گفته می شود که Anthropic به 300 میلیون دلار بودجه جدید هوش مصنوعی نزدیک می شود

آنتروپیک، یک استارت‌آپ هوش مصنوعی در سانفرانسیسکو، نزدیک به جمع‌آوری حدود 300 میلیون دلار بودجه جدید است، دو نفر با اطلاع از وضعیت، در آخرین نشانه از هیجان شدید برای کلاس جدیدی از استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی.

یکی از این افراد گفت که این معامله می‌تواند ارزش آنتروپیک را تقریباً 5 میلیارد دلار برآورد کند، اگرچه شرایط هنوز در حال انجام است و ارزش گذاری ممکن است تغییر کند. طبق گفته PitchBook که داده‌های سرمایه‌گذاری خصوصی را دنبال می‌کند، این استارت‌آپ که در سال 2021 تأسیس شد، قبلاً 704 میلیون دلار جمع‌آوری کرده بود که ارزش آن 4 میلیارد دلار بود.

دره سیلیکون درگیر جنون استارت‌آپ‌هایی است که روی هوش مصنوعی «تولیدکننده» کار می‌کنند، فناوری‌هایی که می‌توانند متن، تصاویر و سایر رسانه‌ها را در پاسخ به درخواست‌های کوتاه تولید کنند. این هفته، مایکروسافت 10 میلیارد دلار در OpenAI سرمایه گذاری کرد، استارت آپی در سانفرانسیسکو که در نوامبر با یک ربات چت به نام ChatGPT خشم را آغاز کرد. ChatGPT بیش از یک میلیون نفر را با مهارت خود در پاسخ دادن به سؤالات با نثر واضح و مختصر شگفت زده کرده است.

حتی با پایان یافتن منابع مالی برای دیگر استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاران به دنبال معاملات با شرکت‌های مشابه هوش مصنوعی هستند و این نشان می‌دهد که بازار تاریک سرمایه‌گذاری در فناوری حداقل یک نقطه روشن دارد.

دیگر معاملات مالی در دست اجرا شامل Character.AI است که به افراد امکان می‌دهد با چت‌بات‌هایی که شخصیت‌های مشهور را جعل می‌کنند صحبت کنند. به گفته سه نفر از افراد مطلع، این استارت‌آپ درباره دور بزرگی از بودجه بحث کرده است.

Replika، یکی دیگر از شرکت‌های چت بات، و You.com، که فناوری مشابهی را در نوع جدیدی از موتورهای جستجو عرضه می‌کنند، گفتند که آنها نیز علاقه ناخواسته سرمایه‌گذاران را دریافت کرده‌اند.

همه در هوش مصنوعی مولد تخصص دارند نتیجه بیش از یک دهه تحقیق در شرکت‌هایی مانند OpenAI، این فناوری‌ها آماده هستند تا همه چیز را از موتورهای جستجوی آنلاین مانند جستجوی گوگل و مایکروسافت بینگ گرفته تا ویرایشگرهای عکس و گرافیک مانند فتوشاپ بازسازی کنند.

انفجار علاقه به هوش مصنوعی مولد، سرمایه‌گذاران و استارت‌آپ‌ها را برای انتخاب تیم‌های خود به رقابت واداشت. استارت‌آپ‌ها می‌خواهند از قدرتمندترین سرمایه‌گذاران با عمیق‌ترین جیب‌ها پول بگیرند و سرمایه‌گذاران در تلاش هستند تا برندگان را از فهرست رو به رشد شرکت‌های جاه‌طلب انتخاب کنند.

مخاطرات بالا هستند. سرمایه گذاران سرمایه گذاری خطرپذیر معمولاً به دلایل رقابتی از چندین شرکت در یک دسته حمایت نمی کنند. بنابراین یک شرط بد در حال حاضر می تواند منجر به از دست رفتن فرصت برای کسب درآمد از معاملات دیگر شود.

با وجود هیجان، تعداد کمی از این استارت آپ ها برنامه مشخصی برای کسب درآمد دارند. این به ندرت مشکلی در سیلیکون ولی بوده است. نسل‌های گذشته سرمایه‌گذاران با این فرض که بعداً چگونه سود کسب کنند، پول را در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی یا اپلیکیشن‌های موبایل ریختند.

اما این استراتژی در سال‌های اخیر چندان مطمئن نبوده است زیرا استارت‌آپ‌ها فراتر از نان و کره صنعت فناوری فروش نرم‌افزار یا فروش تبلیغات گسترش یافته‌اند. کسب‌وکارهای خاص، مانند تحویل درخواستی، برنامه‌های سواری و کیت‌های غذای اشتراکی، بیشتر از آنچه سرمایه‌گذاران امیدوار بودند یا اصلاً درآمد نداشتند، برای کسب درآمد زمان بردند.

Anthropic توسط گروهی از افراد که شامل چندین محقق که OpenAI را ترک کردند، تأسیس شد. گفتگوهای تامین مالی آن به دلیل حامیان قبلی آن برجسته است. اکثریت قریب به اتفاق بودجه آن توسط کارآفرین رسوایی ارزهای دیجیتال سام بنکمن-فرید و همکارانش در FTX، پلتفرم ارزهای دیجیتال که سال گذشته در میان اتهامات کلاهبرداری ورشکسته شد، تامین شد. این پول می تواند توسط دادگاه ورشکستگی پس گرفته شود و آنتروپیک را در هاله ای از ابهام قرار دهد.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما