4 نکته در مورد بیماری مرموز فیبرومیالژیا

فرارو- در طول سال ها، بسیاری از سوالات مرموز و گیج کننده در مورد فیبرومیالژیا توسط افراد مبتلا به این بیماری پرسیده شده است. فیبرومیالژیا اختلالی است که باعث درد مزمن اسکلتی عضلانی در سراسر بدن می شود. بیماران این درد را به عنوان یک درد مزمن مبهم توصیف می کنند که برای مدت طولانی ادامه داشته است.

درد مزمن زندگی را دشوار می کند و یکی از دلایل اصلی شکایات رایج در مورد اختلالات خواب این است که افراد خسته از خواب بیدار می شوند. در این مورد، خستگی اغلب به عنوان مه مغزی یا ناتوانی در تمرکز بر وظایف ذهنی شناخته می شود. سایر اختلالات خواب از جمله آپنه خواب و سندرم پای بیقرار نیز در بسیاری از بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا دیده می شود. به طور کلی، اختلال خواب ابری تیره بر روی فرد می اندازد که می تواند منجر به مشکلات خلقی جدی شود.

متاسفانه در مورد این بیماری ویروس یا باکتری قابل تشخیصی وجود ندارد و درمان تایید شده ای برای آن وجود ندارد و در سیر فیبرومیالژیا هیچ زخم و جراحت قابل تشخیصی وجود ندارد که قابل بررسی باشد.

علاوه بر این، شروع فیبرومیالژیا می تواند بسیار متفاوت باشد و پس از آسیب های فیزیکی مانند تصادف یا جراحی، یک دوره بیماری عفونی جدی یا یک دوره استرس روانی شدید ظاهر شود. شروع ممکن است تدریجی باشد و به نظر نمی رسد که هیچ رویداد محرکی داشته باشد. در عوض، علائم تجمعی در طول زمان وجود دارد. این احتمالات متعدد و متنوع هستند و عوامل کمک کننده تشخیص فیبرومیالژیا را دشوار می کند. در واقع روش معمول برای تشخیص این بیماری انجام یک سری آزمایشات طولانی مدت برای رد سایر مشکلات احتمالی مانند فاکتورهای روماتوئید (آرتریت)، عملکرد ضعیف تیروئید و کمبود ویتامین D است.

در اینجا چهار نکته در مورد فیبرومیالژیا و نحوه درمان آن وجود دارد:

آیا فیبرومیالژیا در مردان شایع تر است یا زنان؟

فیبرومیالژیا در زنان بیشتر از مردان است. علت چیست ما نمی دانیم. برخی از علائم نشان می دهد که فارغ از جنسیت، کسانی که از سردرد تنشی، اضطراب و افسردگی رنج می برند، ممکن است آسیب پذیرتر باشند. با این حال، شواهد دیگر نیز به شرایط فیزیکی مزمن مانند سندرم روده تحریک پذیر یا اختلالات مفصلی معده اشاره می کند.

آیا درمانی برای فیبرومیالژیا وجود دارد؟
هیچ درمان شناخته شده ای برای علت وجود ندارد، اما داروهایی (مسکن های درد و ضد افسردگی) برای کمک به مدیریت علائم در دسترس هستند. مداخلات خودیاری که باعث آرامش و کاهش استرس می شوند مهم هستند و در راس این لیست ورزش منظم قرار دارد. یک فیزیوتراپیست می تواند به ایجاد یک برنامه ورزشی موثر کمک کند و ورزش های آبی به ویژه مفید هستند. یک درمانگر می تواند رویکرد فعالیت ها و وظایف روزانه را طوری تنظیم کند که کارآمدتر باشد و استرس را بر کل بدن کاهش دهد. در این زمینه، گروه های مشاوره و حمایت از جهات مختلف می توانند مفید باشند.

