کارشناسان هشدار می دهند که آینده & بسیار تاریک& برای افغانستان، مگر اینکه وارونه حقوق بشر گسترده شود

«اگر جامعه بین المللی اقدامات بیشتری انجام ندهد، آینده برای افغان ها بسیار تاریک است اطمینان حاصل کنید که طالبان وضعیت خود را تغییر می دهد شیوه عمل و به تعهدات حقوق بشری خود عمل می کندآنها در بیانیه ای گفتند.

کارشناسان یادآوری کردند که پس از تسلط طالبان در ماه اوت گذشته، آنها از جامعه بین‌المللی درخواست کرده بودند تا “اقدامات سختگیرانه” را برای محافظت از افغان‌ها در برابر نقض‌هایی مانند بازداشت خودسرانه، اعدام‌های موقت، جابجایی داخلی و محدودیت‌های غیرقانونی در حقوق بشر انجام دهد.

عدم تحویل

آنها گفتند: «یک سال بعد، ما این تماس را تکرار می کنیم. طالبان با وجود تعهدات متعدد برای حمایت از حقوق بشر، نه تنها به وعده های خود عمل نکرده اند، بلکه به آنها نیز عمل کرده اند. بسیاری از پیشرفت ها را معکوس کرد ساخته شده در دو دهه گذشته».

علاوه بر این، بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان که تاکنون صدمات بی‌اندازه‌ای را به میلیون‌ها نفر وارد کرده است، هیچ نشانه‌ای از کاهش را نشان نمی‌دهد. آنها افزودند که تا حدودی به دلیل قطع کمک های بین المللی و مسدود شدن دارایی های افغانستان در خارج از کشور، در واقع پیش بینی می شود که بدتر شود.

<!–[if IE 9]>

<!–[if IE 9]><![endif]–>
زنان در یک سایت توزیع غذا در هرات افغانستان جیره غذایی دریافت می کنند.

© یونیسف/سید بیدل

زنان در یک سایت توزیع غذا در هرات افغانستان جیره غذایی دریافت می کنند.

حمله به زنان و دختران

کارشناسان گفتند که طالبان «انبوهی» از نقض حقوق بشر را مرتکب شده اند، به گونه ای که حذف مجازی زنان و دختران از جامعه، و همچنین ظلم سیستماتیک آنها، به ویژه فاحش است.

“هیچ جای دیگری در جهان مانند آن وجود نداشته است حمله گسترده، سیستماتیک و فراگیر به حقوق زنان و دختران – همه جنبه های زندگی آنها تحت عنوان اخلاق و از طریق ابزاری شدن دین محدود می شود. تبعیض و خشونت را نمی توان به هیچ دلیلی توجیه کرد».

آنها گفتند که متأسفانه نشانه کمی وجود دارد که وضعیت حقوق بشر در حال تغییر است.

بدون اطمینان

«در واقع، گزارش‌های روزانه خشونت – از جمله قتل‌های غیرقانونی، ناپدید شدن، بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه، افزایش خطرات استثماری که زنان و دختران با آن‌ها از جمله برای اهداف کودکی و ازدواج اجباری با آن مواجه هستند، و نقض حاکمیت قانون- به ما اطمینان نمی دهد که طالبان اعتماد دارند هر قصدی برای خوب کردن در تعهد خود به احترام به حقوق بشر.”

شهروندان اکنون هیچ وسیله ای برای جبران خسارت ندارند زیرا کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همراه با سایر مکانیسم ها و نهادهای نظارتی مستقل لغو شده است.

اجرای عدالت نیز به خطر افتاده است. قانون قابل اجرا نامشخص است و قضات و سایر مقامات جایگزین شده اند که به ویژه زنان را تحت تأثیر قرار داده است.

چشم انداز صلح کم رنگ است

کارشناسان به موارد نقض دیگری مانند محدود کردن آزادی مطبوعات و افزایش حملات به اقلیت‌های مذهبی و قومی اشاره کردند که برخی از آنها توسط گروه تروریستی داعش – خیبر پختونخوا اعلام شد. آنها همچنین چگونگی وضعیت خبرنگاران، فعالان، دانشگاهیان و هنرمندان را برجسته کردند کشور را ترک کردند، کار خود را رها کردند یا مخفی شدند.

علاوه بر این، در غیاب یک دولت فراگیر و نماینده، چشم انداز صلح طولانی مدت، آشتی و ثبات حداقلی باقی خواهد ماند.

عملا مقامات به دنبال به رسمیت شناختن و مشروعیت بین المللی هستند. متأسفانه آنها تقریباً از تمام استانداردهای حقوق بشر سوء استفاده می کنند در حالی که از ارائه حتی اندکی احترام به مردم عادی افغان، به ویژه زنان و دختران خودداری می کنند.»

اخیراً، به نظر می رسد که طالبان رهبر القاعده را پناه داده اند. ایمن الظواهری هفته گذشته در حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا کشته شد که به گفته کارشناسان این حمله همچنین نگرانی هایی را در مورد نقض قوانین بین المللی افزایش می دهد.

“تا سگ گام های مهمی را در جهت رعایت حقوق بشر نشان می دهداز جمله با بازگشایی فوری مدارس متوسطه دخترانه و بازگرداندن دسترسی آنها به آموزش با کیفیت، آنها نباید در مسیر شناخت قرار گیرند

<!–[if IE 9]>

<!–[if IE 9]><![endif]–>
خانواده ای در هرات افغانستان در خانه چای می نوشند.

© یونیسف/سید بیدل

خانواده ای در هرات افغانستان در خانه چای می نوشند.

اقدام مسئولین

کارشناسان علاوه بر رعایت تعهدات بین المللی خود، از طالبان نیز خواسته اند استانداردهای حقوق بشر را به طور کامل اجرا کنند، شامل رعایت حقوق زنان و دختران در تحصیل، اشتغال و مشارکت در زندگی عمومی.

را عملا مقامات باید بلافاصله تمام مدارس متوسطه را برای دختران باز کنید، سوگند – دشنام رفع محدودیت های تحرک، پوشش، اشتغال و مشارکت زنان. حقوق جوامع اقلیت نیز باید رعایت شود.

همچنین از طالبان خواسته شده است که “به عفو عمومی و فورا احترام بگذارند.” تمام اقدامات تلافی جویانه را متوقف کنید علیه اعضای نیروهای امنیتی دولت سابق، سایر مقامات و جامعه مدنی، به ویژه مدافعان حقوق بشر، از جمله زنان».

علاوه بر این، ناظران حقوق بشر و افراد بشردوستانه باید آزادانه و بدون مانع در سرتاسر کشور، از جمله به مکان‌های حساس مانند مراکز بازداشت، دسترسی داشته باشند.

آنها همچنین خواستار آن شدند که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، کانون های وکلای دادگستری و سایر اتحادیه های مربوطه فوراً به کار خود بازگردند و به آنها اجازه داده شود که آزادانه و مستقل فعالیت کنند.

درخواست بین المللی

کارشناسان همچنین اقداماتی را که جامعه بین المللی باید انجام دهد را تشریح کردند.

شامل می شوند تضمین دسترسی عادلانه غیرنظامیان به کمک های بشردوستانهو حمایت از ابتکارات جاری توسط زنان افغان استراتژی برای ارتقای حقوق زنان و دختران، با معیارها و انتظارات روشن.

همچنین از کشورها خواسته می شود که پایدار و قوی را حفظ کنند و/یا آن را اتخاذ کنند معافیت های بشردوستانه در رژیم های تحریم تضمین رعایت حقوق بشر بین المللی و حقوق بشردوستانه.

“چنین اقداماتی باید برای هدف مناسب باشد، اطمینان حاصل شود که اقدامات تحریمی با اقدامات بشردوستانه محافظت شده تحت قوانین بین المللی تداخل نداشته باشدو برای رفع بحران های بشردوستانه کنونی و جلوگیری از ادامه تحریم ها برای تشدید بحران های حقوق بشری بشردوستانه آنها می گویند که مردم افغانستان با آن روبرو هستند.

نقش کارشناسان سازمان ملل متحد

20 کارشناس که این بیانیه را صادر کردند، همگی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شدند.

آنها شامل ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، و سایر گزارشگران ویژه هستند که در مورد موضوعاتی مانند وضعیت مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان نظارت و گزارش می دهند.

این کارشناسان مستقل وظایف خود را از شورا دریافت می کنند و در ظرفیت فردی خود فعالیت می کنند. آنها نه کارمند سازمان ملل هستند و نه برای کارشان حقوق می گیرند.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما