چگونه می توانید بر تنهایی غلبه کنید؟

فرارو- گسترش زندگی مدرن و گسترش ابزارهای ارتباطی در دوران معاصر باید ما را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک و در تعامل با یکدیگر قرار دهد. اما در عصر مدرن، انسان بیش از پیش با مشکل «تنهایی» دست به گریبان بوده است. اگرچه استفاده ما از ابزارهای ارتباطی روز به روز در حال افزایش است، اما به نظر می رسد که این مشکل دقیقاً همان چیزی است که باعث می شود احساس تنهایی کنیم. اگر چنین احساسی دارید و می خواهید از شر این مشکل خلاص شوید، وب سایت سلامت روانشناسی امروز راه هایی را ارائه می دهد که به شما کمک می کند بر تنهایی خود غلبه کنید.

معنای تنهایی چیست؟

تنهایی حالت درد است از هذائن نهادن صلاة با عرض المزید است. هـنگامـی کـه تـنهایید، احساس، نیاز به درک و میل به اشتراک گذاشتن احساسات و افکار با دیگران در شما ظاهر می شود. به عبارت دیگر، احساس تنهایی پیچیده و عمدتاً ناخوشایند و همچنین انزوا یا عدم همراهی است. این پاسخ معمولاً شامل احساس اضطراب در مورد عدم ارتباط و اشتراک گذاری با دیگران است که از گذشته شروع شده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

البته این احساس ممکن است زمانی هم وجود داشته باشد که فرد افرادی را در اطراف خود داشته باشد. اکثر مردم در مقطعی از زندگی خود احساس تنهایی می کنند. اگر احساس تنهایی کوتاه مدت باشد، می تواند مفید باشد و افراد را به تحکیم روابط تشویق کند. اما از سوی دیگر، تنهایی مزمن برای انسان بسیار مضر است. بررسی ها و مطالعات بسیاری نشان می دهد که تنهایی یک عامل خطر مهم برای پیامدهای بد سلامت روانی و جسمی است.

عواقب تنهایی چیست؟

انزوا تنها یک مسئله جمعی نیست، تنها بودن بر وضعیت جسمانی و جسمانی فرد نیز تأثیر می گذارد. افزایش فشار خون، افزایش کلسترول، افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، کاهش عملکرد مغز و صدها بیماری دیگر همگی از عوارض تنهایی هستند. بر اساس حقایق و یافته های موجود، تنهایی کامل می تواند احتمال مرگ زودرس را تا 26 درصد افزایش دهد.

تحقیقات نشان می دهد که تنها ماندن بر سلامت روان افراد نیز تاثیر دارد. نکته جالب این است که اگر فردی قبلاً دچار مشکل روحی و روانی شده باشد، احتمالاً احساس تنهایی بیشتری می کند. احساس انزوا می تواند اثرات بسیار مخرب و منفی بر سلامت روان فرد و در نتیجه سلامت روان جامعه داشته باشد. ماهیت این رابطه دو طرفه است و اگر فردی بیش از حد احساس افسردگی یا اضطراب کند، ممکن است در تعامل با دیگران دچار مشکل شود، به طوری که حفظ ارتباط و تعامل با آنها برای او دشوار می شود.

بنابراین سعی خواهد کرد تا حد امکان از ارتباط دوری کند که تا حد امکان منجر به انزوا شود. این چرخه بارها و بارها تکرار می شود. به این ترتیب اولاً شخص هیچ حسی از کیفیت ندارد; سپس منزوی و در نهایت تنها می شود. انزوا و تنهایی منجر به افزایش علائم افسردگی، استرس، ناتوانی در کنترل استرس، ترس از ارزیابی منفی، اضطراب، عصبی بودن و همچنین کاهش خوش بینی و عزت نفس می شود.

راه های تسلط به تنهایی چیست؟

1. دوست داشتن خود را تمرین کنید: مهربانی با خود در لحظات سخت می تواند بسیار مهم باشد. وقتی احساس تنهایی می کنیم، سرزنش خود به هیچ وجه مفید نیست. بنابراین سرزنش های مضر خود را محدود کنید، مراقبت از خود را افزایش دهید و به طور کلی به خود استراحت دهید. شاید قدم زدن در طبیعت یا یک حمام آب گرم بتواند برای شما مفید باشد تا روحیه مهربانی را به شما منتقل کند.