یکی از زمینه های امید در سال های اخیر تحقیقاتی است که به بهبود درک ما از درد و مغز و سیستم عصبی برای تفسیر و بیان درد کمک می کند. برخی از کارشناسان معتقدند که فیبرومیالژیا ممکن است درد را تشدید کند در حالی که مغز سیگنال‌های گیرنده‌های درد در سراسر بدن را پردازش می‌کند.

این یک نقطه شروع مفید است، اما اگر هیچ منبع فیزیکی درد در گذشته یا حال وجود نداشته باشد که نشان دهد سیگنال‌ها از آن می‌آیند، چه؟ هر منبعی نباید به معنای عدم وجود سیگنال های درد به مغز و در نتیجه عدم وجود درد باشد. با این حال، درد فیبرومیالژیا ادامه دارد. رمز و راز و سردرگمی در اینجا پنهان است.

سیستم عصبی و مغز شما چگونه بر درد شما تأثیر می گذارد؟
درد پدیده جالبی است. انتظار دارید که اگر اجاق گاز را لمس کنید، دردی که احساس می کنید در نوک انگشتان شما باشد. این درست است، اما تا زمانی که مغز درگیر نشود، فرآیند «احساس درد» اتفاق نمی‌افتد. گیرنده های درد در سراسر بدن وجود دارد. برخی گرما را تشخیص می دهند، برخی دیگر فشار، احساس ضربه خوردن و سایر احساسات را تشخیص می دهند و الگوی آن این است که از طریق اعصاب سیگنالی به مغز می فرستند و به مغز می گویند که چه اتفاقی دارد می افتد.

برای مثال، اگر گرمای اجاق گاز شدید باشد، سیگنال‌ها قوی هستند، اما هیچ دردی بلافاصله احساس نمی‌شود، نه تا زمانی که مغز سیگنال‌ها را تفسیر کند در حالی که سعی می‌کند بفهمد چه اتفاقی افتاده است: درد از کجا آمده است؟ چه نوع دردی است؟ آیا قبلاً چنین چیزی را احساس کرده اید که بتوانید درد را با آن مقایسه کنید؟

همزمان سیگنال هایی به قسمتی از مغز که با احساسات سر و کار دارد (سیستم لیمبیک) ارسال می شود. به همین دلیل است که درد شدید بسته به تصمیمی که سیستم لیمبیک می گیرد می تواند شما را به گریه وا دارد. همه ما یک درد را به یک شکل احساس نمی کنیم، حتی اگر امکان داشته باشد دقیقاً همان تجربه را داشته باشیم. اگر چند نفر لکه روی اجاق گاز را لمس کنند، میزان و شدت درد می تواند تحت تأثیر آنچه در مغز و سیستم عصبی اتفاق می افتد، از جمله خلق و خو و تجربیات گذشته شما، قرار گیرد.

علت درد مزمن چیست؟

بعد از بهبودی نوک انگشت سوخته چه می شود؟ سیگنال های درد دیگر نباید به مغز ارسال شود و درد باید ناپدید شود. این طبیعی و طبیعی است. با این حال، گاهی اوقات سیگنال هایی به مغز ارسال می شود حتی اگر بهبودی رخ داده باشد. مثل یک مدار معیوب است که با وجود اینکه نیازی به آن نداشته باشد همچنان به کار می افتد و درد ادامه دارد. آیا این موضوع نیز یک علت بالقوه فیبرومیالژیا است؟ گفتنش سخت است و نیاز به تحقیق بیشتری دارد. با این حال، وقتی هیچ شرایط یا بیماری وجود ندارد و دلیلی برای ارسال سیگنال های درد به مغز در وهله اول وجود ندارد، همه چیز به سرعت پیچیده می شود.

آیا ممکن است افسردگی شدید، اضطراب، ترس، استرس یا تجربه یک سناریوی قبلی در مغز و سیستم عصبی که منجر به درد شود؟ تحقیقات فعلی در حال بررسی این احتمالات است، اما در این بین، فیبرومیالژیا هنوز مرموز و گیج کننده است.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما