یمن فرستاده سازمان ملل بر لزوم «پایان دادن به درگیری، نه صرفاً مدیریت آن» تاکید کرد

هانس گروندبرگ در حالی که همچنان بر حمایت بین‌المللی برای اجرا، تمدید و گسترش آتش‌بس فعلی حساب می‌کرد، بر «نیاز به پایان دادن به درگیری، نه صرفاً مدیریت آن» تأکید کرد.

“یک صلح پایدار بسازید”

فرستاده سازمان ملل متحد از طرفین به دلیل تمدید آتش بس تا 2 اکتبر، ادامه “طولانی ترین مکث در نبرد از زمان آغاز جنگ” بیش از هفت سال پیش، تمجید کرد.

علاوه بر اقدامات بشردوستانه و اقتصادی، این توافق دو ماه برای مذاکرات برای بهبود زندگی یمنی ها و یافتن گام های بیشتر برای پایان دادن به درگیری ها در نظر گرفته شده است.

«همه ما باید این را به خود یادآوری کنیم عدم دستیابی به توافق برای تمدید آتش بس به چرخه های مجدد تشدید و خشونت منجر می شودوی با پیامدهای قابل پیش بینی و ویرانگر برای جمعیت یمن، از طرفین خواست تا “یک صلح پایدار” ایجاد کنند.

اولین آتش بس با میانجیگری سازمان ملل در 2 آوریل اجرایی شد و از آن زمان تاکنون به صورت دو ماهه تمدید شده است.

آتش بس از نظر نظامی برقرار است

در زمینه اجرای آتش بس فعلی، آقای … گراندبرگ خاطرنشان کرد که چهار ماه و نیم بعد، “به طور گسترده از نظر نظامی به کار خود ادامه می دهد”.

نه عملیات نظامی عمده و نه حملات هوایی تایید شده در داخل کشور رخ داده است و نه حملات فرامرزی از یمن صورت گرفته است.

و در حالی که “کاهش قابل توجهی” در تلفات غیرنظامیان وجود دارد، او پرچم گذاری کرد یک “تحول نگران کننده” که تلفات کودکان در حال افزایش است و اکنون حدود 40 درصد از تلفات غیرنظامیان گزارش شده را تشکیل می دهند.

او در مورد یک “حادثه به خصوص وحشتناک” در 23 ژوئیه توضیح داد که در آن شلیک خمپاره در تعز به منطقه مسکونی زید المشکی یک کودک را کشت و 10 نفر دیگر را مجروح کرد و “همه این اعمال خشونت آمیز” را محکوم کرد.

مدیریت حوادث

وی با اشاره به اینکه آتش بس فاقد مکانیسم نظارتی مستقل است، طرفین را تشویق کرد تا از کانال های آن مانند کمیته هماهنگی نظامی (MCC) برای مدیریت این حوادث استفاده کنند.

او به‌روزرسانی کرد که انتظار می‌رود MCC در پایان ماه در امان تشکیل شود و طرف‌ها همچنین اتاق هماهنگی مشترکی را برای حمایت از MCC از طریق کاهش تنش عملیاتی ایجاد خواهند کرد.


یک دختر دوازده ساله یمنی و برادر کوچکترش که او در ریاضیات تدریس می کند.

© یونیسف/آریج الغبری

یک دختر دوازده ساله یمنی و برادر کوچکترش که او در ریاضیات تدریس می کند.

عناصر ملموس

فرستاده ویژه اجزای کلیدی آتش بس، از جمله باز کردن فرودگاه بین المللی صنعا به روی پروازهای تجاری و جریان واردات سوخت به بندر حدیده را تشریح کرد.

وی بار دیگر بر نقش محوری مکانیزم راستی آزمایی و بازرسی سازمان ملل متحد (UNVIM) در تسهیل واردات سوخت تاکید کرد و در عین حال هشدار داد که کمبود بودجه می تواند منجر به تعطیلی آن شود.

آقای. گروندبرگ گفت که طرفین همچنان بر لزوم تاکید دارند بر اساس آتش بس موجوددربرگیرنده اولویت های اقتصادی و امنیتی بیشتر و راه حل های پایدار برای مسائل سیاسی.

توافقنامه گسترش یافته

این مقام ارشد سازمان ملل پیشنهاد کرد که آتش بس گسترده باید شامل یک مکانیسم پرداخت شفاف برای پرداخت منظم حقوق کارمندان و مستمری های غیرنظامی، بازگشایی جاده ها در تعز و سایر استان ها، جریان منظم سوخت به بنادر هادیه و “آتش بس پایدار برای آماده سازی برای از سرگیری مجدد آتش بس باشد.” روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل به رهبری یمن».

او یادآور شد که تمدید اخیر به طرفین اجازه می دهد تا برای یک توافق آتش بس گسترده کار کنند، که برای آن تلاش های خود را برای حمایت از آنها در حل و فصل مسائل باقی مانده “تشدید” می کند.

نماینده ویژه در پایان گفت: «با توجه به پیچیدگی موضوعات مورد بررسی و محدودیت‌های زمانی که با آن مواجه هستیم، از طرف‌ها می‌خواهم که انعطاف‌پذیری نشان دهند و در صورت درخواست از آنها برای رسیدن به توافق، پاسخ مثبت بدهند.»


هانس گراندبرگ (روی صفحه)، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای یمن، اعضای شورای امنیت سازمان ملل را در مورد وضعیت یمن توضیح می دهد.

عکس سازمان ملل/مارک گارتن

هانس گراندبرگ (روی صفحه)، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای یمن، اعضای شورای امنیت سازمان ملل را در مورد وضعیت یمن توضیح می دهد.

اقدامات مهم مورد نیاز است

غاده مداوی، یک مقام ارشد در دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، شورا را در مورد اقدامات لازم برای تقویت اقتصاد یمن، حمایت از UNVIM و تقویت بودجه به روز کرد.

وی در مورد اقتصاد تاکید کرد که بدتر شدن نرخ ارز مردم را از خرید مواد غذایی منع می کند که تقریباً همه آنها باید وارد شوند.

واردات تجاری یک راه نجات ضروری استوی یادآور شد که در ماه جولای برای چهارمین ماه متوالی سقوط کردند.

او با مراجعه به UNVIM، به سفرا اطلاع داد که در حالی که 3.5 میلیون دلار برای تیم سازمان ملل متحد برای حمایت از واردات بخش خصوصی یمن تا دسامبر مورد نیاز است، اما اگر بودجه تامین نشود، مکانیسم از بین خواهد رفت.

او با ارائه آخرین نکته خود، در مورد محیط عملیاتی کمک‌های بشردوستانه، تأکید کرد که «کار کمک‌رسانی دشوارتر و خطرناک‌تر از آن چیزی است که باید»، با اشاره به حدود شش حادثه در هر روز، عمدتاً به دلیل جابجایی.

او به کارکنان بازداشت شده و مفقود شده سازمان ملل اشاره کرد و تاکید کرد که همه امدادگران “باید همین الان آزاد شوند”.

به روز رسانی ایمن تر

در همین حال، سازمان ملل متحد نیز فوراً برای جمع آوری پول برای پروژه نفتکش ایمن کار می کند.

FSO Safer یک نفتکش در حال پوسیدگی است که در سواحل دریای سرخ یمن لنگر انداخته است. این کشتی در سال 1976 به عنوان یک نفتکش ساخته شد و یک دهه بعد به تاسیسات ذخیره و تخلیه شناور (FSO) تبدیل شد. از زمان شروع جنگ داخلی ویرانگر یمن در هفت سال پیش، عملاً هیچ گونه تعمیر و نگهداری نداشته است.

خانم خانم “چندین کمک به مبلغ 5.4 میلیون دلار در ماه گذشته اعلام شد که کل تعهدات را به حدود 63 میلیون دلار رساند.” مودوی گفت، با این حال، سازمان ملل متحد به 144 میلیون دلار برای اجرای طرح عملیاتی کامل نفتکش، از جمله 80 میلیون دلار برای شروع کار اضطراری برای انتقال نفت از نفتکش در اسرع وقت، نیاز دارد.

برای تماشای کامل جلسه اینجا را کلیک کنید.


غاده مداوی، سرپرست اداره عملیات و حمایت از دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA)، در نشست شورای امنیت درباره وضعیت یمن سخنرانی می کند.

عکس سازمان ملل/مارک گارتن

غاده مداوی، سرپرست اداره عملیات و حمایت از دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA)، در نشست شورای امنیت درباره وضعیت یمن سخنرانی می کند.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما