرح می کند. او چیزی می کشد – “اوه، شاید می تواند شبیه این باشد.”

“و سپس این به شما و تیم شما بستگی دارد که در برابر این یادداشت ها اجرا کنید. یا نه. گاهی اوقات پیش جان برمی گشتیم و می گفتیم یادداشت کار نمی کند – و به همین دلیل است – یا تصمیم گرفتیم که نیازی به رسیدگی به آن نداشته باشیم.

خانم. هولمز افزود: «وقتی پاسخ منفی است، او واقعاً با آن مشکلی ندارد. او هست واقعا با آن خوب است

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما
ما محتوای این سایت را با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی تهیه می‌کنیم، اما توجه داشته باشید که استفاده از این محتوا باید با اندیشه و توجه به منابع دیگر همراه باشد.