2- در لحظه زندگی کنید: وقتی نسبت به چیزی احساس خوبی دارید، بلافاصله آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. ارتباط عمومی از طریق رسانه های اجتماعی مجاز نیست. می توانید با دوستان خود تماس بگیرید و در مورد لحظات خوب خود صحبت کنید یا آنها را با افرادی که با آنها کار می کنید به اشتراک بگذارید. همچنین به خاطر داشته باشید که لازم نیست چیزهای مثبتی را که می خواهید با آنها در میان بگذارید. این می تواند به سادگی یک احساس خوب در هنگام بیدار شدن از خواب باشد که با گفتن یک جمله ساده مانند: “سلام، امروز احساس خوبی دارم” با عزیزان خود به اشتراک می گذارید. این موضوع به سادگی می تواند به شما در غلبه بر تنهایی کمک کند.

۳. ارتباط در زندگی واقعی: حفظ ارتباط در زندگی واقعی ممکن است آسان نباشد. ما بیشتر از گوشی های هوشمند خود برای این منظور استفاده می کنیم. اگرچه امروزه این روش از نظر فرهنگی پذیرفته شده است، اما اگر ارتباطات حضوری قوی‌تری داشته باشیم، می‌توانیم از تنهایی خود بکاهیم. ما این کار را با نگاه کردن به چشمان اطرافیان، گوش دادن به حروف، زبان بدن و انتخاب این مشکل بدون توجه به گوشی یا فناوری های دیگر بهتر انجام خواهیم داد.

4. به نحوه گذراندن اوقات فراغت خود فکر کنید: زمانی که احساس تنهایی می کنیم، گاهی فقط می خواهیم گوشه ای بنشینیم و پنهان شویم، یا شاید لیست بی پایان کارها ما را بیش از حد خسته کند تا بتوانیم بیرون برویم و معاشرت کنیم. تصمیم به ماندن در خانه و سرگرم کردن خود با تلفن های هوشمند، تماشای فیلم یا بازی های رایانه ای می تواند باعث شود احساس تنهایی کنیم. به عبارت دیگر، ما زندگی خود را به گونه ای تنظیم کرده ایم که ما را از ارتباطات اجتماعی معنادار محروم می کند. تنها راه برون رفت از این وضعیت، شروع یک سبک زندگی متفاوت است. از اوقات فراغت خود استفاده کنید و لحظات اجتماعی بیشتری با اطرافیانتان که برایتان مهم هستند ایجاد کنید.

5. شرکت در فعالیت های اجتماعی: درگیر شدن در تعاملات اجتماعی چهره به چهره منجر به بهبود روحیه و کاهش افسردگی می شود. فعالیت‌هایی مانند شرکت در فعالیت‌های خیرخواهانه یا فعالیت‌های ورزشی عمومی می‌تواند تأثیرات مثبتی بر سلامت روان ما داشته باشد. بنابراین راه های بیشتری برای قرار گرفتن در کنار دیگران پیدا کنید.

6. با افراد غریبه دوست شوید: یک تحقیق در حال انجام نشان می‌دهد که حتی تعاملات به ظاهر بی‌اهمیت با غریبه‌ها – مانند گپ زدن با فروشنده یا صندوقدار – ممکن است بتواند با کمک به ما در حفظ ارتباطات اجتماعی، تنهایی را از حالت غیرعادی دور کند. بنابراین از برقراری ارتباط با غریبه ها نترسید و اگر آنها را در فروشگاه، فرودگاه، بانک، پمپ بنزین یا هر جای دیگری ملاقات کردید، می توانید یک احوالپرسی ساده را امتحان کنید. این اقدامات کوچک می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند و به شما کمک کند احساس تنهایی خود را کاهش دهید.

7. آنلاین و فعال بودن در فضای مجازی: اگر به فضای مجازی علاقه مند هستید، به جای مرور منفعلانه در شبکه یا رسانه های اجتماعی خود، کاری انجام دهید که فعالانه افراد دیگر را درگیر خود کند. به عنوان مثال، می‌توانید با دیگران بازی کنید، درباره چیزی که برایتان مهم است چت کنید، در اتاق‌های گفتگو مشاوره بدهید یا با یک دوست تماس ویدیویی برقرار کنید. هرچه بیشتر با دیگران به صورت آنلاین تعامل داشته باشید، احتمال بیشتری برای احساس ارتباط خواهید داشت.

8. حقایق را به اشتراک بگذارید: در جایی که کلمه “اشتراک گذاری” بیشتر در رسانه های اجتماعی برای توصیف نمایش ها استفاده می شود، می توانیم راه دیگری را امتحان کنیم. بسیاری از مردم همچنین کارهای جالبی را که انجام داده اند، غذاهای ویژه ای که خورده اند، یا مهمانان ویژه و مکان هایی که از آنها بازدید کرده اند به اشتراک می گذارند. در واقع، ما بیشتر واقعیت خود را با افرادی که پست های ما را مشاهده می کنند به اشتراک نمی گذاریم. اما به جای این نمایش ها، می توانیم واقعیت های زیباتری را با دیگران به اشتراک بگذاریم، واقعیت هایی مانند یک راهنمایی، یک همدلی، یک همدردی یا بسیاری از مفاهیمی از این دست که رابطه ما را با دیگران مهربان تر و دلپذیرتر می کند.

9. زیاد روی خودت تمرکز نکن: در دنیای مدرن، تقریباً اجتناب ناپذیر است که خود را کامل و نیازمند بدانیم. فلانی ماشین جدیدی خرید، خانه جدیدی ساخت یا شغل جدیدی پیدا کرد. ما هر روز چنین تصاویر جعلی یا غیر واقعی را می بینیم و حسادت می کنیم. در نتیجه ما در بزرگسالی خود را در معرض این تصاویر قرار می دهیم و شاید این نیز ما را منزوی کند. به جای تمرکز بر آنچه می توانید به دست آورید، روی آنچه می توانید تغییر دهید تمرکز کنید.

10. چرخه افکار منفی را متوقف کنید: شاید بارها به این فکر کرده باشیم که برای جلوگیری از تنهایی چه کنیم. ما دائماً ذهن خود را تنها با رویدادها، افراد یا دلایل مختلف درگیر نمی کنیم. زیرا ما معتقدیم که فکر کردن بیشتر به اشتباهات به تنهایی به ما در حل آنها کمک می کند. اما متاسفانه این کار مفید نیست و به جای ایجاد حس بهتر، ما را در چرخه افکار منفی گرفتار می کند. برای پایان دادن به این چرخه های تفکر منفی، باید دست به کار شویم و کاری متفاوت انجام دهیم که این افکار را متوقف کند و تجربه ما از جهان را تغییر دهد. مثلاً اگر احساس تنهایی می کنیم چند روزی به باشگاه ورزشی می رویم یا با دوستان ناهار می خوریم.

11. پرداخت برای تجربیات جدید: ثابت شده است که مشارکت در تجارب جمعی مدرن روحیه بهتر و قوی تری ایجاد می کند. پس خلاق باشید و آنچه می خواهید با دیگران انجام دهید، فکر کنید. برای مثال، ممکن است به یک سفر قایق سواری بپیوندید یا یک مهمانی ساحلی برنامه ریزی کنید.

12. تعامل با جوامع مختلف: جوامع شهری و روستایی همیشه به دنبال برنامه هایی برای کمک به برقراری ارتباط مردم هستند. برنامه های ورزش گروهی ازقبیل، پیاده روی، موسیقی، آشپزی و هنر. محل برگزاری این برنامه ها مکان مناسبی برای ملاقات با افراد همفکر، دارای علایق و سلیقه های مشابه و از همه مهمتر نزدیک بودن به شماست. شما اصلا نمی دانید، شاید در این روند یک دوست پنهان آشکار شود.

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما