کودکان در خیابان ها می خوابند، پس از فاجعه زلزله بیش از حد از رفتن به خانه می ترسند

جیمز الدر، سخنگوی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گفت: «حتی بدون اعداد تأیید شده، به طرز غم انگیزی تعداد کودکان کشته شده مشخص است، تعداد کودکان یتیم همچنان در حال افزایش است».

در ترکیه، تعداد کل کودکانی که در 10 استان قبل از وضعیت اضطراری زندگی می کردند، 4.6 میلیون نفر و در سوریه 2.5 میلیون نفر بود.

تهدید رو به رشد سلامتی

و در حالی که تمرکز بشردوستانه از نجات به بازیابی تغییر می کند، هشت روز پس از فاجعه، آقای. بزرگ هشدار داد که موارد از هیپوترمی و عفونت های تنفسی در حال افزایش بود در میان جوانان، به عنوان او برای ادامه همبستگی با همه کسانی که تحت تاثیر شرایط اضطراری است.

او گفت: «همه، در همه جا، به حمایت بیشتر، آب سالم، گرمای بیشتر، سرپناه بیشتر، سوخت بیشتر، داروی بیشتر، بودجه بیشتر نیاز دارند.» «خانواده های دارای فرزند هستند خوابیدن در خیابان ها، مراکز خرید، مساجد، مدارس، زیر پل هااز ترس بازگشت به خانه‌هایشان در فضای باز می‌مانند.»

چالش دسترسی متقابل

علیرغم گزارش‌های خوشایند مبنی بر موافقت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه با سازمان ملل برای بازگشایی دو نقطه انتقال کمک‌های فرامرزی دیگر از ترکیه در باب‌السلام و الراعی به مدت سه ماه اولیه به شمال غرب سوریه از سوی ترکیه. بشردوستان بر لزوم تضمین تضمین های عبور و مرور ایمن امدادی از سوی همه کسانی که در جنگ داخلی بیش از 12 ساله سوریه دخیل هستند، تاکید کردند.

“هر طرف باید با دریافت کاروان ها موافقت کند تا آنها بدون مانع حرکت کنند و بس بزرگترین چالشکریستین لیندمایر، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت.

مردم از هر کجا که هستند به کمک نیاز دارند

کن کراسلی، مدیر کشوری برنامه جهانی غذا (WFP) در سوریه، با تکرار پیام دمشق، به خبرنگاران در ژنو گفت که دسترسی بشردوستانه برای دسترسی به مردم ضروری است.اهل هر کجا هستند، هر کجا که بتوانیم سراغشان برویم“.

تیم‌های اورژانس و جستجو و نجات برای ارزیابی و اولویت‌بندی نیازهای فوری و ارائه کمک‌های نجات بخش در پی زلزله ویرانگر در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه مستقر شده‌اند.

این مقام WFP با تاکید بر تلاش های قابل توجه سازمان ملل برای ارائه کمک به کسانی که مستقیماً تحت تأثیر شرایط اضطراری قرار گرفته اند، خاطرنشان کرد که وعده های غذایی گرم و غذاهای آماده مصرف شده است. ظرف چند ساعت پس از فاجعه در پناهگاه ها توزیع شد، با استفاده از سهام از پیش تعیین شده.

«تقریبا 90000 نفر در شمال غرب سوریه از کمک های غذایی ویژه برخوردار شده اند به طور مستقیم با تأثیر زلزله مرتبط است.» وی افزود که تا دو برابر این تعداد کمک های منظم مرتبط با درگیری های جاری دریافت می کنند.

کمک برای همه

WFP نیز ارائه کرده است کمک های غذایی به 60 تا 70 هزار نفر از مردم زلزله زده در مناطق تحت کنترل دولت حلب، حماه، لاذقیه، آقای. کراسلی ادامه داد، که علاوه بر کمکی است که آژانس سازمان ملل «متاسفانه دقیقاً در همان مناطق از طریق برنامه های منظم ما» ارائه می کند.

یکی دیگر از بازیگران کلیدی در تلاش های امدادی، آژانس مهاجرت سازمان ملل، IOM، گفت 11 کامیون مملو از کمک های امدادی روز سه شنبه به محل اعزام شدند به باب السلام در شمال غرب سوریه، یکی از گذرگاه های مرزی بازگشایی شده، در حالی که چهار کامیون دیگر از مرکز کمک رسانی سازمان ملل در غازیانتپ به مقصد باب الحوا خارج شدند.

محله الکلاسه شهر حلب سوریه به شدت تحت تاثیر زلزله 15 بهمن قرار گرفت.

محله الکلاسه شهر حلب سوریه به شدت تحت تاثیر زلزله 15 بهمن قرار گرفت.

آخرین کاروان

به گفته آژانس هماهنگ کننده کمک OCHA، آخرین کاروان ها علاوه بر 58 کامیون مملو از کمک های ارائه شده توسط شش آژانس سازمان ملل است که تا 13 فوریه از ترکیه به شمال غرب سوریه رسیدند.

در آخرین گزارش وضعیت ترکیه، مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا، دکتر. هانس کلوگه گفت که بیش از 31000 نفر در این فاجعه جان خود را از دست داده اند. تعداد مجروحان در 10 استان جنوبی آسیب دیده به تقریبا 100000 افزایش یافته است.

در آن سوی مرز در شمال غرب سوریه، دکتر. کلوگ تعداد قربانیان را نزدیک به 5000 نفر ارزیابی کرد، اما او به خبرنگاران گفت: “همه این ارقام احتمالاً افزایش خواهند یافت.”

ساعت در حال افزایش است

«نیازها بسیار زیاد است و ساعت به ساعت افزایش می یابد. این مقام سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: حدود 26 میلیون نفر در هر دو کشور به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

به عنوان بخشی از پاسخ خود، آژانس بهداشت سازمان ملل متحد است از تلاش‌ها برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی در حال ظهور حمایت کرد با هوای سرد، بهداشت و نظافت و شیوع بیماری های عفونی مرتبط است.

در ترکیه، تخمین زده می شود یک میلیون نفر خانه های خود را از دست داده اند دکتر کلوگ با استناد به تخمین مقامات ترکیه ادامه داد و در پناهگاه های موقت زندگی می کنند 80000 نفر در بیمارستان بستری هستند، “فشار بزرگی بر سیستم بهداشتی وارد می کند که خود از این فاجعه به شدت آسیب دیده است”.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما