UNCTAD دهه از دست رفته برای کشورهای در حال توسعه غرق در بدهی در پیش است

در گزارش جدید، UNCTAD پیش‌بینی می‌کند که رشد سالانه بخش‌های بزرگی از اقتصاد جهانی در سال 2023 کمتر از سطح قبل از همه‌گیری خواهد بود.

نرخ بهره بالا همراه با افزایش سطح بدهی در سال‌های آتی، به میزان حداقل 800 میلیارد دلار، به تأثیر «خردکننده» بر کشورهای در حال توسعه خواهد افزود.

نهاد سازمان ملل می گوید که این امر “عمیق تر کردن بحران هزینه های زندگی که شهروندان آنها در حال حاضر با آن روبرو هستند نابرابری ها را در سرتاسر جهان بزرگ می کند“.

ناراحتی بدهی توسعه را کند می کند

به گفته آنکتاد، «افزایش نرخ بهره خواهد بود برای کشورهای در حال توسعه بیش از 800 میلیارد دلار درآمد از دست رفته هزینه شده است طی سال‌های آتی، زیرا هزینه‌های خدمات بدهی به قیمت سرمایه‌گذاری و هزینه‌های عمومی افزایش می‌یابد.

در سال 2022، هزینه های استقراض، که از طریق بازده اوراق قرضه دولتی اندازه گیری شد، از 5.3 درصد تا 8.5 درصد برای 68 بازار نوظهور.

این گزارش می گوید که در دهه گذشته، هزینه های خدمات بدهی به طور مداوم از مخارج عمومی برای خدمات ضروری پیشی گرفته است و «تعداد کشورها در این دوره هزینه های بیشتری برای خدمات بدهی عمومی خارجی نسبت به مراقبت های بهداشتی از 34 به 62 افزایش یافت“.

سال گذشته، آمنه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به این پویایی هشدار داده بود و آن را “معادل بین سرمایه گذاری در بدهی و سرمایه گذاری در مردم” خواند.

سرمایه گذاری عمومی در توسعه کشورها همچنان متضرر خواهند شد زیرا کشورها بیشتر از وام های جدید به طلبکاران خارجی خود می پردازند. UNCTAD خاطرنشان کرد که این مورد 39 کشور در سال 2022 بود که پیامدهای بالقوه ویرانگری برای توسعه، حمایت اجتماعی و مبارزه گسترده تر با نابرابری ها داشت.

بحران نقدینگی

در همین حال، نقدینگی بین المللی برای اقتصادهای در حال توسعه در حال خشک شدن است. این گزارش نشان می دهد که 81 کشور در حال توسعه (به استثنای چین) در سال 2022، 241 میلیارد دلار از ذخایر بین المللی خود را از دست داده اند یا به طور متوسط ​​هفت درصد.

UNCTAD این را می گوید بیش از 20 کشور افت بیش از 10 درصدی را تجربه کردند، “در بسیاری از موارد افزوده اخیر آنها از حقوق برداشت ویژه خسته کننده است”.

حق برداشت ویژه (SDRs) یک دارایی ذخیره بین‌المللی است که توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF) برای تکمیل ذخایر ارزی رسمی کشورهای عضو و کمک به تامین نقدینگی آنها ایجاد شده است. بزرگترین تخصیص SDR به ارزش 650 میلیارد دلار توسط صندوق بین المللی پول در آگوست 2021 برای حمایت از کشورها در بحران اقتصادی ناشی از COVID-19 انجام شد.

در بحبوحه کمبود نقدینگی، UNCTAD هشدار می دهد که 500 میلیون نفر در 37 کشور جهان «احتمالاً برای سال های آینده از پیامدهای یک سیستم مالی جهانی که قادر به پاسخگویی در مقیاس و سرعت لازم برای رویارویی با شوک های سیستمی تأثیرگذار نیست، رنج خواهند برد. جهان در حال توسعه”.

میانگین نرخ رشد.

میانگین نرخ رشد.

بحران هزینه های زندگی

این گزارش تاکید می کند تورم مواد غذایی بیداد می کند در کشورهای در حال توسعه در اوایل سال 2023، به افزایش هزینه های زندگی کمک می کند.

این بازتاب آخرین ارزیابی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) است که گفته است علیرغم کاهش 12 ماهه متوالی تا مارس 2023، قیمت جهانی مواد غذایی امروز 30 درصد بالاتر از میانگین سطح مشاهده شده در سال 2020 و بسیاری از آنها پایین است. و کشورهای با درآمد متوسط ​​تورم دو رقمی قیمت مواد غذایی را تجربه می کنند.

به گفته ماکسیمو تورو، اقتصاددان ارشد فائو، قیمت های بالای مواد غذایی امنیت غذایی را به خطر می اندازد، به ویژه در کشورهای در حال توسعه واردکننده خالص مواد غذایی، با کاهش ارزش پول آنها در برابر دلار آمریکا یا یورو و افزایش بار بدهی.

UNCTAD همچنین هشدار می دهد که نرخ های بهره بالا و قیمت های متورم مواد غذایی و انرژی خواهد بود به تضعیف مخارج خانوار ادامه دهد و سرمایه گذاری تجاری

اصلاح معماری بدهی

UNCTAD در میان توصیه‌های خود می‌گوید که «تمرکز فوری» بر اصلاح ساختار بدهی جهانی برای رفع کافی نیازهای کشورهای در حال توسعه ضروری است.

شرکت های کشتیرانی در راستای حمل و نقل دریایی پایدار به عنوان بخشی از اهداف توسعه پایدار تلاش می کنند.

شرکت های کشتیرانی در راستای حمل و نقل دریایی پایدار به عنوان بخشی از اهداف توسعه پایدار تلاش می کنند.

از جمله توصیه های نهاد تجاری سازمان ملل، ایجاد یک سازمان چندجانبه است.مکانیسم پرداخت بدهیرجیستری از داده های تایید شده در مورد تراکنش های بدهی از طرف وام دهندگان و وام گیرندگان، و تجزیه و تحلیل های پایداری بدهی بهبود یافته که نیازهای مالی توسعه و آب و هوا را در نظر می گیرد.

تقویت مالی توسعه

این توصیه‌ها منعکس‌کننده درخواست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اوایل سال جاری برای اقدام در برابر هزینه بالای بدهی و افزایش بودجه بلندمدت برای توسعه است.

در ماه فوریه، آقای. گوترش یک بسته محرک سالانه را برای پر کردن «شکاف مالی بزرگ» بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و کمک به دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) تا سال 2030 پیشنهاد کرد.

پیشنهاد “محرک SDG” همچنین بر گسترش منابع مالی اضطراری به کشورهای نیازمند و صدور خودکار بیشتر حقوق برداشت ویژه در مواقع بحران اصرار داشت.

حقوق برداشت ویژه جدید

گزارش آنکتاد می گوید که صدور حق برداشت ویژه جدید “به ارزش حداقل 650 میلیارد دلار” یک “قدم اول مثبت کمک به کاهش بار سنگین بدهیکه توسعه را به خطر می اندازند.

این گزارش بخشی از کمکی است که نهاد تجاری سازمان ملل در بحث های بین المللی که در حال حاضر در واشنگتن دی سی در نشست های صندوق بین المللی پول/بانک جهانی، از جمله در مورد بدهی و تامین مالی در جریان است، می کند. نهاد تجاری سازمان ملل این نشست ها را “فرصتی ارزشمند” برای تقویت مالی توسعه و بهبود چشم انداز نقدینگی می داند.

تعداد کشورهایی که در مقایسه با بخش‌های منتخب، پول بیشتری را برای بدهی خرج می‌کنند، 2019-2021 در مقابل.  2012–2014.

تعداد کشورهایی که در مقایسه با بخش‌های منتخب، پول بیشتری را برای بدهی خرج می‌کنند، 2019-2021 در مقابل. 2012–2014.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما