ژایر بولسونارو برزیلی تسلیم نمی شود، اما در سخنرانی خود از همکاری با انتقال قدرت خبر می دهدCNN

رئیس جمهور برزیل، ژائیر بولسونارو، پس از چند روز سکوت پس از شکست در انتخابات در مقابل لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رهبر سابق چپ‌گرا، در یک سخنرانی کوتاه در کاخ ریاست‌جمهوری در برازیلیا، روز سه‌شنبه گفت که «به اجرای تمام دستورات قانون اساسی ما ادامه خواهد داد».

او به صراحت شکست را نپذیرفت، اگرچه به نظر می‌رسید که این رویداد نشانه‌ای از قصد او برای همکاری با انتقال قدرت باشد.

چیرو نوگویرا، رئیس دفتر، پس از رئیس‌جمهور در تریبون قرار گرفت و گفت که با دولت جدید همکاری خواهد کرد و منتظر است تا تیم انتقالی لولا داسیلوا تحویل را آغاز کند.

نوگوئرا گفت: “رئیس جمهور ژایر مسیاس بولسونارو به من اجازه داد که بر اساس قانون، زمانی که زمان آن فرا رسد، روند انتقال را آغاز کنم.”

قابل ذکر است که سخنرانی کوتاه بولسونارو با نتیجه رای مخالفت نکرد. در عوض، از کسانی که به او رای دادند تشکر کرد و به منتقدان ضربه زد. او گفت: «همیشه به من برچسب غیردموکراتیک زده اند و برخلاف متهمانم، همیشه در چهار ردیف قانون اساسی بازی کرده ام.

معترضان در حال حاضر بزرگراه های برزیل را در 267 نقطه در سراسر کشور مسدود کرده اند.

او به لولا داسیلوا که با 50.9 درصد آرا پیروز شد، تبریک نگفت، در حالی که بولسونارو 49.1 درصد آرا را به دست آورد.

رئیس جمهور منتخب بیشترین آرا را در تاریخ برزیل به دست آورد – بیش از 60 میلیون رای، و طبق آمار نهایی مقامات انتخابات، رکورد خود را از سال 2006 با تقریباً دو میلیون رای شکست.

نمایش لولا سخنرانی

بشنوید که لولا پس از غلبه بر بولسونارو چه گفت

سکوت اولیه بولسونارو پس از طرح ادعاهای بی اساس قبل از رای گیری در مورد تقلب در انتخابات، به ترس از عدم همکاری وی با انتقال قدرت کمک کرد.

در حالی که سخنرانی او در روز سه‌شنبه کوتاه بود، کارشناسان دلایل خودداری او از اعتراف یا اعتراض صریح به نتیجه انتخابات را حدس زدند.

بولسونارو می خواهد این توهم را حفظ کند که به او ظلم شده است و به همین دلیل شکست خورد. برایان وینتر، سردبیر فصلنامه آمریکا، به سی‌ان‌ان گفت: او می‌خواهد قدرت خود را نشان دهد و در فرهنگ این جنبش، اعتراف به شکست شما، نشان دادن ضعف است.

وینتر گفت: “با گفتن اینکه او به قانون اساسی احترام می گذارد و با جلوگیری از خشونت در برخی از اعتراضات که در حال وقوع است، فکر می کنم که (بولسونارو) اساساً اکنون راه را برای یک انتقال نسبتاً عادی هموار می کند.”

برونا سانتوس، مشاور ارشد مرکز برزیل موسسه ویلسون، گفت که بولسونارو احتمالاً به آینده بلندمدت جنبش خود فکر می کند.

او گفت: «بولسوناریسمو یک نیروی اپوزیسیون قوی است و با وجود شکست بولسونارو، پس از این انتخابات حتی قوی‌تر شد.

در آخرین انتخابات قانونگذاری، حزب لیبرال بولسونارو نمایندگان خود را در مجلس سفلی از 76 به 99 افزایش داد، در حالی که در سنا از 7 نماینده به 14 نماینده دو برابر شد. سیاستمداران متمایل به طور کلی بر مجلس بعدی تسلط خواهند داشت.

نمای هوایی حامیان رئیس جمهور ژایر بولسونارو، عمدتاً رانندگان کامیون را نشان می دهد که بزرگراه کاستلو برانکو را در حومه سائوپائولو، برزیل مسدود کرده اند.

قانونگذاران برزیلی و برخی از متحدان بولسونارو قبلاً پیروزی لولا داسیلوا را به رسمیت شناخته اند. رودریگو پاچکو، رئیس مجلس سنای برزیل، به طور علنی به لولا داسیلوا و حامیانش تبریک گفت، همانطور که آرتور لیرا، رئیس مجلس نمایندگان – یکی از متحدان نزدیک بولسونارو، تبریک گفت.

به نظر می‌رسید که برخی از گروه‌های تلگرامی طرفدار بولسونارو از سخنرانی بولسونارو تشویق می‌شدند که اعتراضات جاری را «نتیجه خشم و احساس بی‌عدالتی نسبت به نحوه انجام فرآیند انتخابات» توصیف کرد.

سی‌ان‌ان پیام‌هایی از طرفداران دید که بولسونارو را به خاطر نپذیرفتن شکست و تظاهرات چراغ سبز تمجید می‌کردند.

او شکست را تشخیص نداد! به حریفش سلام نکرد! او بار دیگر بر احترام خود به قانون اساسی تاکید کرد! بیایید بیشتر از همیشه امن و مطمئن به خیابان ها برویم!» یک کاربر نوشت

معترضان از روز یکشنبه در بزرگراه های کشور ویرانی به بار آورده اند. پلیس بزرگراه برزیل صبح سه شنبه اعلام کرد که معترضان جاده ها را در 267 نقطه در سراسر کشور مسدود کرده اند.

سازمان پلیس بزرگراه پس از انتشار ویدئوهایی در رسانه های اجتماعی برزیل که نشان می دهد افسران به معترضان می گویند که تظاهرات آنها را مختل نخواهند کرد یا آنها را تعطیل نخواهند کرد، با انتقادهایی در داخل برزیل به دلیل واکنش خود مواجه شده است.

مارکو آنتونیو دی باروس، مدیر اجرایی پلیس بزرگراه در یک کنفرانس مطبوعاتی صبح روز سه شنبه از اقدامات آژانس خود دفاع کرد و گفت که پاکسازی جاده ها یک “عملیات پیچیده” است.

«گروه‌هایی متشکل از 500 معترض، با کودکانی که در دامان خود هستند، بزرگان در آن شرکت می‌کنند. بنابراین PRF باید با احتیاط زیادی عمل می کرد.» او با استفاده از مخفف آژانس بزرگراه گفت.

وندل ماتوس، بازرس کل پلیس بزرگراه افزود که این موسسه از اعتراضات یا تعطیلی بزرگراه های فدرال حمایت نمی کند و هرگونه نقض احتمالی پروتکل در حال بررسی است. «گاهی اوقات دو یا سه افسر به گونه ای صحبت می کنند یا رفتار می کنند که با دستورات ما ناسازگار است. ماتوس گفت: «ما در حال بررسی هستیم که آیا سوء رفتاری از سوی آن افسران صورت گرفته است.

پس از سخنرانی بولسونارو، دادگاه عالی فدرال برزیل گفت تاکید بر “سخنان رئیس جمهور در تضمین حق آمد و شد در رابطه با محاصره ها، و هنگام تعیین آغاز گذار، در به رسمیت شناختن نتیجه انتخابات” مهم بود.

لولا داسیلوا، رئیس جمهور منتخب، در مورد اعتراضات اظهارنظری نکرده است، اگرچه او عصر یکشنبه از شکست اولیه بولسونارو در تسلیم ناامیدی ابراز ناامیدی کرد.

گلیسی هافمن، رهبر حزب کارگران لولا داسیلوا، روز سه‌شنبه گفت که این حزب مطمئن است که اعتراضات در انتقال نهایی قدرت دخالتی نخواهد داشت. او گفت: «ما به نهادهای برزیلی اعتماد داریم.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم